Dział 1 - Przepisy ogólne. - Kary porządkowe za naruszenie dyscypliny budżetowej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1960.41.247

Akt utracił moc
Wersja od: 1 kwietnia 1964 r.

Dział  I.

Przepisy ogólne.

§  1.
Za naruszenie dyscypliny budżetowej przy wykonywaniu budżetu nakłada się kary porządkowe:
1)
karę pieniężną,
2)
karę nagany,
3)
karę upomnienia.
§  2.
1.
Naruszeniem dyscypliny budżetowej jest naruszenie przepisów normujących gospodarkę budżetową, a w szczególności:
1)
przekroczenie zaplanowanych wydatków budżetowych,
2)
ustalenie lub ściąganie należności państwowych poniżej sumy wynikającej z prawidłowego obliczenia tych należności, jak również nieprawidłowe umorzenie lub odpisanie należności państwowych,
3)
udzielenie zamówienia z naruszeniem przepisów o dostawach, robotach i usługach na rzecz jednostek państwowych,
4)
naruszenie zakazu dokonywania określonych wydatków bądź przekraczania dopuszczalnej ich wysokości,
5)
naruszenie przepisów niniejszego rozporządzenia w zakresie niedopełnienia obowiązku zawiadomienia o naruszeniu dyscypliny budżetowej
6) 1
nierzetelne prowadzenie ewidencji rachunkowej lub nieterminowe dokonywanie w niej zapisów, składanie nierzetelnych sprawozdań finansowych lub nieterminowe składanie sprawozdań finansowych.
2.
Przepisami normującymi gospodarkę budżetową w rozumieniu niniejszego rozporządzenia są ogłoszone w Dzienniku Ustaw, Monitorze Polskim, Dzienniku Rozkazów Ministerstwa Obrony Narodowej i Dzienniku Urzędowym Ministerstwa Spraw Wewnętrznych przepisy, jak również przepisy w sprawie dyscypliny budżetowej zamieszczone w uchwałach Rządu oraz w zarządzeniach Prezesa Rady Ministrów lub Ministra Finansów, a podane do wiadomości i stosowania, których przestrzeganie warunkuje zasadność, dopuszczalność lub wysokość dokonywanych wydatków albo pobieranych dochodów danej jednostki wykonującej budżet.
§  3.
1.
Karze porządkowej za naruszenie dyscypliny budżetowej działaniem lub zaniechaniem podlegają pracownicy i osoby pełniące funkcje z wyboru w jednostkach wykonujących budżet, zwane dalej "pracownikami". Jednakże gdy naruszenie dyscypliny budżetowej nastąpiło w wyniku decyzji kolegialnej albo w wyniku działalności lub zaniechania członków prezydiów rad narodowych, osoby wchodzące w skład kolegium lub prezydium rady narodowej podlegają karze porządkowej tylko w przypadkach umyślnego działania lub zaniechania.
2.
Jednostkami wykonującymi budżet są w rozumieniu niniejszego rozporządzenia:
1)
jednostki budżetowe wraz z ich gospodarstwami pomocniczymi,
2)
zakłady budżetowe,
3)
inne państwowe lub niepaństwowe jednostki organizacyjne w zakresie pobierania przez nie dochodów budżetu Państwa, dysponowania kredytami tego budżetu albo administrowania funduszami celowymi i środkami specjalnymi, o których mowa w art. 7, art. 10 ust. 2 pkt 2 i art. 53 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 1 lipca 1958 r. o prawie budżetowym (Dz. U. Nr 45, poz. 221).
3.
Prezes Rady Ministrów może wyłączyć stosowanie przepisów niniejszego rozporządzenia w niektórych jednostkach wykonujących budżet lub w ich częściach.
§  4.
Przepisów niniejszego rozporządzenia nie stosuje się do należności stanowiących zobowiązania podatkowe i równoważnik z tytułu obowiązkowych dostaw oraz do należności z tytułu rozliczeń przedsiębiorstw państwowych z budżetem Państwa.
§  5.
1.
Kierownicy jednostek wykonujących budżet oraz osoby pełniące funkcje głównych księgowych tych jednostek są odpowiedzialni za należytą kontrolę przestrzegania dyscypliny budżetowej.
2.
W przypadku otrzymania od przełożonego polecenia, którego wykonanie stanowiłoby zdaniem głównego księgowego naruszenie dyscypliny budżetowej, główny księgowy. wstrzymując się od wykonania polecenia, przedstawia kierownikowi bezzwłocznie na piśmie przyczyny niewykonania wraz z odpowiednim wyjaśnieniem.
3.
W przypadku pisemnego potwierdzenia polecenia, jeżeli wykonanie polecenia nie powoduje odpowiedzialności karnej, główny księgowy wykonuje je. W tym przypadku główny księgowy zwolniony jest od odpowiedzialności porządkowej za naruszenie dyscypliny budżetowej.
4. 2
W przypadku pisemnego potwierdzenia polecenia kierownik jednostki obowiązany jest złożyć niezwłocznie pisemne zawiadomienie kierownikowi jednostki nadrzędnej i właściwemu organowi orzekającemu wraz z odpisem pisma głównego księgowego. Kierownik naczelnego organu administracji państwowej składa pisemne zawiadomienie wraz z odpisem pisma głównego księgowego wyłącznie Prezesowi Rady Ministrów.
§  6. 3
1.
Osoba, która w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych dowiedziała się o naruszeniu dyscypliny budżetowej, obowiązana jest zawiadomić o tym niezwłocznie kierownika jednostki, w której jest zatrudniona.
2.
Kierownik jednostki (ust. 1) obowiązany jest złożyć niezwłocznie pisemne zawiadomienie o naruszeniu dyscypliny budżetowej właściwemu organowi orzekającemu lub zlecić złożenie takiego zawiadomienia głównemu księgowemu.
3.
Obowiązek zawiadamiania organu orzekającego o naruszeniu dyscypliny budżetowej (ust. 2) nie dotyczy naruszeń o nieznacznej szkodliwości. Minister Finansów ustali, jakie rodzaje naruszeń należy uważać za nieznacznie szkodliwe.
§  7.
Odpowiedzialność porządkowa według przepisów prawa budżetowego i niniejszego rozporządzenia nie wyłącza odpowiedzialności karnej i cywilnej prawem przewidzianej.
§  8.
1. 4
Pracownik podlega odpowiedzialności porządkowej niezależnie od odpowiedzialności dyscyplinarnej lub służbowej, przewidzianej innymi przepisami.
2.
Kierownik jednostki, w której pracownik jest zatrudniony, może odstąpić od postępowania dyscyplinarnego w sprawie, w której toczy się postępowanie na podstawie niniejszego rozporządzenia.
1 § 2 ust. 1 pkt 6 dodany przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 11 lutego 1964 r. (Dz.U.64.5.32) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 1964 r.
2 § 5 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 11 lutego 1964 r. (Dz.U.64.5.32) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 1964 r.
3 § 6 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 11 lutego 1964 r. (Dz.U.64.5.32) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 1964 r.
4 § 8 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 11 lutego 1964 r. (Dz.U.64.5.32) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 1964 r.