Honorowe dożywotnie uposażenie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1923.75.585

Akt utracił moc
Wersja od: 1 lutego 1934 r.

USTAWA
z dnia 6 lipca 1923 r.
w przedmiocie honorowego dożywotniego uposażenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Na mocy art. 44 Konstytucji ogłaszam ustawę następującej treści:

Prezydent Rzeczypospolitej otrzymuje po ustąpieniu z piastowanego urzędu dożywotnie uposażenie honorowe w wysokości, przewidzianej dla grupy I uposażenia zasadniczego funkcjonarjuszów państwowych. Uposażenie to przysługuje Prezydentowi Rzeczypospolitej od pierwszego dnia miesiąca, następującego po opróżnieniu przez niego urzędu.

Wdowa i sieroty po Prezydencie Rzeczypospolitej pobierają zaopatrzenie emerytalne, obliczone w stosunku do honorowego uposażenia dożywotniego według zasad każdocześnie obowiązującej ustawy o zaopatrzeniu emerytalnem funkcjonarjuszów państwowych i zawodowych wojskowych. Osobom tym służy prawo do zaopatrzenia emerytalnego niezależnie od tego, czy Prezydent Rzeczypospolitej zmarł podczas pełnienia, czy po ustąpieniu z urzędu.

Przepisy o zaopatrzeniu emerytalnem funkcjonarjuszów państwowych i zawodowych wojskowych, z wyjątkiem postanowień o zawieszeniu prawa do zaopatrzenia emerytalnego z powodu przebywania poza granicami Państwa, mają odpowiednie zastosowanie do Prezydenta Rzeczypospolitej i pozostałych po nim wdowy i sierot.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, który po złożeniu swej godności wstępuje do służby państwowej lub instytucji państwowej, pobiera wedle swego wyboru przez czas swej służby bądź honorowe uposażenie dożywotnie (art. 1), bądź uposażenie, przywiązane do odnośnego stanowiska służbowego. Uposażenia tego b. Prezydent Rzeczypospolitej nie traci wskutek wyboru do Sejmu lub Senatu. O ile jednak z urzędu swojego w służbie państwowej lub instytucji państwowej ustąpi, służy mu prawo od dnia 1 miesiąca, następującego po ustąpieniu, do dalszego poboru uposażenia, w art. 1 określonego.

Prawa, w artykułach 1 i 2 określone, przysługują w całości naczelnikowi Psństwa, powołanemu na to stanowisko uchwałą Sejmu Ustawodawczego z 20 lutego 1919 r.

Wykonanie niniejszej ustawy powierza się Prezesowi Rady Ministrów i Ministrowi Skarbu.

Ustawa niniejsza wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

1 Art. 1 zmieniony przez art. 1 ustawy z dnia 10 marca 1934 r. (Dz.U.34.26.201) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 lutego 1934 r.