Rozdział 2 - Zmiany w stosunku pracy. - Karta praw i obowiązków nauczyciela.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1972.16.114

Akt utracił moc
Wersja od: 1 lutego 1982 r.

Rozdział 2.

Zmiany w stosunku pracy.

1.
Na prośbę lub z urzędu za zgodą nauczyciela akademickiego można go przenieść do innej szkoły wyższej lub innej szkoły w tej samej lub innej miejscowości.
2.
O przeniesieniu decyduje organ właściwy do powołania na nowe stanowisko za zgodą organu, który powołał nauczyciela akademickiego na dotychczas zajmowane stanowisko.
3.
Przeniesienie profesora zwyczajnego, profesora nadzwyczajnego lub docenta może nastąpić po zasięgnięciu opinii rektorów obydwóch szkół wyższych, pozostałych zaś nauczycieli akademickich - po zasięgnięciu opinii dziekanów lub dyrektorów instytutów.
4. 1
W razie konieczności zapewnienia należytej obsady stanowisk nauczycieli akademickich w szkole wyższej, zniesienia lub przekształcenia szkoły wyższej albo też przeprowadzenia w szkole wyższej innych istotnych zmian organizacyjnych właściwy minister może zarządzić przeniesienie mianowanego nauczyciela akademickiego, który nie wyraził na to zgody. Przeniesienie profesora zwyczajnego, profesora nadzwyczajnego lub docenta następuje po zasięgnięciu opinii Zarządu Głównego Związku Nauczycielstwa Polskiego. W wypadkach określonych wyżej stosuje się odpowiednio przepisy art. 88 ust. 3 i art. 91 ust. 2.
5.
W razie przeniesienia nauczyciela akademickiego z urzędu za jego zgodą stosuje się przepis art. 88 ust. 3.
6.
W trybie przewidzianym w ust. 4 można przenieść profesora zwyczajnego, profesora nadzwyczajnego lub docenta jedynie do innej szkoły wyższej na stanowisko umożliwiające właściwe wykorzystanie jego kwalifikacji i nie niższe od stanowiska poprzednio zajmowanego. Pozostałych nauczycieli akademickich można przenieść w tym trybie do innej szkoły wyższej na stanowisko nie niższe od stanowiska poprzednio zajmowanego albo też do szkoły średniej na stanowisko umożliwiające właściwe wykorzystanie jego kwalifikacji.
7.
Przepisy ust. 1-6 stosuje się odpowiednio przy przeniesieniu nauczyciela akademickiego do instytutu naukowo-badawczego lub innej placówki naukowej, chociażby nie należały one do tego samego resortu.
1.
Nauczyciel może być przeniesiony na własną prośbę lub z urzędu za jego zgodą do innej szkoły (placówki) lub do szkoły wyższej w tej samej lub innej miejscowości.
2.
W razie konieczności zapewnienia szkole obsady stanowisk nauczycielskich z kwalifikacjami odpowiadającymi potrzebom programowym szkoły albo gdy zachodzą zmiany organizacyjne powodujące całkowitą lub częściową likwidację szkoły, uniemożliwiające dalsze zatrudnienie nauczyciela w danej szkole, można przenieść mianowanego nauczyciela bez jego zgody do danej szkoły lub do szkoły wyższej w tej samej lub innej miejscowości w granicach danego kuratorium okręgu szkolnego.
3.
Przeniesienie nauczyciela z urzędu za jego zgodą oraz w trybie określonym w ust. 2 do innej miejscowości może nastąpić pod rygorem:
1)
zapewnienia nauczycielowi w nowym miejscu pracy odpowiedniego do jego stanu rodzinnego mieszkania oraz miejsca pracy dla współmałżonka, jeśli jest on nauczycielem,
2)
przyznania nauczycielowi, oprócz zwrotu kosztów przeniesienia na zasadach określonych w art. 89 ust. 1, zasiłku osiedleniowego w wysokości dwumiesięcznego ostatnio pobieranego uposażenia zasadniczego z dodatkami.
4.
W razie wniesienia przez nauczyciela odwołania w przepisanym terminie - przeniesienie nie może nastąpić przed rozstrzygnięciem tego odwołania przez właściwego ministra.
5.
Przepisy ust. 1-4 stosuje się odpowiednio przy przeniesieniu nauczyciela do szkoły innego resortu, a przepis ust. 3 - również w razie przeniesienia z urzędu za zgodą nauczyciela do pracy w organach administracji szkolnej.
1.
W razie przeniesienia nauczyciela lub nauczyciela akademickiego przysługuje mu zwrot kosztów przeniesienia według zasad określonych w odrębnych przepisach dla pracowników państwowych.
2.
Nauczyciela i nauczyciela akademickiego zmieniającego miejsce zamieszkania w związku z przeniesieniem należy zwolnić od pełnienia obowiązków służbowych na odpowiedni okres czasu, uwzględniając jego warunki rodzinne i warunki komunikacyjne towarzyszące przeniesieniu.
3.
Przeniesienia, o którym mowa w art. 88 ust. 2, dokonuje - po zasięgnięciu opinii właściwego zarządu okręgu Związku Nauczycielstwa Polskiego - organ administracji szkolnej szczebla wojewódzkiego w stosunku do nauczycieli szkół podporządkowanych prezydiom rad narodowych, a w stosunku do nauczycieli szkół nie podporządkowanych prezydiom rad narodowych - właściwy minister.
1.
Nauczyciel może być zobowiązany do pracy w innej szkole w tej samej miejscowości w celu uzupełnienia obowiązującego wymiaru godzin.
2.
W uzasadnionych wypadkach przepis ust. 1 można zastosować odpowiednio również do nauczyciela akademickiego.
3.
Nauczyciel i nauczyciel akademicki może być przeniesiony do pracy w organach administracji szkolnej na stanowisko wymagające kwalifikacji nauczycielskich tylko za jego zgodą.
4.
Nauczycielowi i nauczycielowi akademickiemu przechodzącemu do pracy w organach administracji szkolnej w drodze przeniesienia lub w innej drodze lub do Związku Nauczycielstwa Polskiego w drodze wyboru - przysługują uprawnienia wynikające odpowiednio z art. 39, 40, 48, 50, 51, 103-105.
5.
Do nauczycieli zatrudnionych w terenowych organach administracji szkolnej na stanowiskach wymagających kwalifikacji nauczycielskich stosuje się ponadto odpowiednio przepisy art. 15, 16, 20 i 102 ust. 3 ustawy.
1.
Decyzje o przeniesieniach nauczycieli na inne miejsce służbowe lub na inne stanowisko powinny być doręczone przed dniem 1 czerwca. Przeniesienia w ciągu roku szkolnego mogą być dokonywane jedynie w szczególnie uzasadnionych wypadkach.
2.
Decyzje o przeniesieniach wydane na podstawie art. 88 ust. 2 powinny być, pod rygorem ich nieważności doręczone zainteresowanemu na 6 miesięcy przed terminem przeniesienia.
1 Art. 87 ust. 4 zmieniony przez art. 7 pkt 1 ustawy z dnia 12 kwietnia 1973 r. o zmianie przepisów dotyczących stopni naukowych i tytułów naukowych oraz organizacji instytutów naukowo-badawczych (Dz.U.73.12.89) z dniem 18 kwietnia 1973 r.