Art. 233. - [Fałszywe zeznania] - Kodeks karny.
Dziennik Ustaw
Dz.U.2022.1138 t.j.
Akt obowiązujący Wersja od: 15 sierpnia 2023 r. do: 22 września 2023 r.
Art. 233. [Fałszywe zeznania]
§ 1.
Kto, składając zeznanie mające służyć za dowód w postępowaniu sądowym lub w innym postępowaniu prowadzonym na podstawie ustawy, zeznaje nieprawdę lub zataja prawdę,podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
§ 1a.
Jeżeli sprawca czynu określonego w § 1 zeznaje nieprawdę lub zataja prawdę z obawy przed odpowiedzialnością karną grożącą jemu samemu lub jego najbliższym,podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§ 2.
Warunkiem odpowiedzialności jest, aby przyjmujący zeznanie, działając w zakresie swoich uprawnień, uprzedził zeznającego o odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznanie lub odebrał od niego przyrzeczenie.§ 3.
Nie podlega karze za czyn określony w § 1a, kto składa fałszywe zeznanie, nie wiedząc o prawie odmowy zeznania lub odpowiedzi na pytania.§ 4.
Kto, jako biegły, rzeczoznawca lub tłumacz, przedstawia fałszywą opinię, ekspertyzę lub tłumaczenie mające służyć za dowód w postępowaniu określonym w § 1,podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.
§ 4a.
Jeżeli sprawca czynu określonego w § 4 działa nieumyślnie, narażając na istotną szkodę interes publiczny,podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
§ 5.
Sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary, a nawet odstąpić od jej wymierzenia, jeżeli:1)
fałszywe zeznanie, opinia, ekspertyza lub tłumaczenie dotyczy okoliczności niemogących mieć wpływu na rozstrzygnięcie sprawy,2)
sprawca dobrowolnie sprostuje fałszywe zeznanie, opinię, ekspertyzę lub tłumaczenie, zanim nastąpi, chociażby nieprawomocne, rozstrzygnięcie sprawy.§ 6.
Przepisy § 1-3 oraz 5 stosuje się odpowiednio do osoby, która składa fałszywe oświadczenie, jeżeli przepis ustawy przewiduje możliwość odebrania oświadczenia pod rygorem odpowiedzialności karnej.Dokumenty powiązane
Jeżeli chcesz mieć dostęp do wszystkich dokumentów powiązanych, zaloguj się do LEX-a Nie korzystasz jeszcze z programów LEX? Zamów dostęp testowy »
Pytania i odpowiedzi liczba obiektów na liście: (130)
Pytania i odpowiedzi liczba obiektów na liście: (130)
- Czy do każdego wniosku o pozwolenie na budowę wymagane jest przez organ od inwestora dostarczenie informacji o potrzebie wyłączenia gruntów z produkcji rolnej i leśnej?
- Czy załączniki do pisma powinny być podpisane oddzielnie podpisem elektronicznym czy też podpis wysyłki przez e-PUAP oznacza podpisanie wysyłki oraz załączników?
- Czy wniosek o przyznanie świadczeń z funduszu alimentacyjnego na nowy okres świadczeniowy powinien zostać normalnie rozpatrzony?
Orzeczenia i pisma urzędowe liczba obiektów na liście: (5711)
Orzeczenia sądów liczba obiektów na liście: (4882)
Pisma urzędowe liczba obiektów na liście: (1)
Komentarze i publikacje liczba obiektów na liście: (139)
Komentarze praktyczne liczba obiektów na liście: (3)
Komentarze liczba obiektów na liście: (13)
Monografie liczba obiektów na liście: (71)
Artykuły liczba obiektów na liście: (16)
- Efekt regresji w pracy biegłego lekarza a (nie)funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości
- Złożenie przez świadka fałszywych zeznań w sytuacji jego niewiedzy o prawie do odmowy składania zeznań lub uchylenia się od odpowiedzi na pytanie a możliwość pociągnięcia go do odpowiedzialności karnej
- Mechanizmy wykrywania, unikania i uchylania się od opodatkowania przez amerykańskich obywateli przewidziane w ustawie FATCA oraz ich implementacja do prawa polskiego