Dział 5 - Nagrody i odznaczenia. - Karta praw i obowiązków nauczyciela.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1972.16.114

Akt utracił moc
Wersja od: 1 lutego 1982 r.

DZIAŁ V.

Nagrody i odznaczenia.

Nagrody.

1.
Tworzy się specjalny fundusz nagród dla nauczycieli i nauczycieli akademickich za ich osiągnięcia naukowe i dydaktyczne w danym roku w dyspozycji Ministra Oświaty i Wychowania i Ministra Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki. Wysokość tego funduszu i zasady jego podziału określa Rada Ministrów.
2.
Minister Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki w stosunku do nauczycieli akademickich, a Minister Oświaty i Wychowania w stosunku do nauczycieli określa szczegółowe zasady przyznawania nagród, o których mowa w ust. 1.

Odznaczenia i tytuły służbowe.

1.
Nauczycielowi i nauczycielowi akademickiemu może być nadany:
a)
tytuł honorowy "Zasłużony Nauczyciel Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej",
b)
"Medal Komisji Edukacji Narodowej",
2.
Tytuł "Zasłużony Nauczyciel Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej" nadawany będzie najbardziej zasłużonym nauczycielom i nauczycielom akademickim za szczególnie wybitne osiągnięcia w długoletniej pracy pedagogicznej i naukowej. "Medal Komisji Edukacji Narodowej" nadawany będzie osobom za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania.
3.
Tytuł honorowy "Zasłużony Nauczyciel Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej" nadaje Rada Państwa. "Medal Komisji Edukacji Narodowej" nadaje Minister Oświaty i Wychowania na wniosek właściwego ministra.
4.
Rada Państwa określa szczegółowe zasady nadawania tytułu "Zasłużony Nauczyciel Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej", tryb przedstawiania wniosków o nadanie tytułu, wzór odznaki tytułu oraz tryb jej wręczania i sposób noszenia. Prezes Rady Ministrów na wniosek Ministra Oświaty i Wychowania, przedstawiony w porozumieniu z zainteresowanymi ministrami, określa szczegółowe zasady nadawania "Medalu Komisji Edukacji Narodowej", tryb przedstawiania wniosków, wzór medalu, tryb jego wręczania i sposób noszenia.

Z tytułu dwudziestoletniej nienagannej pracy pedagogicznej przyznaje się:

1)
profesorom szkół wyższych - Order Odrodzenia Polski,
2)
nauczycielom i pozostałym nauczycielom akademickim - Złoty Krzyż Zasługi,

jeżeli nie otrzymali oni wcześniej takich lub wyższych odznaczeń państwowych.

1.
Pracownikom pedagogicznym szkół zajmującym stanowisko określone w art. 10 ust. 1-3 przysługują następujące tytuły zawodowe: nauczyciel, wychowawca, nauczyciel dyplomowany, wychowawca dyplomowany, profesor szkoły średniej. Minister Oświaty i Wychowania może wprowadzić inne tytuły zawodowe dla pracowników pedagogicznych szkół prowadzących specjalistyczne zajęcia o charakterze pedagogicznym.
2.
Nauczycielom i wychowawcom kierującym szkołami i innymi placówkami oświatowymi, wychowawczymi i opiekuńczo-wychowawczymi przysługuje tytuł służbowy dyrektora szkoły (placówki).
3.
Tytuły służbowe nauczycieli akademickich powołanych do pełnienia funkcji kierowniczych w szkołach wyższych określa ustawa o szkolnictwie wyższym.