Art. 48. - [Grzywna] - Kodeks karny skarbowy.
Dziennik Ustaw
Dz.U.2023.654 t.j.
Akt obowiązującyWersja od: 13 maja 2023 r. do: 30 września 2023 r.
Art. 48. [Grzywna]
§ 1.
Kara grzywny może być wymierzona w granicach od jednej dziesiątej do dwudziestokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia, chyba że kodeks stanowi inaczej.§ 2.
Mandatem karnym można nałożyć karę grzywny w granicach nieprzekraczających pięciokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia.§ 3.
Wyrokiem nakazowym można wymierzyć karę grzywny w granicach nieprzekraczających dziesięciokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia.§ 4.
Wymierzając karę grzywny lub nakładając ją mandatem karnym, uwzględnia się także stosunki majątkowe i rodzinne sprawcy oraz jego dochody i możliwości zarobkowe.§ 5.
W razie zatrzymania osoby podejrzanej o popełnienie wykroczenia skarbowego, zgodnie z art. 244-248 Kodeksu postępowania karnego, na poczet orzeczonej kary grzywny sąd zalicza okres rzeczywistego pozbawienia wolności, zaokrąglając do pełnego dnia, przy czym jeden dzień rzeczywistego pozbawienia wolności jest równoważny karze grzywny w wysokości od jednej pięćsetnej do jednej pięćdziesiątej górnej granicy ustawowego zagrożenia karą grzywny.Dokumenty powiązane
Jeżeli chcesz mieć dostęp do wszystkich dokumentów powiązanych, zaloguj się do LEX-a Nie korzystasz jeszcze z programów LEX? Zamów dostęp testowy »
Pytania i odpowiedzi liczba obiektów na liście: (12)
Pytania i odpowiedzi liczba obiektów na liście: (12)
- Jakie są konsekwencje przyjęcia mandatu karnego przez biuro rachunkowe?
- Jakie konsekwencje karnoskarbowe grożą spółce za brak deklaracji podatku akcyzowego od zużycia gazu dla jednostki oświaty i wspólnoty mieszkaniowej w opisanej sytuacji?
- Jakie konsekwencje grożą za niezłożenie deklaracji dotyczącej podatku akcyzowego w sytuacji opisanej w pytaniu?