Art. 37a. - [Orzeczenie grzywny albo kary ograniczenia wolności zamiast kary pozbawienia wolności] - Kodeks karny.
Dziennik Ustaw
Dz.U.2022.1138 t.j.
Akt obowiązującyWersja od: 30 maja 2022 r.
Art. 37a. [Orzeczenie grzywny albo kary ograniczenia wolności zamiast kary pozbawienia wolności]
§ 1.
Jeżeli przestępstwo jest zagrożone tylko karą pozbawienia wolności nieprzekraczającą 8 lat, a wymierzona za nie kara pozbawienia wolności nie byłaby surowsza od roku, sąd może zamiast tej kary orzec karę ograniczenia wolności nie niższą od 3 miesięcy albo grzywnę nie niższą od 100 stawek dziennych, jeżeli równocześnie orzeka środek karny, środek kompensacyjny lub przepadek.§ 2.
Przepisu § 1 nie stosuje się do sprawców, którzy popełniają przestępstwo działając w zorganizowanej grupie albo związku mających na celu popełnienie przestępstwa lub przestępstwa skarbowego oraz sprawców przestępstw o charakterze terrorystycznym.Dokumenty powiązane
Jeżeli chcesz mieć dostęp do wszystkich dokumentów powiązanych, zaloguj się do LEX-a Nie korzystasz jeszcze z programów LEX? Zamów dostęp testowy »
Pytania i odpowiedzi liczba obiektów na liście: (2)
Pytania i odpowiedzi liczba obiektów na liście: (2)
- Jak należy rozumieć znowelizowany w Tarczy antykryzysowej 4.0 artykuł 37a k.k. w odniesieniu do nieumyślnego popełnienia błędu medycznego wynikającego z wykonywania zawodu medycznego?
- Czy urzędnik do spraw ochrony środowiska który poda się dobrowolnie karze grzywny z kodeksu karnego może dalej pracować na stanowisku urzędniczym?
Orzeczenia i pisma urzędowe liczba obiektów na liście: (3518)
Orzeczenia sądów liczba obiektów na liście: (3518)
Komentarze i publikacje liczba obiektów na liście: (30)
Komentarze liczba obiektów na liście: (8)
Artykuły liczba obiektów na liście: (6)
- Tarcza antykryzysowa 4.0 a zmiana zasad wymierzania kary za wybrane przestępstwa
- Wpływ regulacji art. 57b k.k. na dopuszczalność zastosowania instytucji "zamiany kary" z art. 37a k.k. oraz "kary sekwencyjnej" z art. 37b k.k.
- O prowadzeniu badań nad źródłami prawa karnego i efektami jego stosowania – uwagi na przykładzie monografii "Badania nad źródłami prawa i efektami jego stosowania. Tom I", red. M. Gurdek, Warszawa 2020