Rozdział 3 - Rozwiązanie stosunku pracy. - Karta praw i obowiązków nauczyciela.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1972.16.114

Akt utracił moc
Wersja od: 1 lutego 1982 r.

Rozdział 3.

Rozwiązanie stosunku pracy.

1.
Z mianowanym nauczycielem i nauczycielem akademickim należy rozwiązać stosunek pracy:
1)
na wniosek nauczyciela lub nauczyciela akademickiego,
2)
w razie czasowej niezdolności nauczyciela lub nauczyciela akademickiego do pracy spowodowanej jego chorobą, o ile okres tej choroby przekracza 1 rok; w szczególnie uzasadnionych wypadkach po stwierdzeniu przez komisję lekarską poprawy stanu zdrowia i możliwości powrotu do pracy - okres spowodowanej chorobą nieobecności w pracy może być przedłużony ponad 1 rok nie dłużej jednak niż do dwóch lat, licząc łącznie okres choroby i urlopu dla poratowania zdrowia,
3)
w razie orzeczenia przez komisję lekarską do spraw inwalidztwa i zatrudnienia trwałej niezdolności nauczyciela lub nauczyciela akademickiego do pracy w pełnym wymiarze zajęć na zajmowanym stanowisku,
4)
z końcem roku szkolnego, w którym profesor zwyczajny, profesor nadzwyczajny lub docent kończy 70 lat życia,
5)
z końcem roku szkolnego, w którym nauczyciel lub nauczyciel akademicki nie będący profesorem lub docentem osiągnął wiek emerytalny, z tym że organ administracji szkolnej uprawniony do mianowania może za zgodą nauczyciela przedłużyć okres zatrudnienia w wypadkach uzasadnionych potrzebami kadrowymi,
6)
w razie stwierdzenia niewywiązywania się przez nauczyciela lub nauczyciela akademickiego z obowiązków służbowych.
2.
Wniosek o rozwiązanie stosunku pracy powinien być zgłoszony przez nauczyciela (nauczyciela akademickiego) na piśmie na 3 miesiące naprzód i nie później niż na 3 miesiące przed zakończeniem zajęć w danym roku szkolnym. Zwolnienie nauczyciela lub nauczyciela akademickiego na jego wniosek powinno nastąpić nie później niż z chwilą zakończenia zajęć w danym roku szkolnym. Terminy te mogą za zgodą właściwego organu ulec skróceniu, co pozostaje jednak bez wpływu na fakt, że w takim wypadku rozwiązanie stosunku pracy następuje na wniosek nauczyciela lub nauczyciela akademickiego przez wypowiedzenie.
3.
Okresy wymienione w ust. 1 pkt 2 ulegają odpowiedniemu skróceniu, jeśli nauczyciel akademicki osiągnął wcześniej wiek 70 lat życia, a nauczyciel lub nauczyciel akademicki nie będący profesorem lub docentem - wiek emerytalny.
4.
Skierowanie nauczyciela lub nauczyciela akademickiego do badania przez komisję lekarską do spraw inwalidztwa i zatrudnienia może nastąpić z inicjatywy nauczyciela lub nauczyciela akademickiego albo z urzędu w każdym czasie przez organ właściwy w myśl art. 81 i art. 82; nie usprawiedliwione niezgłoszenie się nauczyciela lub nauczyciela akademickiego skierowanego z urzędu do badania upoważnia organ administracji szkolnej do rozwiązania stosunku pracy.
5.
Na wniosek rektora, zgłoszony za zgodą profesora lub docenta, właściwy minister może przedłużyć czas trwania stosunku pracy z profesorem zwyczajnym, profesorem nadzwyczajnym lub docentem, który ukończył 70 lat życia, na dalsze okresy trzyletnie. W razie nieprzedłużenia stosunku pracy na dalszy okres trzyletni ulega on rozwiązaniu.
6. 2
Wniosek o rozwiązanie stosunku pracy z nauczycielem akademickim mianowanym przez właściwego ministra z powodu niewywiązywania się z obowiązków służbowych rektor kieruje do tego ministra, który zasięga w tej sprawie opinii komisji kwalifikacyjnej. Tryb i zasady działania oraz skład komisji kwalifikacyjnej określa właściwy minister w porozumieniu z Zarządem Głównym Związku Nauczycielstwa Polskiego. Rozwiązanie stosunku pracy z nauczycielem akademickim mianowanym przez rektora z przyczyn określonych w ust. 1 pkt 6 następuje po zasięgnięciu opinii komisji kwalifikacyjnej. Rozwiązanie stosunku pracy z przyczyn określonych w ust. 1 pkt 6 następuje z końcem roku szkolnego za 3-miesięcznym wypowiedzeniem.
7.
Rozwiązanie stosunku pracy z nauczycielem z powodu niewywiązywania się z obowiązków służbowych następuje z końcem roku szkolnego za trzymiesięcznym wypowiedzeniem na piśmie po otrzymaniu przez nauczyciela dwukrotnie w odstępie nie krótszym niż jeden, a nie dłuższym niż półtora roku niedostatecznej oceny pracy w trybie określonym w art. 93.
1.
Organ administracji szkolnej obowiązany jest zawiadomić nauczyciela o niedostatecznej ocenie jego pracy podając uzasadnienie z jednoczesnym ostrzeżeniem, że następna niedostateczna ocena spowoduje rozwiązanie stosunku pracy.
2.
Ocenę pracy ustala organ administracji szkolnej sprawujący bezpośredni nadzór nad szkołą na podstawie opinii dyrektora szkoły i swojego przedstawiciela.
3.
O ile ocena nie została ustalona przez naczelny organ administracji szkolnej, nauczyciel ma prawo odwołać się w ciągu 14 dni od dnia powiadomienia o niesłusznej jego zdaniem ocenie do władzy bezpośrednio wyższej od tej, która ustaliła ocenę.
4.
W razie wniesienia odwołania przez nauczyciela od drugiej niedostatecznej oceny rozwiązanie stosunku pracy nie może nastąpić przed rozstrzygnięciem tego odwołania.
1.
Nauczyciela i nauczyciela akademickiego można zwolnić z zajmowanego stanowiska w wypadku:
1)
zniesienia lub przekształcenia szkoły lub szkoły wyższej albo też przeprowadzenia w szkole i szkole wyższej istotnych zmian organizacyjnych, gdy nie ma możliwości zatrudnienia go w tej samej lub innej szkole albo szkole wyższej w tej samej lub w innej miejscowości; w tym wypadku nauczycielowi i nauczycielowi akademickiemu należy zaproponować pracę zgodną z jego kwalifikacjami,
2)
niezastosowanie się nauczyciela lub nauczyciela akademickiego do zarządzenia o przeniesieniu w trybie określonym w art. 87 ust. 4 i w art. 88 ust. 2.
2.
Rozwiązanie stosunku pracy z przyczyn określonych w ust. 1 pkt 1 następuje:
1)
z nauczycielem akademickim - za trzymiesięcznym wypowiedzeniem z podaniem motywów zwolnienia i przy odpowiednim zastosowaniu art. 92 ust. 6,
2)
z mianowanym nauczycielem - za uprzednim trzymiesięcznym wypowiedzeniem dokonanym na piśmie z podaniem motywów rozwiązania stosunku pracy.

Decyzję o rozwiązaniu stosunku pracy na podstawie art. 92-94 wydaje organ uprawniony do mianowania w trybie określonym w tych artykułach.

1.
W wypadkach wyjątkowych stosunek pracy może być rozwiązany z mianowanym nauczycielem i nauczycielem akademickim, którego działalność naukowa lub dydaktyczna albo oddziaływanie wychowawcze pozostaje w rażącej sprzeczności z zadaniami szkoły i szkoły wyższej. W razie rozwiązania stosunku pracy w tym trybie może być przyznana nauczycielowi lub nauczycielowi akademickiemu odprawa w wysokości trzymiesięcznego uposażenia zasadniczego.
2.
W przypadkach określonych w ust. 1 stosunek służbowy rozwiązuje:
1)
z profesorem i docentem - właściwy minister; rozwiązanie stosunku pracy w tym trybie z profesorem zwyczajnym i profesorem nadzwyczajnym wymaga zgody Prezesa Rady Ministrów,
2)
z nauczycielami i pozostałymi nauczycielami akademickimi - organ uprawniony do mianowania za zgodą właściwego ministra.
1.
Stosunek pracy mianowanego nauczyciela i nauczyciela akademickiego rozwiązuje się z mocy prawa w razie:
1)
prawomocnego ukarania w trybie dyscyplinarnym karą dyscyplinarną zwolnienia lub wydalenia,
2)
prawomocnego skazania na karę utraty praw publicznych albo prawa wykonywania zawodu,
3)
pozbawienia tytułu naukowego,
4)
stwierdzenia, że mianowanie nastąpiło na podstawie fałszywych lub nieważnych dokumentów,
5)
porzucenia pracy przez samowolne uchylenie się od pracy.
2.
Rozwiązanie stosunku pracy w wypadkach określonych w ust. 1 pkt 1-5 stwierdza organ uprawniony do zatrudnienia nauczyciela i nauczyciela akademickiego.
1.
Z nauczycielem i nauczycielem akademickim mianowanym do odwołania stosunek pracy może być rozwiązany w każdym czasie za trzymiesięcznym wypowiedzeniem na koniec roku szkolnego oraz w wypadkach określonych w art. 92 ust. 1 pkt 1 i 6 oraz w art. 94 ust. 1 i art. 96, a ponadto stosunek pracy rozwiązuje się w przypadkach określonych w art. 97.
2.
W razie niezdolności do pracy z powodu choroby trwającej dłużej niż 1 rok stosunek pracy nauczyciela i nauczyciela akademickiego, o którym mowa w ust. 1, powinien być rozwiązany bez wypowiedzenia.
3.
Z nauczycielem mianowanym do odwołania, który w okresie pierwszych 3 lat pracy nie uzyskał warunków do mianowania na stałe, stosunek służbowy powinien być rozwiązany z upływem trzyletniego okresu pracy w trybie określonym w ust. 1.
1.
Stosunek pracy zawarty z nauczycielem i nauczycielem akademickim w drodze mianowania na czas określony rozwiązuje się z upływem okresu, na jaki nastąpiło mianowanie, oraz w wypadkach określonych w art. 92 ust. 1 pkt 1 i 6, art. 94 ust. 1 pkt 1 i 2, art. 96 i 97.
2.
W razie niezdolności do pracy z powodu choroby trwającej dłużej niż 1 rok stosunek pracy z nauczycielem i nauczycielem akademickim, o którym mowa w ust. 1, powinien być rozwiązany bez wypowiedzenia po upływie 1 roku niezdolności do pracy, nie później jednak niż z upływem okresu, na który nastąpiło mianowanie.

Do nauczycieli i nauczycieli akademickich stosuje się odpowiednio przepisy art. 114 ustawy z dnia 23 stycznia 1968 r. o powszechnym zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin (Dz. U. Nr 3, poz. 6).

1.
Umowa o pracę z nauczycielem i nauczycielem akademickim rozwiązuje się:
1)
na mocy porozumienia stron,
2)
przez wypowiedzenie przez jedną ze stron,
3)
z upływem czasu, na który była zawarta,
4)
przez oświadczenie jednej ze stron bez wypowiedzenia.
2.
Umowa o pracę zawarta z nauczycielem i nauczycielem akademickim na czas nieokreślony może być rozwiązana przez organ uprawniony do jej zawarcia z końcem roku szkolnego za wypowiedzeniem wynoszącym 3 miesiące kalendarzowe.
3.
Przepis ust. 2 w części dotyczącej rozwiązywania umów o pracę z końcem roku szkolnego nie dotyczy nauczycieli szkół, w których zajęcia trwają cały rok kalendarzowy.
4.
Umowa o pracę rozwiązuje się z mocy prawa w razie porzucenia pracy przez samowolne uchylenie się od pracy w ciągu co najmniej siedmiu dni.
5.
Umowa o pracę zawarta na czas określony lub na czas nieokreślony może być rozwiązana przez organ uprawniony do jej zawarcia w każdym czasie i bez wypowiedzenia:
1)
z winy nauczyciela lub nauczyciela akademickiego:
a)
w wypadkach określonych w art. 96 i 97 ust. 1 pkt 2-4,
b)
w razie dopuszczenia się przestępstwa, którego popełnienie uniemożliwia dalsze zatrudnienie nauczyciela lub nauczyciela akademickiego na zajmowanym stanowisku, jeśli dopuszczenie się tego przestępstwa jest oczywiste lub zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem,
c)
w razie zawinionej przez nauczyciela lub nauczyciela akademickiego utraty uprawnień koniecznych do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku,
2)
w razie niezdolności nauczyciela lub nauczyciela akademickiego do pracy z powodu jego choroby trwającej dłużej niż 1 rok,
3)
w razie usprawiedliwionej nieobecności nauczyciela lub nauczyciela akademickiego w pracy z innych przyczyn niż określone w pkt 2, trwającej bez przerwy dłużej niż 1 miesiąc, chyba że nieobecność w pracy nastąpiła z powodu udzielonego urlopu albo wskutek odosobnienia z powodu choroby zakaźnej.
6.
W wypadkach określonych w ust. 4 i w ust. 5 pkt 2 i 3 umowa o pracę zawarta na czas określony rozwiązuje się jednak nie później niż z upływem okresu, na który została zawarta.
7.
W sprawach dotyczących umów o pracę nie unormowanych w niniejszej ustawie stosuje się odpowiednio powszechnie obowiązujące przepisy ustawodawstwa pracy.
2 Art. 92 ust. 6 zmieniony przez art. 7 pkt 2 ustawy z dnia 12 kwietnia 1973 r. o zmianie przepisów dotyczących stopni naukowych i tytułów naukowych oraz organizacji instytutów naukowo-badawczych (Dz.U.73.12.89) z dniem 18 kwietnia 1973 r.