Rozdział 4 - Warunki oraz organizacja umieszczania osadzonych w izbie zatrzymań - Izby zatrzymań.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2017.716

Akt obowiązujący
Wersja od: 3 kwietnia 2017 r.

Rozdział  4

Warunki oraz organizacja umieszczania osadzonych w izbie zatrzymań

§  17. 
Podstawę do umieszczenia w izbie zatrzymań:
1)
osoby zatrzymanej na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy z dnia 24 sierpnia 2001 r. o Żandarmerii Wojskowej i wojskowych organach porządkowych, zwanej dalej "ustawą o Żandarmerii Wojskowej", stanowi protokół zatrzymania i zaświadczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań zdrowotnych do osadzenia;
2)
żołnierza osadzonego na podstawie art. 38 ust. 1 ustawy z dnia 9 października 2009 r. o dyscyplinie wojskowej (Dz. U. z 2016 r. poz. 772 i 2138), zwanej dalej "ustawą o dyscyplinie wojskowej", stanowią:
a)
postanowienie wydane w tej sprawie,
b)
protokół badania potwierdzający, że żołnierz znajduje się w stanie wymagającym osadzenia,
c)
zaświadczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań zdrowotnych do osadzenia;
3)
żołnierza osadzonego na podstawie art. 88 ust. 1-3 ustawy o dyscyplinie wojskowej stanowią:
a)
odpis prawomocnego orzeczenia właściwego sądu wojskowego o ukaraniu i zarządzenie wykonania kary dyscyplinarnej aresztu izolacyjnego,
b)
zaświadczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań zdrowotnych do odbycia przez żołnierza kary dyscyplinarnej aresztu izolacyjnego, wydane nie wcześniej niż dwadzieścia cztery godziny przed terminem stawienia się żołnierza do aresztu;
4)
osoby tymczasowo aresztowanej lub skazanej na podstawie przepisów karnych stanowią dokumenty konwojowania przedstawione przez żołnierzy lub funkcjonariuszy konwojujących te osoby.
§  18. 
Komendant izby zatrzymań, profos albo żołnierze wyznaczeni przez komendanta jednostki organizacyjnej Żandarmerii Wojskowej umieszczają osadzonego w izbie zatrzymań w asyście żołnierzy przeszkolonych w zakresie obsługi izby zatrzymań, o których mowa w § 28 ust. 1.
§  19. 
1. 
Odmawia się umieszczenia osadzonego w izbie zatrzymań, jeżeli brakuje:
1)
wolnych miejsc;
2)
dokumentów stanowiących podstawę do umieszczenia w izbie zatrzymań albo są one uszkodzone w stopniu uniemożliwiającym zapoznanie się z ich treścią;
3)
dokumentu, na podstawie którego ustala się tożsamość osadzonego, albo jeżeli istnieją uzasadnione wątpliwości co do jego tożsamości wynikające z:
a)
uszkodzenia tego dokumentu,
b)
niezgodności między dokumentami a informacjami uzyskanymi od osadzonego lub od konwoju,
c)
braku możliwości potwierdzenia tożsamości osadzonego.
2. 
Przepisu ust. 1 pkt 3 nie stosuje się, jeżeli do izby zatrzymań wpłynie pismo dowódcy jednostki wojskowej lub innego uprawnionego organu stwierdzające tożsamość osadzonego, a w przypadku gdy osadzony nie ma dokumentów - także aktualna fotografia osadzonego.
3. 
W przypadku gdy jest to uzasadnione odległością od siedziby najbliższej jednostki organizacyjnej Żandarmerii Wojskowej posiadającej izbę zatrzymań, osobę zatrzymaną można umieścić w pomieszczeniu jednostki organizacyjnej Policji przeznaczonym dla osób zatrzymanych, po uzgodnieniu z właściwym kierownikiem lub dyżurnym jednostki organizacyjnej Policji.
§  20. 
Umieszczenie osadzonego w izbie zatrzymań następuje po:
1)
sprawdzeniu dokumentów stanowiących podstawę do umieszczenia go w izbie zatrzymań;
2)
ustaleniu jego tożsamości;
3)
szczegółowym sprawdzeniu go w celu odebrania przedmiotów, o których mowa w § 21 ust. 1.
§  21. 
1. 
Przed umieszczeniem osadzonego w izbie zatrzymań obsługa izby zatrzymań odbiera od niego i przekazuje do depozytu:
1)
dokumenty osobiste;
2)
urządzenia elektroniczne i elektrotechniczne, w szczególności telekomunikacyjne oraz służące do rejestrowania lub odtwarzania informacji;
3)
przedmioty, których posiadanie jest niedozwolone ze względu na bezpieczeństwo, w szczególności: broń, amunicję, brzytwy, żyletki, sztućce metalowe, narzędzia do cięcia metalu, środki służące do obezwładniania, pasy, paski, środki odurzające, substancje psychotropowe lub środki zastępcze oraz alkohol;
4)
przedmioty wartościowe i pieniądze.
2. 
Wykaz dokumentów, pieniędzy i przedmiotów, o których mowa w ust. 1, wpisuje się do książki ewidencji osób i depozytu osadzonych w izbie zatrzymań, której wzór jest określony w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
3. 
Wykaz dokumentów, pieniędzy i przedmiotów, o których mowa w ust. 1, podpisują osoba je przyjmująca oraz osadzony. Jeżeli kontakt z osadzonym jest niemożliwy lub znacznie utrudniony, dokumenty, pieniądze i przedmioty, o których mowa w ust. 1, przyjmuje się w obecności osoby przybranej, która również podpisuje wykaz.
4. 
Przy przyjmowaniu do depozytu dokumentów, pieniędzy i przedmiotów, o których mowa w ust. 1, w pierwszej kolejności bierze się pod uwagę względy bezpieczeństwa.
§  22. 
1. 
W książce ewidencji osób i depozytu osadzonych w izbie zatrzymań odnotowuje się następujące dane o osadzonym:
1)
stopień wojskowy;
2)
imię i nazwisko;
3)
imię ojca;
4)
datę i miejsce urodzenia;
5)
miejsce pełnienia czynnej służby wojskowej;
6)
rodzaj, serię i numer dokumentu tożsamości;
7)
datę i godzinę oraz podstawę przyjęcia do izby zatrzymań;
8)
datę i godzinę oraz podstawę zwolnienia z izby zatrzymań;
9)
przyjęcie do depozytu i zwrot z depozytu dokumentów, pieniędzy i przedmiotów, o których mowa w § 21 ust. 1.
2. 
Komendant lub profos izby zatrzymań zawiadamia niezwłocznie dowódcę jednostki wojskowej albo kierownika instytucji cywilnej, w której osadzony pełnił czynną służbę wojskową przed osadzeniem, oraz właściwy wojskowy sąd garnizonowy o przyjęciu osadzonego do izby zatrzymań, o odmowie przyjęcia i o zwolnieniu z niej, a w przypadku osoby cywilnej - wskazaną przez nią osobę, podając datę i godzinę przyjęcia do izby zatrzymań lub zwolnienia z niej.
§  23. 
W przypadku braku możliwości udzielenia osadzonemu niezbędnych świadczeń medycznych umieszcza się go w najbliższym podmiocie leczniczym.
§  24. 
W przypadku stwierdzenia lub podejrzenia przez obsługę izby zatrzymań albo oświadczenia osadzonego, że cierpi na schorzenie wymagające stałego lub okresowego leczenia, zapewnia mu się konsultację lekarską.
§  25. 
1. 
Osadzonemu w izbie zatrzymań, z wyjątkiem osób osadzonych w celu wytrzeźwienia, wydaje się:
1)
ubranie robocze, jeżeli uzasadniają to prace wykonywane przez niego lub względy higieny;
2)
piżamę, materac, koc, prześcieradło i poduszkę z poszewką, a gdy temperatura w celi wynosi poniżej +18°C - dodatkowy koc;
3)
bieliznę odpowiednią do pory roku;
4)
środki do utrzymania higieny osobistej, jeżeli osadzony ich nie posiada.
2. 
Osadzonemu na podstawie art. 38 ust. 1 ustawy o dyscyplinie wojskowej można wydać ubranie robocze oraz piżamę.
3. 
Osobie osadzonej w izbie zatrzymań niebędącej żołnierzem wydaje się środki zaopatrzenia żywnościowego w ilości niezbędnej do zaspokojenia potrzeb na każdy rozpoczęty dzień pobytu.
§  26. 
1. 
Osoby zatrzymane na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o Żandarmerii Wojskowej oraz żołnierzy osadzonych na podstawie art. 38 ust. 1 ustawy o dyscyplinie wojskowej umieszcza się w pomieszczeniu jednoosobowym.
2. 
Żołnierzy osadzonych na podstawie art. 88 ust. 1-3 ustawy o dyscyplinie wojskowej oraz osoby tymczasowo aresztowane lub skazane na podstawie przepisów karnych umieszcza się w pomieszczeniu jednoosobowym albo wieloosobowym.
3. 
W jednym pomieszczeniu umieszcza się osadzonych pełniących służbę wojskową tego samego rodzaju, z tych samych korpusów kadry zawodowej oraz tej samej płci.
4. 
W jednym pomieszczeniu nie umieszcza się żołnierzy i osób cywilnych.
5. 
Osadzonego umieszcza się w pomieszczeniu jednoosobowym albo wieloosobowym, gdy to wynika z zaleceń lekarza lub psychologa.
§  27. 
1. 
Osadzony podlega w każdym czasie sprawdzeniu w celu odebrania mu dokumentów, pieniędzy i przedmiotów, o których mowa w § 21 ust. 1. Sprawdzeniu podlegają w szczególności odzież, bielizna i obuwie osadzonego oraz pomieszczenie, w którym stale lub czasowo przebywa, a także przedmioty dostarczone mu przez inną osobę lub przekazywane przez niego innym osobom.
2. 
Paczki otrzymane przez osadzonego podlegają kontroli w jego obecności. W paczkach nie mogą być dostarczane artykuły, których sprawdzenie jest niemożliwe bez naruszenia w istotny sposób ich substancji, oraz artykuły w opakowaniach utrudniających kontrolę ich zawartości.
3. 
Treść korespondencji osadzonego nie podlega kontroli, z wyjątkiem korespondencji osób tymczasowo aresztowanych.
4. 
Przedmioty podlegające zdeponowaniu znalezione w czasie sprawdzenia osadzonego są przekazywane do depozytu i ewidencjonowane w książce ewidencji osób i depozytu osadzonych w izbie zatrzymań.