Rozdział 2 - O czynnościach komornika w ogólności. - Instrukcja dla komorników.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1932.114.946

Akt utracił moc
Wersja od: 4 lipca 1958 r.

Rozdział  II.

O czynnościach komornika w ogólności.

§  3.
Komornik, który ma podstawę do wyłączenia się, przedstawia kierownikowi sądu przyczynę wyłączenia.
§  4.
Wniosek strony o wyłączenie komornika, komornik niezwłocznie przedstawia kierownikowi sądu, dołączając swoje wyjaśnienia (art. 519), Aż do zarządzenia kierownika sądu, komornik spełnia czynności.
§  5.
Komornik załatwia sprawy w kolejności wszczęcia.

W miarę istotnej potrzeby komornik może pominąć normalną kolejność, zwłaszcza gdy sprawa dotyczy zabezpieczenia (art. 837 i nast.).

§  6.
Przed przystąpieniem do zajęcia komornik sprawdzi w swoich księgach i aktach, czy do tego samego majątku nie jest skierowana już egzekucja i stosownie do wyniku sprawdzenia zaznaczy w repertorjum łączność spraw i połączy akta.
§  7.
Komornik powinien zbadać, czy majątek, do którego jest skierowana egzekucja, nie jest obciążony rejestrowym zastawem.
§  8.
Oznaczenie czasopisma, w którem mają być ogłaszane obwieszczenia, należy do komornika, jeżeli kierownik sądu nie dał mu pod tym względem wskazówek.
§  9.
O wyasygnowanie sumy, potrzebnej na tymczasowe pokrycie wydatków, związanych z postępowaniem egzekucyjnem w sprawie wierzyciela, któremu przyznano prawo ubogich, komornik zwraca się do prezesa właściwego sądu okręgowego (art. 524).
§  10. 1
Doręczenia pism powinny być dokonywane przez komornika osobiście, jeżeli prawo wymaga jego obecności przy doręczeniu.

W innych przypadkach doręczeń dokonywa się przez pocztę.

§  11.
Przy doręczeniach szeregowym w czynnej służbie wojskowej, policji państwowej i straży granicznej komornik stosuje się do przepisów art. 149 i § 51 - 55 regulaminu wewnętrznego urzędowania sądów apelacyjnych, okręgowych i grodzkich w sprawach cywilnych (Dz. U. R. P. Nr. 114, poz. 941).
§  12. 2
Pisma komorników, skierowanie do stron i innych osób w toku postępowania egzekucyjnego, doręczane będą za zwrotnem po świadczeniem odbioru.

Doręczanie tych pism przez pocztę i organa gminne normują osobne przepisy.

§  13.
O upomnieniu lub wydaleniu strony, która podczas czynności egzekucyjnych zachowuje się niewłaściwie, komornik uczyni wzmiankę w protokóle (art. 514).
§  14.
O pomoc do organów policji lub wojskowego organu bezpieczeństwa, komornik zwraca się na piśmie do właściwego komendanta lub komisarza.

W razach nagłych, komornik może się zwrócić bezpośrednio do niższych organów nawet ustnie (art. 515 § 1).

§  15.
Oprócz przepisów art. 569 - 578, ograniczających egzekucję, komornik powinien mieć na względzie również przepisy ustaw i rozporządzeń poszczególnych, normujących możność skierowania egzekucji do wskazanych tam przedmiotów (art. IV § 2).
§  16.
W celu wyjednania zgody właściwego przedstawiciela dyplomatycznego, komornik zwróci się do kierownika sądu (art. 550 § 2).
§  17.
Jeżeli osoby, które w myśl przepisów kodeksu postępowania cywilnego (art. 5 § 1), nie mogą być pozywane przed sad, są sublokatorami lub odnajmują część większego mieszkania, należy stosować przywilej ograniczenia egzekucji przewidziany w art. 550 § 2 i 569 jedynie do pomieszczeń wynajmowanych przez te osoby.

W razie wątpliwości przy stosowaniu wyżej wymienionych przepisów, komornik zwróci się do kierownika sądu o wyjaśnienia.

§  18.
O zamierzonej czynności w obrębie budynków wojskowych lub na okręcie wojennym komornik może zawiadomić właściwego komendanta także ustnie (art. 550 § 1).

O wykonaniu tego obowiązku i o asyście wyznaczonego przez komendanta organu wojskowego komornik uczyni wzmiankę w protokóle, jeżeli czynność wymaga spisania protokółu.

§  19.
Za porę nocną uważa się czas od godziny dziewiątej wieczorem do godziny siódmej rano (art. 549).
§  20.
Biegły, który nie jest stałym biegłym sadowym, przed przystąpieniem do czynności składa wobec komornika i podpisuje zapewnienie sumiennego i bezstronnego spełnienia obowiązku (art. 552) według następującej formuły:

"Przyrzekam uroczyście, że powierzone mi obowiązki biegłego wykonani z całą sumiennością i bezstronnością."

Podpisane zapewnienie dołącza się do akt.

§  21.
Jeżeli wezwany przez komornika biegły bez usprawiedliwiającej przyczyny nie stawił się, albo odmówił złożenia zapewnienia sumiennego i bezstronnego spełnienia obowiązku, albo odmówił złożenia opinii lub opóźnił się z jej złożeniem, komornik doniesie o tem sądowi (art. XI).
§  22.
Wynagrodzenie biegłych ustala komornik, kierując się przepisami o wynagrodzeniu biegłych sądowych.
§  23.
Do przetargu przedmiotów, których nabycie wymaga zezwolenia władzy, komornik dopuści jedynie osoby posiadające zezwolenie.
§  24. 3
Otrzymane od strony zabezpieczenie (art. 546 § 1) komornik złoży do depozytu sądowego najpóźniej następnego dnia.

W tymże terminie komornik składa do depozytu pieniądze zagraniczne, papiery wartościowe na okaziciela, dokumenty, klejnoty i przedmioty ze złota, platyny i srebra, tudzież inne kosztowności, otrzymane przy wykonaniu czynności egzekucyjnych.

Komornik nie ma obowiązku składania do depozytu, jeżeli przedmioty, wymienione w poprzednim ustępie, maja być w ciągu najbliższych trzech dni wydane, a wartość ich nie przenosi dziewięciuset złotych.

Niema potrzeby składania cło depozytu, jeżeli przedmioty wymienione w ustępie drugim, mają być niezwłocznie po otrzymaniu przez komornika wydane wierzycielowi.

§  25. 4
Wartość dewiz i pieniędzy zagranicznych komornik obliczy na podstawie obowiązującej w dniu obliczenia tabeli kursów dewiz i pieniędzy zagranicznych ustalonej i ogłoszonej w Monitorze Polskim przez Narodowy Bank Polski. Wartość papierów wartościowych polskich i zagranicznych komornik oblicza na podstawie każdorazowej decyzji Ministerstwa Finansów.
§  26.
Wydając pieniądze lub inny majątek, komornik powinien przekonać się o tożsamości odbiorcy.
§  27.
Wynik egzekucji w toku postępowania i po jego ukończeniu komornik zaznaczy, zamieszczając na tytule wykonawczym wzmiankę, iż roszczenie zaspokojone zostało w całości albo w oznaczonej części.

Jeżeli, tytuł przesłany został sądowi, gdy tani ma być dokonany podział funduszów, osiągniętych z egzekucji, uczynienie wzmianki powyższej należy do sekretarza sądu.

§  28.
Przedstawiając akta sądowi celem podziału sumy, uzyskanej z egzekucji, komornik dołączy do akt zestawienie kosztów, poniesionych przez każdego z wierzycieli.
1 § 10 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 31 maja 1958 r. (Dz.U.58.40.185) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 lipca 1958 r.
2 § 12 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 10 marca 1934 r. (Dz.U.34.24.179) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 1934 r.
3 § 24:

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 29 stycznia 1948 r. (Dz.U.48.5.40) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 lutego 1948 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 1 czerwca 1951 r. (Dz.U.51.35.274) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 czerwca 1951 r.

4 § 25 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 31 maja 1958 r. (Dz.U.58.40.185) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 lipca 1958 r.