Irak-Polska. Umowa o współpracy kulturalnej. Warszawa.1959.04.02.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1960.13.75

Akt obowiązujący
Wersja od: 9 grudnia 1959 r.

UMOWA
O WSPÓŁPRACY KULTURALNEJ MIĘDZY RZĄDEM POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ A RZĄDEM REPUBLIKI IRAKU,
PODPISANA W WARSZAWIE DNIA 2 KWIETNIA 1959 R.

W imieniu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej

RADA PAŃSTWA

POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ

podaje do powszechnej wiadomości:

W dniu 2 kwietnia 1959 roku podpisana została w Warszawie Umowa o współpracy kulturalnej między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Republiki Iraku o następującym brzmieniu dosłownym:

UMOWA O WSPÓŁPRACY KULTURALNEJ

MIĘDZY RZĄDEM POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ A RZĄDEM REPUBLIKI IRAKU

Rząd Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i Rząd Reoubliki Iraku pragnąc zacieśnić więzy przyjaźni między obu narodami, w przeświadczeniu, że jednym z najskuteczniejszych środków do osiągnięcia tego celu jest współpraca kulturalna, postanowiły zawrzeć niniejszą Umowę i wyznaczyły w tym celu swoich pełnomocników, a mianowicie: (pominięto),

który po wymianie swych pełnomocnictw, uznanych za dobre i sporządzone w należytej formie, zgodzili się na następujące postanowienia:

Obie Umawiające się Strony będą popierać:

a)
wymianę przedstawicieli instytucji i organizacji naukowych, służby zdrowia, oświatowych i kulturalnych obu krajów;
b)
organizowanie wystaw, przedstawień teatralnych, pokazów filmowych, odczytów, koncertów, audycji radiowych i programów telewizyjnych kraju Strony drugiej;
c)
współpracę między instytucjami i organizacjami naukowymi, służby zdrowia, kulturalnymi i oświatowymi obu krajów oraz badania naukowe i studia w odpowiednich instytutach, archiwach, bibliotekach i muzeach;
d)
odbywanie studiów w średnich szkołach zawodowych i na wyższych uczelniach przez studentów kraju Strony drugiej;
e)
przyznanie stypendiów pracownikom naukowym i zabezpieczanie określonej ilości miejsc na odpowiednich uniwersytetach dla studentów i pracowników naukowych Strony drugiej, studiujących na koszt własny lub na koszt swoich rządów;
f)
nauczanie języka i zapoznawanie z kulturą drugiego kraju;
g)
rozpowszechnianie informacji o osiągnięciach naukowych, kulturalnych i społecznych obu krajów, przewidując w perspektywie ewentualność założenia Ośrodków Kulturalnych;
h)
wymianę książek, czasopism, wydawnictw, gazet i innych materiałów z zakresu nauki, oświaty i kultury;
i)
współpracę między agencjami prasowymi i redakcjami czasopism;
j)
współpracę i wymianę między organizacjami społecznymi i młodzieżowymi oraz organizowanie imprez sportowych.

Zagadnienie równorzędności dyplomów i stopni naukowych będzie przedmiotem dokładnych badań z obu Stron. W tej sprawie zostanie zawarte odrębne porozumienie.

W celu zapewnienia należytego wykonania postanowień niniejszej Umowy oraz opracowywania planów współpracy kulturalnej powołuje się Polsko-Iracką Komisję Mieszaną. Komisja Mieszana zbierać się będzie w razie potrzeby na przemian w Warszawie i Bagdadzie. W skład jej wchodzić będą przedstawiciele Rządu kraju, w którym Komisja obraduje, oraz przedstawiciele Ambasady lub upoważniona delegacja Strony drugiej.

Sprawy finansowe wynikające z wykonywania niniejszej Umowy będą uzgadniane między obu Umawiającymi się Stronami przy opracowywaniu planów współpracy kulturalnej.

Umowa niniejsza podlega ratyfikacji i wejdzie w życie w dniu wymiany dokumentów ratyfikacyjnych, która odbędzie się w Bagdadzie.

Umowa niniejsza zawarta jest na okres pięciu lat, licząc od dnia jej wejścia w życie. Ulega ona automatycznie przedłużeniu na dalsze pięcioletnie okresy, o ile jedna z Umawiających się Stron nie wypowie jej na sześć miesięcy przed upływem odpowiedniego okresu.

Umowę niniejszą sporządzono w Warszawie, dnia 2 kwietnia 1959 r. w dwóch egzemplarzach, każdy w językach polskim, arabskim i angielskim, przy czym wszystkie teksty są jednakowo obowiązujące, zaś w razie rozbieżności przy ich wykładni tekst angielski uważany jest za rozstrzygający.

Na dowód czego wyżej wymienieni Pełnomocnicy podpisali niniejszą Umowę i zaopatrzyli ją pieczęciami.

Po zaznajomieniu się z powyższą Umową, Rada Państwa uznała ją i uznaje za słuszną zarówno w całości, jak i każde z postanowień w niej zawartych; oświadcza, że wymieniona Umowa jest przyjęta, ratyfikowana i potwierdzona, oraz przyrzeka, że będzie niezmiennie zachowywana.

Na dowód czego wydany został Akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

Dano w Warszawie, dnia 9 września 1959 roku.