Art. 45. - [Przepadek korzyści majątkowej lub jej równowartości] - Kodeks karny.
Dziennik Ustaw
Dz.U.2022.1138 t.j.
Akt obowiązujący Wersja od: 23 września 2023 r. do: 30 września 2023 r.
Art. 45. [Przepadek korzyści majątkowej lub jej równowartości]
§ 1.
Jeżeli sprawca osiągnął z popełnienia przestępstwa, chociażby pośrednio, korzyść majątkową niepodlegającą przepadkowi przedmiotów wymienionych w art. 44 § 1 lub 6, sąd orzeka przepadek takiej korzyści albo jej równowartości. Przepadku nie orzeka się w całości lub w części, jeżeli korzyść lub jej równowartość podlega zwrotowi pokrzywdzonemu lub innemu podmiotowi.§ 1a.
Za korzyść majątkową osiągniętą z popełnienia przestępstwa uważa się także pożytki z rzeczy lub praw stanowiących tę korzyść.§ 2.
W razie skazania za przestępstwo, z którego popełnienia została osiągnięta, chociażby pośrednio, korzyść majątkowa znacznej wartości, albo przestępstwo, z którego została lub mogła zostać osiągnięta, chociażby pośrednio, korzyść majątkowa, zagrożone karą pozbawienia wolności, której górna granica jest nie niższa niż 5 lat, lub popełnione w zorganizowanej grupie albo związku mających na celu popełnienie przestępstwa za korzyść uzyskaną z popełnienia przestępstwa uważa się mienie, które sprawca objął we władanie lub do którego uzyskał jakikolwiek tytuł w okresie 5 lat przed popełnieniem przestępstwa do chwili wydania chociażby nieprawomocnego wyroku, chyba że sprawca lub inna zainteresowana osoba przedstawi dowód przeciwny.§ 3.
Jeżeli mienie stanowiące korzyść uzyskaną z popełnienia przestępstwa, o którym mowa w § 2, zostało przeniesione na osobę fizyczną, prawną lub jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej, faktycznie lub pod jakimkolwiek tytułem prawnym, uważa się, że rzeczy będące w samoistnym posiadaniu tej osoby lub jednostki oraz przysługujące jej prawa majątkowe należą do sprawcy, chyba że na podstawie okoliczności towarzyszących ich nabyciu nie można było przypuszczać, że mienie to, chociażby pośrednio, pochodziło z czynu zabronionego.§ 4.
(uchylony).§ 5.
W razie współwłasności orzeka się przepadek udziału należącego do sprawcy lub przepadek równowartości tego udziału.§ 6.
(uchylony).Dokumenty powiązane
Jeżeli chcesz mieć dostęp do wszystkich dokumentów powiązanych, zaloguj się do LEX-a Nie korzystasz jeszcze z programów LEX? Zamów dostęp testowy »
Pytania i odpowiedzi liczba obiektów na liście: (1)
Orzeczenia i pisma urzędowe liczba obiektów na liście: (1364)
Orzeczenia sądów liczba obiektów na liście: (1364)
Komentarze i publikacje liczba obiektów na liście: (78)
Komentarze liczba obiektów na liście: (15)
Monografie liczba obiektów na liście: (37)
Artykuły liczba obiektów na liście: (4)
- O funkcji kompensacyjnej przepadku i zabezpieczeniu wykonania środków kompensacyjnych (rozważania w perspektywie prawa UE i prawa międzynarodowego)
- Przepadek równowartości korzyści majątkowej a obowiązek zapłaty podatku wynikającego z fikcyjnej faktury. Uwagi na marginesie wyroku Sądu Najwyższego z 21.02.2019 r., IV KK 486/17
- Przepadek przedsiębiorstwa (art. 44a k.k.)
Linie orzecznicze liczba obiektów na liście: (2)
Omówienia liczba obiektów na liście: (3)
- Przepadek domu żony za oszustwa męża naruszył prawo do poszanowania mienia. Omówienie wyroku ETPC z dnia 16 kwietnia 2019 r., 27879/13 (Bokova)
- Strasburg: konfiskata mienia członków rodziny oskarżonego uzasadniona. Telbis i Viziteu przeciwko Rumunii - wyrok ETPC z dnia 26 czerwca 2018 r., skarga nr 47911/15
- Rzecz skradziona nie zmienia właściciela