Dział 2 - Okręgowe izby aptekarskie, obowiązki i prawa członków. - Izby aptekarskie.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1939.55.346

Akt utracił moc
Wersja od: 26 sierpnia 1950 r.

DZIAŁ  II.

Okręgowe izby aptekarskie, obowiązki i prawa członków.

(1)
Okręgowa Izba aptekarska składa się z osób, wpisanych na listę jej członków.
(2)
Wszystkie osoby, wykonywające zawód aptekarski oraz odbywające w aptekach jednoroczną praktykę aptekarską na terenie danej izby, powinny być wpisane na listę członków okręgowej izby aptekarskiej.
(3)
Zarządcy aptek są obowiązani zawiadomić właściwą okręgową izbę aptekarską najpóźniej w ciągu 7 dni o rozpoczęciu i zaprzestaniu pracy w aptece przez osobę, wykonywającą zawód aptekarski.
(4)
Osoba, wykonywająca zawód aptekarski na terenie więcej niż jednej izby, zapisuje się na listę członków tej izby, na terenie której ma stałe miejsce zamieszkania.
(5)
Osoby, mające prawo wykonywania zawodu aptekarskiego, a z prawa tego nie korzystające, mogą być na swą prośbę wpisane przez zarząd izby na listę jej członków.
(6)
Osoby, które przestały wykonywać zawód aptekarski, obowiązane są w ciągu trzech miesięcy zawiadomić o tym zarząd właściwej izby; w razie ponownego rozpoczęcia wykonywania zawodu aptekarskiego, izbę należy zawiadomić najpóźniej w ciągu 7 dni.

Członkowie izb aptekarskich są obowiązani przestrzegać zasad etyki, godnie zachowywać się i sumiennie wykonywać swoje obowiązki zawodowe.

(1)
Członkowie okręgowej izby aptekarskiej płacą na jej potrzeby składki roczne i opłaty, uchwalone przez radę izby na rzecz instytucyj, przewidzianych w art. 4 pkt 8) i 9).
(2)
Rada izby aptekarskiej może uchwalić przymus należenia wszystkich członków izby do instytucyj, wymienionych w art. 4 pkt 8).
(3)
Członkowie okręgowej izby aptekarskiej, którzy nabyli prawa emerytalne, mogą się zwolnić od obowiązku należenia do instytucyj, i wymienionych w art. 4 pkt 8), zaś podlegający obowiązkowi ubezpieczenia emerytalnego mogą być zwolnieni od tego obowiązku przez zarząd izby; w przypadku sporu rozstrzyga Naczelna Izba Aptekarska.
(4)
Szczegółowe przepisy, ustalające charakter prawny, organizację i sposób prowadzenia instytucyj ubezpieczeniowych, wzajemnej pomocy i innych utworzonych przy izbach aptekarskich w myśl ustawy niniejszej, określają statuty tych inscytucyj; statuty instytucyj ubezpieczeniowych mogą przewidzieć prawo przyznawania w wyjątkowych wypadkach pomocy materialnej rodzinom członków izby, skreślonych z jej listy.
(5)
Do instytucvi, wymienionych w art. 4 pkt 8), stosują się odpowiednio przepisy rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 26 stycznia 1928 r., o kontroli ubezpieczeń (Dz. U. R. P. Nr 9, poz. 64) ; statuty instytucyj, wymienionych w art. 4 pkt 8), ustalają organy tych instytucyj oraz udział władz izby w ich administracji.
(6)
Minister Skarbu w porozumieniu z Ministrem Opieki Społecznej zatwierdza statuty instytucyj, wymienionych w art. 4 pkt 8).