Inkaso niektórych podatków i opłat w miastach.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1982.9.70

Akt utracił moc
Wersja od: 25 marca 1982 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 6 marca 1982 r.
w sprawie inkasa niektórych podatków i opłat w miastach.

Na podstawie art. 9 pkt 3 ustawy z dnia 19 grudnia 1980 r. o zobowiązaniach podatkowych (Dz. U. Nr 27, poz. 111) oraz art. 5 ust. 3 ustawy z dnia 4 lutego 1949 r. o podatku od wynagrodzeń (Dz. U. Nr 7, poz. 41 z późniejszymi zmianami) zarządza się, co następuje:
1.
Wprowadza się na terenie miast pobór w drodze inkasa niektórych podatków i opłat przez osoby fizyczne, zwane dalej "inkasentami".
2.
Inkasentami mogą być pracownicy uspołecznionych zakładów pracy mających siedzibę na terenie miasta, z wyjątkiem pracowników urzędu miasta, oraz emeryci i renciści, z którymi naczelnicy miast (prezydenci miast stopnia podstawowego, naczelnicy dzielnic, naczelnicy miast i gmin) zawrą umowy o prowadzenie inkasa.
1.
Inkasenci pobierają należności od mieszkańców miast z tytułu zobowiązania pieniężnego w rozumieniu ustawy z dnia 11 listopada 1965 r. o rozszerzeniu uprawnień gromadzkich rad narodowych w zakresie podatkowym oraz o usprawnieniu w gromadach wymiaru i poboru podatków i innych należności pieniężnych (Dz. U. Nr 46, poz. 288) oraz przepisów w sprawie niektórych podatków i innych należności pieniężnych pobieranych w formie łącznego zobowiązania pieniężnego.
2.
W drodze inkasa mogą być również pobierane inne zobowiązania podatkowe, wymierzane przez terenowe organy administracji państwowej stopnia podstawowego.
Inkasenci pobierają należność bezpośrednio u zobowiązanego do zapłaty w miejscu jego zamieszkania lub prowadzenia działalności zarobkowej.
Inkasenci otrzymują wynagrodzenie za inkaso wynikające z umowy w wysokości do 1,5% sumy należności przez nich pobranych w zależności od warunków pracy terenowej, wysokości kwot pobieranych w drodze inkasa, liczby podatników i poziomu dyscypliny płatniczej oraz w granicach środków ustalonych na ten cel w budżecie.
1.
Podstawę obliczenia wynagrodzenia procentowego za inkaso stanowią sumy wpłat z kwitariuszy przydzielonych inkasentom.
2.
Obliczenie i wypłata wynagrodzenia powinny nastąpić w ciągu 14 dni po upływie miesiąca, za który wypłata jest należna.
3.
Wynagrodzenie procentowe za inkaso wypłacane jest z właściwego budżetu terenowego.
Zwalnia się od podatku od wynagrodzeń wynagrodzenia za inkaso.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.