Język państwowy i inne (macierzyste i obce) w komunikacji pocztowej, telegraficznej i telefonicznej w obrocie wewnętrznym.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1924.113.1010

Akt utracił moc
Wersja od: 30 grudnia 1924 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU I HANDLU
z dnia 20 grudnia 1924 r.
o języku państwowym i innych (macierzystych i obcych) w komunikacji pocztowej, telegraficznej i telefonicznej w obrocie wewnętrznym.

Na zasadzie art. 17 ustawy z dnia 3 czerwca 1924 r. o poczcie, telegrafie i telefonie (Dz. U. R. P. № 58, poz. 584) i w związku z wejściem w życie ustawy z dnia 31 lipca 1924 r. o języku państwowym (Dz. U. R. P. № 73, poz. 724) zarządza się co następuje:
Adresy wszelkich przesyłek pocztowych i telegramów w obrocie wewnętrznym mają być prócz wyjątków, wymienionych w § 2, wypełnione w języku państwowym alfabetem łacińskim.

Nazwa miejscowości przeznaczenia (urzędu poczt.-tel.) ma być podana w komunikacji pocztowej, telegraficznej i telefonicznej w języku państwowym w ustalonem brzmieniu urzędowem, alfabetem łacińskim.

W adresach przesyłek listowych zwykłych w obrocie wewnątrz obszarów, wymienionych w art. 2 ustawy o języku państwowym, dopuszcza się odnośny język macierzysty przy dowolnem użyciu w języku ruskim i białoruskim pisma cyrylicy, przyczem nazwa miejsca przeznaczenia (urzędu poczt.-tel.) powinna być podana w ustalonem brzmieniu urzędowem.

W adresach przesyłek listowych zwykłych z innych terenów Państwa do obszarów, wymienionych w art. 2 ustawy o języku państwowym, dopuszcza się odnośny język macierzysty używany w tych obszarach, oraz w języku ruskim i białoruskim pismo cyrylicy z zachowaniem postanowień § 1, ust. 2.

W treści telegramów dopuszcza się używanie w charakterze języka otwartego wszystkich języków europejskich, oraz języków: łacińskiego, hebrajskiego i japońskiego przy zastosowaniu alfabetu łacińskiego.
W rozmowach telefonicznych nie zastrzega się ograniczeń co do języka prowadzonych rozmów.
W razie niezastosowania się do przepisów § 1-3 Zarząd pocztowy ma prawo:
a)
odmówić przyjęcia przesyłki rejestrowanej lub telegramu,
b)
uchylić się od odpowiedzialności:

co do przesyłek listowych zwykłych-za nieprawidłowe doręczenie lub zwrot tychże do miejsca nadania,

co do rozmów telefonicznych - za należyte spełnienie żądania interesanta.

Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia. Jednocześnie tracą moc obowiązującą przepisy sprzeczne z niniejszem rozporządzeniem.