Dział 2 - Agencja celna - Kodeks celny.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2001.75.802 t.j.

Akt utracił moc
Wersja od: 10 sierpnia 2003 r.

Dział  II

Agencja celna

§  1. 
Agencja celna może dokonywać przed organami celnymi wszelkich czynności przewidzianych w przepisach prawa celnego, w szczególności:
1)
badać towary i pobierać ich próbki przed dokonaniem zgłoszenia celnego,
2)
przygotowywać niezbędne dokumenty i dokonywać zgłoszenia celnego,
3)
uiszczać należności celne przywozowe lub celne wywozowe oraz inne opłaty,
4)
podejmować towary po ich zwolnieniu,
5)
składać zabezpieczenie kwoty wynikającej z długu celnego,
6)
wnosić odwołania i inne wnioski podlegające rozpatrzeniu przez organy celne.
§  2. 
Czynności przed organami celnymi w imieniu agencji celnej mogą dokonywać:
1)
upoważniony pracownik agencji celnej lub
2)
osoba fizyczna prowadząca agencję celną

- wpisani na listę agentów celnych.

§  1. 
Na listę agentów celnych wpisuje się osobę fizyczną, jeżeli spełnia następujące warunki:
1)
posiada obywatelstwo polskie,
2)
ma pełną zdolność do czynności prawnych,
3)
korzysta z pełni praw publicznych,
4)
posiada co najmniej średnie wykształcenie,
5)
nie jest skazana prawomocnym wyrokiem za przestępstwo przeciwko wiarygodności dokumentów, mieniu, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi, przestępstwo gospodarcze lub za przestępstwo skarbowe,
6)
swoim postępowaniem daje rękojmię prawidłowego wykonywania czynności agenta celnego,
7)
złożyła z wynikiem pozytywnym egzamin na agenta celnego przed komisją egzaminacyjną, powoływaną przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych,
8)
wystąpiła z wnioskiem o wpis na listę agentów celnych, nie później niż w okresie 2 lat od spełnienia warunku określonego w pkt 7.
§  2. 
Listę agentów celnych prowadzi minister właściwy do spraw finansów publicznych.
§  2a. 
Minister właściwy do spraw finansów publicznych ogłasza listę agentów celnych w Dzienniku Urzędowym Ministerstwa Finansów.
§  3. 
Minister właściwy do spraw finansów publicznych skreśla z listy agentów celnych osobę w wypadku:
1)
gdy został naruszony jeden z warunków, o których mowa w § 1,
2)
niewykonywania czynności agenta celnego przez okres co najmniej dwóch lat,
3)
jej śmierci.
§  4. 
Minister właściwy do spraw finansów publicznych może zawiesić działalność agenta celnego na czas toczącego się przeciwko osobie agenta postępowania karnego o przestępstwo wymienione w § 1 pkt 5.
§  1. 
Osoba prowadząca agencję celną ponosi pełną odpowiedzialność majątkową wobec organów celnych za pokrycie kwot długów celnych lub innych opłat, jakie powstały na skutek nieprawidłowego lub nieterminowego dokonania albo niewykonania czynności, do których została upoważniona agencja celna.
§  2. 
W wypadku udzielenia dalszego upoważnienia, o którym mowa w art. 254 § 6, odpowiedzialność majątkową, o której mowa w § 1, ponoszą solidarnie agencje celne upoważnione do działania.
§  3.  163
 Osoba prowadząca agencję celną jest zobowiązana do złożenia dyrektorowi właściwej izby celnej kaucji gwarancyjnej w formie, o której mowa w art. 199 § 1 pkt 1 lub pkt 2, na zabezpieczenie pokrycia roszczeń organów celnych z tytułu odpowiedzialności, o której mowa w § 1. Kaucja gwarancyjna może stanowić część zabezpieczenia generalnego w wypadkach, o których mowa w art. 197 § 3.
§  4. 
W wypadku niezłożenia kaucji, o której mowa w § 3, agencja celna nie może dokonywać przed organami celnymi żadnych czynności przewidzianych w przepisach prawa celnego.

Działalność w formie agencji celnej może prowadzić osoba krajowa w rozumieniu art. 3 § 1 pkt 11 lit. a) i lit. b), która nie prowadzi innej działalności gospodarczej poza działalnością przewozową, spedycyjną lub polegającą na prowadzeniu publicznego składu celnego, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej.

(skreślony).

Minister właściwy do spraw finansów publicznych określi, w drodze rozporządzenia:

1)
(skreślony),
2)
tryb przeprowadzania egzaminu kwalifikacyjnego osób ubiegających się o uprawnienie do wykonywania czynności agenta celnego oraz sposób powoływania komisji egzaminacyjnej, kwalifikacje członków komisji, zakres i sposób przeprowadzania egzaminu, a także wysokość opłat egzaminacyjnych przeznaczonych na pokrycie działalności i wynagrodzenia jej członków,
3)
sposób prowadzenia i tryb dokonywania wpisu na listę agentów celnych,
4)
tryb przyjmowania oraz wysokość kaucji gwarancyjnej, o której mowa w art. 258 § 3,
5)
sposób prowadzenia ewidencji i rejestracji dokumentów podlegających kontroli celnej,
6)
inne rodzaje działalności, które może wykonywać osoba prowadząca agencję celną.
162 Art. 257 zmieniony przez art. 14 pkt 17 ustawy z dnia 20 marca 2002 r. o przekształceniach w administracji celnej oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz.U.02.41.365) z dniem 1 maja 2002 r.
163 Art. 258 § 3 zmieniony przez art. 14 pkt 4 ustawy z dnia 20 marca 2002 r. o przekształceniach w administracji celnej oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz.U.02.41.365) z dniem 1 maja 2002 r.