Jugosławia-Polska. Porozumienie dotyczące stosunków naukowych, szkolnych i artystycznych. Warszawa.1931.12.02.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1933.45.347

Akt utracił moc
Wersja od: 26 czerwca 1933 r.

POROZUMIENIE
dotyczące stosunków naukowych, szkolnych i artystycznych między Rzecząpospolitą Polską i Królestwem Jugosławji, podpisane w Warszawie dnia 2 grudnia 1931 r.

Przekład.

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ,

MY, IGNACY MOŚCICKI, PREZYDENT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ,

wszem wobec i każdemu zosobna, komu o tem wiedzieć należy, wiadomem czynimy:

Dnia drugiego grudnia tysiąc dziewięćset trzydziestego pierwszego roku podpisane zostało w Warszawie między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Królestwa Jugosławji porozumienie, dotyczące stosunków naukowych, szkolnych i artystycznych o następującem brzmieniu dosłownem:

POROZUMIENIE

dotyczące stosunków naukowych, szkolnych i artystycznych między Rzecząpospolitą Polską i Królestwem Jugosławji.

Rząd Rzeczypospolitej Polskiej i Rząd Królestwa Jugosławji, uważając, że Pakt przyjaźni i serdecznej współpracy pomiędzy Polską i Jugosławją z 18 września 1926 r. powinien znaleźć zastosowanie w dziedzinie wzajemnej współpracy intelektualnej, stwierdzając, że ta współpraca polega przedewszystkiem na utrzymywaniu i rozwijaniu stosunków naukowych, szkolnych i artystycznych i że jest tego rodzaju, że może przyczynić się skutecznie do zbliżenia obu Narodów ze względu na ich pokrewieństwo rasowe i językowe,

będąc również ożywione pragnieniem zacieśnienia i popierania wszystkiemi środkami tych stosunków, zdecydowały zawrzeć w tym celu porozumienie i mianowały swymi odnośnymi pełnomocnikami, a mianowicie:

Rząd Rzeczypospolitej Polskiej:

J. E. Pana Augusta ZALESKIEGO, Ministra Spraw Zagranicznych i

J. E. Pana Janusza JĘDRZEJEWICZA, Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego;

Rząd Królestwa Jugosławji:

J. E. Pana Woisława MARINKOWICZA, Ministra Spraw Zagranicznych, i

J, E. Pana Bożydara MAKSIMOWICZA, Ministra Oświecenia Publicznego,

KTÓRZY, po zakomunikowaniu sobie swych pełnomocnictw, uznanych za dobre i w należytej formie, zgodzili się na następujące postanowienia:

Będzie utworzona Komisja techniczna celem badania wszystkich spraw odnoszących się do stosunków naukowych, szkolnych i artystycznych pomiędzy Wysokiemi Umawiającemi się Stronami i proponowania odnośnym władzom środków mających rozwijać te stosunki.

Przewidziana w art. 1 Komisja jest podzielona na dwie podkomisje, jedną z siedzibą w Warszawie, drugą w Belgradzie, pod przewodnictwem odnośnych Ministrów Oświecenia Publicznego.

Każda podkomisja składa się z 4 członków, z których jeden jest delegatem Ministerstwa Spraw Zagranicznych, dwóch delegatami Ministerstwa Oświecenia Publicznego i jeden - delegatem podkomisji drugiej Umawiającej się Strony.

Członkowie podkomisyj, z wyjątkiem członka cudzoziemskiego, są mianowani przez odnośnych Ministrów Oświecenia Publicznego na 5 lat przyczem mandaty ich mogą być odnawiane.

Każdy przewodniczący podkomisji wyznaczy jednego wiceprzewodniczącego na przeciąg jednego roku.

Każda podkomisja zbierać się będzie co najmniej raz na rok. Podkomisje same uregulują wewnętrzny tryb swego funkcjonowania.

Podkomisje będą miały za zadanie:

a)
organizować częstszą styczność pomiędzy przedstawicielami powszechnego i średniego nauczania obu Państw Umawiających się, wprowadzając do tego nauczania, w miarę możności, naukę geografji i historji drugiego Narodu;
b)
układać specjalne porozumienia celem uregulowania, zgodnie z ustawami i rozporządzeniami obowiązującemi w każdem z Umawiających się Państw, równoważności studjów i stopni naukowych, co pozwoli obywatelom jednego z obu krajów uczęszczać na wykłady do zakładów naukowych drugiego kraju i zdawać tam odnośne egzaminy bez żadnego opóźnienia, lub przeszkody w ich studjach. Rozumie się, że dostęp do pewnych zawodów jest otwarty dla cudzoziemców tylko o ile to jest zgodne z temi ustawami i rozporządzeniami;
c)
ułatwiać wymianę uczniów szkół powszechnych, średnich i wyższych na najbardziej korzystnych warunkach;
d)
organizować wymianę profesorów wyższych uczelni, jak również funkcjonarjuszów Bibljotek Państwowych i Muzeów Narodowych; sprzyjać stosunkom pomiędzy przedstawicielami nauki, literatury, sztuki, teatru, filmu i radjo obu Umawiających się Państw;
e)
organizować wykłady letnie, wycieczki turystyczne, kolonje letnie dla młodzieży, współpracę stowarzyszeń studenckich, wystawy miejscowe, objazdy artystów teatrów narodowych i wybitnych literatów celem spowodowania lepszego poznania kraju i kultury jednego z Umawiających się Państw przez obywateli drugiego;
f)
zorganizować wymianę wydawnictw naukowych, sprzyjać propagowaniu przekładów arcydzieł literatury jednego z Umawiających się krajów w drugim; ułatwiać i organizować stosunki między instytucjami naukowemi, bibljotekami publicznemi, ośrodkami oświecenia narodowego.

Podkomisje będą mogły korespondować bezpośrednio między sobą w sprawie wszelkich kwestyj należących do ich kompetencji i przedstawionych do decyzji ich odnośnych Rządów.

Niniejsze porozumienie będzie ratyfikowane i dokumenty ratyfikacyjne będą wymienione w Belgradzie jak tylko to będzie możliwe.

Wejdzie ono w życie trzydziestego dnia licząc od daty wymiany dokumentów ratyfikacyjnych.

Niniejsze porozumienie jest zawarte na przeciąg pięciu lat, począwszy od daty jego wejścia w życie.

Jeżeli nie zostanie ono wymówione z upływem tego okresu za sześciomiesięcznem uprzedzeniem będzie ono uważane za odnowione milcząco na nowy okres pięcioletni i w ten sposób dalej.

NA DOWÓD CZEGO Pełnomocnicy podpisali niniejsze porozumienie i wycisnęli swoje pieczęcie.

Sporządzono w podwójnym egzemplarzu w Warszawie, dnia 2 grudnia 1931 r.

August Zaleski

J. Jędrzejewicz

Dr. W. Marinkowitch

B. Maksimawitch

Zaznajomiwszy się z powyższem porozumieniem, uznaliśmy je i uznajemy za słuszne zarówno w całości jak i każde z postanowień w niem zawartych; oświadczamy, że jest przyjęte, ratyfikowane i potwierdzone i przyrzekamy, że będzie niezmiennie zachowywane.

NA DOWÓD CZEGO wydaliśmy Akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Rzeczypospolitej.

W Warszawie, dnia 8 kwietnia 1932 r.