Rozdział 6 - O strażnikach łowieckich. - Hodowla, ochrona zwierząt łownych i prawo łowieckie.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1973.33.197 t.j.

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1992 r.

Rozdział  VI

O strażnikach łowieckich.

1. 
Dzierżawca, a w obwodach nie wydzierżawionych zarządca obwodu łowieckiego obowiązany jest dla ochrony łowiectwa i zwierzyny utrzymywać strażników łowieckich.
2. 
Strażnik łowiecki przy wykonywaniu swych czynności korzysta z ochrony prawnej na zasadach ustalonych dla pracowników państwowych.
3. 
Strażnik łowiecki obowiązany jest mieszkać na terenie lub w pobliżu obwodu łowieckiego, na którym pełni swą służbę.

Do obowiązków strażnika łowieckiego należy piecza nad łowiskiem, a w szczególności:

1)
zwalczanie szkodnictwa łowieckiego;
2)
ochrona zwierzyny łownej w obwodzie i wykonywanie czynności hodowlanych, a zwłaszcza dokarmianie zwierzyny;
3)
kontrolowanie, czy spotkane w obwodzie łowieckim osoby z bronią myśliwską posiadają wszystkie dokumenty wymagane do wykonywania prawa polowania i czy odstrzał zwierzyny odbywał się zgodnie z przepisami prawa łowieckiego;
4)
zawiadamianie właściwego naczelnika gminy (miasta i gminy) lub właściwego organu najbliższego prezydium powiatowej rady narodowej oraz dzierżawcy lub zarządcy obwodu łowieckiego o stwierdzonych naruszeniach prawa łowieckiego i dostrzeżonych chorobach zwierzyny.

Strażnik łowiecki przy wykonywaniu swych czynności jest uprawniony:

1)
do sprawdzania tożsamości osób spotkanych w obwodzie łowieckim z bronią myśliwską lub inną bronią użytą do polowania, narzędziami służącymi do pozyskiwania zwierzyny lub zwierzyną oraz do żądania okazania pozwolenia na broń, legitymacji Polskiego Związku Łowieckiego i upoważnienia do wykonywania polowania wydanego przez dzierżawcę bądź zarządcę danego obwodu łowieckiego;
2)
do odbierania za pokwitowaniem broni myśliwskiej lub innej broni użytej do polowania, narzędzi służących do pozyskiwania zwierzyny oraz zwierzyny osobom bezprawnie polującym; odebrana broń powinna być niezwłocznie przekazana najbliższemu organowi Milicji Obywatelskiej za pokwitowaniem, a odebrana zwierzyna i narzędzia przekazywane w obwodach łowieckich wydzierżawionych - wydzierżawiającemu, a w obwodach nie wydzierżawionych - zarządcy obwodu łowieckiego;
3)
do zatrzymywania i przekazywania właściwym organom osób, których tożsamości i miejsca zamieszkania nie można ustalić, a które w powierzonym jego pieczy obwodzie łowieckim naruszyły przepisy prawa łowieckiego, lub które nie mogą usprawiedliwić posiadania broni, narzędzi łowieckich lub zwierzyny;
4)
do sprawdzania, czy przenoszona lub przewożona bądź sprzedawana zwierzyna została ubita legalnie w czasie i w sposób prawnie dozwolony.

Minister Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego w porozumieniu z Ministrami Rolnictwa i Finansów oraz po zasięgnięciu opinii Polskiego Związku Łowieckiego określi w drodze rozporządzenia zasady utrzymywania strażników łowieckich, warunki, jakim powinien odpowiadać kandydat na strażnika, wzory odznak i legitymacji służbowej oraz organy uprawnione do wykonywania nadzoru nad strażnikami łowieckimi.

1. 
Pracownicy terenowi państwowej administracji leśnej i rolnej mają obowiązek ochrony zwierzyny.
2. 
Minister Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa określi w drodze rozporządzenia kategorie pracowników, którym przysługują uprawnienia strażników łowieckich.

Obowiązek ochrony zwierzyny spoczywa również na organach Milicji Obywatelskiej.

Naczelnik gminy (miasta i gminy) 12   jest obowiązany do współdziałania z dzierżawcą lub zarządcą obwodu łowieckiego w zagospodarowaniu łowieckim obszarów gminy, w szczególności zaś w zakresie ochrony zwierzyny bytującej na jej terenie.

12 Z dniem 27 maja 1990 r. właściwe organy gminy zgodnie z art. 1 pkt 4 lit. c) ustawy z dnia 17 maja 1990 r. o podziale zadań i kompetencji określonych w ustawach szczególnych pomiędzy organy gminy a organy administracji rządowej oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz.U.90.34.198).