Art. 25. - [Kontratyp obrony koniecznej] - Kodeks karny.
Dziennik Ustaw
Dz.U.2022.1138 t.j.
Akt obowiązujący Wersja od: 1 października 2023 r. do: 13 marca 2024 r.
Art. 25. [Kontratyp obrony koniecznej]
§ 1.
Nie popełnia przestępstwa, kto w obronie koniecznej odpiera bezpośredni, bezprawny zamach na jakiekolwiek dobro chronione prawem.§ 2.
W razie przekroczenia granic obrony koniecznej, w szczególności gdy sprawca zastosował sposób obrony niewspółmierny do niebezpieczeństwa zamachu, sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary, a nawet odstąpić od jej wymierzenia.§ 2a.
Nie podlega karze, kto przekracza granice obrony koniecznej, odpierając zamach polegający na wdarciu się do mieszkania, lokalu, domu albo na przylegający do nich ogrodzony teren lub odpierając zamach poprzedzony wdarciem się do tych miejsc, chyba że przekroczenie granic obrony koniecznej było rażące.§ 3.
Nie podlega karze, kto przekracza granice obrony koniecznej pod wpływem strachu lub wzburzenia usprawiedliwionych okolicznościami zamachu.§ 4.
(uchylony).§ 5.
(uchylony).Dokumenty powiązane
Jeżeli chcesz mieć dostęp do wszystkich dokumentów powiązanych, zaloguj się do LEX-a Nie korzystasz jeszcze z programów LEX? Zamów dostęp testowy »
Pytania i odpowiedzi liczba obiektów na liście: (1)
Pytania i odpowiedzi liczba obiektów na liście: (1)
Orzeczenia i pisma urzędowe liczba obiektów na liście: (885)
Orzeczenia sądów liczba obiektów na liście: (885)
Komentarze i publikacje liczba obiektów na liście: (109)
Komentarze praktyczne liczba obiektów na liście: (4)
Komentarze liczba obiektów na liście: (14)
Artykuły liczba obiektów na liście: (20)
- Charakter prawny obrony koniecznej w amerykańskim prawie karnym
- O prowadzeniu badań nad źródłami prawa karnego i efektami jego stosowania – uwagi na przykładzie monografii "Badania nad źródłami prawa i efektami jego stosowania. Tom I", red. M. Gurdek, Warszawa 2020
- Dlaczego rozważania o "aspekcie formalnym kontratypu obrony koniecznej" są bezprzedmiotowe (na marginesie artykułu Kamila Siwka)