Art. 92. - Karta praw i obowiązków nauczyciela.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1972.16.114

Akt utracił moc
Wersja od: 1 lutego 1982 r.
Art.  92.
1.
Z mianowanym nauczycielem i nauczycielem akademickim należy rozwiązać stosunek pracy:
1)
na wniosek nauczyciela lub nauczyciela akademickiego,
2)
w razie czasowej niezdolności nauczyciela lub nauczyciela akademickiego do pracy spowodowanej jego chorobą, o ile okres tej choroby przekracza 1 rok; w szczególnie uzasadnionych wypadkach po stwierdzeniu przez komisję lekarską poprawy stanu zdrowia i możliwości powrotu do pracy - okres spowodowanej chorobą nieobecności w pracy może być przedłużony ponad 1 rok nie dłużej jednak niż do dwóch lat, licząc łącznie okres choroby i urlopu dla poratowania zdrowia,
3)
w razie orzeczenia przez komisję lekarską do spraw inwalidztwa i zatrudnienia trwałej niezdolności nauczyciela lub nauczyciela akademickiego do pracy w pełnym wymiarze zajęć na zajmowanym stanowisku,
4)
z końcem roku szkolnego, w którym profesor zwyczajny, profesor nadzwyczajny lub docent kończy 70 lat życia,
5)
z końcem roku szkolnego, w którym nauczyciel lub nauczyciel akademicki nie będący profesorem lub docentem osiągnął wiek emerytalny, z tym że organ administracji szkolnej uprawniony do mianowania może za zgodą nauczyciela przedłużyć okres zatrudnienia w wypadkach uzasadnionych potrzebami kadrowymi,
6)
w razie stwierdzenia niewywiązywania się przez nauczyciela lub nauczyciela akademickiego z obowiązków służbowych.
2.
Wniosek o rozwiązanie stosunku pracy powinien być zgłoszony przez nauczyciela (nauczyciela akademickiego) na piśmie na 3 miesiące naprzód i nie później niż na 3 miesiące przed zakończeniem zajęć w danym roku szkolnym. Zwolnienie nauczyciela lub nauczyciela akademickiego na jego wniosek powinno nastąpić nie później niż z chwilą zakończenia zajęć w danym roku szkolnym. Terminy te mogą za zgodą właściwego organu ulec skróceniu, co pozostaje jednak bez wpływu na fakt, że w takim wypadku rozwiązanie stosunku pracy następuje na wniosek nauczyciela lub nauczyciela akademickiego przez wypowiedzenie.
3.
Okresy wymienione w ust. 1 pkt 2 ulegają odpowiedniemu skróceniu, jeśli nauczyciel akademicki osiągnął wcześniej wiek 70 lat życia, a nauczyciel lub nauczyciel akademicki nie będący profesorem lub docentem - wiek emerytalny.
4.
Skierowanie nauczyciela lub nauczyciela akademickiego do badania przez komisję lekarską do spraw inwalidztwa i zatrudnienia może nastąpić z inicjatywy nauczyciela lub nauczyciela akademickiego albo z urzędu w każdym czasie przez organ właściwy w myśl art. 81 i art. 82; nie usprawiedliwione niezgłoszenie się nauczyciela lub nauczyciela akademickiego skierowanego z urzędu do badania upoważnia organ administracji szkolnej do rozwiązania stosunku pracy.
5.
Na wniosek rektora, zgłoszony za zgodą profesora lub docenta, właściwy minister może przedłużyć czas trwania stosunku pracy z profesorem zwyczajnym, profesorem nadzwyczajnym lub docentem, który ukończył 70 lat życia, na dalsze okresy trzyletnie. W razie nieprzedłużenia stosunku pracy na dalszy okres trzyletni ulega on rozwiązaniu.
6. 2
Wniosek o rozwiązanie stosunku pracy z nauczycielem akademickim mianowanym przez właściwego ministra z powodu niewywiązywania się z obowiązków służbowych rektor kieruje do tego ministra, który zasięga w tej sprawie opinii komisji kwalifikacyjnej. Tryb i zasady działania oraz skład komisji kwalifikacyjnej określa właściwy minister w porozumieniu z Zarządem Głównym Związku Nauczycielstwa Polskiego. Rozwiązanie stosunku pracy z nauczycielem akademickim mianowanym przez rektora z przyczyn określonych w ust. 1 pkt 6 następuje po zasięgnięciu opinii komisji kwalifikacyjnej. Rozwiązanie stosunku pracy z przyczyn określonych w ust. 1 pkt 6 następuje z końcem roku szkolnego za 3-miesięcznym wypowiedzeniem.
7.
Rozwiązanie stosunku pracy z nauczycielem z powodu niewywiązywania się z obowiązków służbowych następuje z końcem roku szkolnego za trzymiesięcznym wypowiedzeniem na piśmie po otrzymaniu przez nauczyciela dwukrotnie w odstępie nie krótszym niż jeden, a nie dłuższym niż półtora roku niedostatecznej oceny pracy w trybie określonym w art. 93.
2 Art. 92 ust. 6 zmieniony przez art. 7 pkt 2 ustawy z dnia 12 kwietnia 1973 r. o zmianie przepisów dotyczących stopni naukowych i tytułów naukowych oraz organizacji instytutów naukowo-badawczych (Dz.U.73.12.89) z dniem 18 kwietnia 1973 r.