Art. 10. - [Zasada czynnego udziału strony w postępowaniu] - Kodeks postępowania administracyjnego.
Dziennik Ustaw
Dz.U.2023.775 t.j.
Akt obowiązujący Wersja od: 12 maja 2023 r.
Art. 10. [Zasada czynnego udziału strony w postępowaniu]
§ 1.
Organy administracji publicznej obowiązane są zapewnić stronom czynny udział w każdym stadium postępowania, a przed wydaniem decyzji umożliwić im wypowiedzenie się co do zebranych dowodów i materiałów oraz zgłoszonych żądań.§ 2.
Organy administracji publicznej mogą odstąpić od zasady określonej w § 1 tylko w przypadkach, gdy załatwienie sprawy nie cierpi zwłoki ze względu na niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia ludzkiego albo ze względu na grożącą niepowetowaną szkodę materialną.§ 3.
Organ administracji publicznej obowiązany jest utrwalić w aktach sprawy, w drodze adnotacji, przyczyny odstąpienia od zasady określonej w § 1.Dokumenty powiązane
Jeżeli chcesz mieć dostęp do wszystkich dokumentów powiązanych, zaloguj się do LEX-a Nie korzystasz jeszcze z programów LEX? Zamów dostęp testowy »
Pytania i odpowiedzi liczba obiektów na liście: (529)
Pytania i odpowiedzi liczba obiektów na liście: (529)
- Czy OPS może uchylić własną decyzję o skierowaniu osoby do DPS na podstawie art. 11 ust. 1 u.p.s. na wniosek domu pomocy społecznej?
- Czy strona postępowania niebędąca właścicielem nieruchomości, której dotyczą oględziny jest uprawniona do udziału w przeprowadzanych czynnościach, nawet jeżeli właściciel odmawia jej takiej możliwości?
- Jak powinien postąpić organ właściwy wierzyciela, aby ustalić sytuację dochodową i rodzinną dłużnika?
Procedury liczba obiektów na liście: (3)
Orzeczenia i pisma urzędowe liczba obiektów na liście: (58142)
Komentarze i publikacje liczba obiektów na liście: (91)
Monografie liczba obiektów na liście: (52)
Artykuły liczba obiektów na liście: (9)
- Następcze sporządzenie uzasadnienia decyzji administracyjnej
- Uproszczenia w postępowaniu administracyjnym z perspektywy 60-lecia kodeksu postępowania administracyjnego
- Realizacja zasady czynnego udziału stron i szybkości w postępowaniu administracyjnym prowadzonym przez organy jednostek samorządu terytorialnego w dobie epidemii. Uwagi praktyczne