Rozdział 5 - O wykonywaniu polowania. - Hodowla, ochrona zwierząt łownych i prawo łowieckie.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1973.33.197 t.j.

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1992 r.

Rozdział  V

O wykonywaniu polowania.

1. 
Polowanie w obwodzie łowieckim może być wykonywane wyłącznie w ramach planu hodowlanego.
2. 
Do wykonywania polowania uprawnia dowód członkostwa Polskiego Związku Łowieckiego łącznie z zezwoleniem na posiadanie broni myśliwskiej lub innym dokumentem uprawniającym do jej posiadania oraz upoważnieniem wydanym w obwodach wydzierżawionych przez dzierżawcę, a w obwodach nie wydzierżawionych - przez zarządcę obwodu łowieckiego.
3. 
Cudzoziemcom nie będącym członkami Polskiego Związku Łowieckiego zezwolenie na polowanie wydaje Minister Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego.
4. 
Polowanie w strefie nadgranicznej może się odbywać po uprzednim każdorazowym uzyskaniu zezwolenia organów wojsk ochrony pogranicza na polowanie indywidualne lub zbiorowe.
1. 
Jeżeli niewykonanie planu odstrzału lub odłowu dzików spowoduje dotkliwe szkody w rolnictwie, właściwe przedsiębiorstwo lasów państwowych może zlecić wykonanie odstrzału zastępczego.
2. 
Zasady zlecania odstrzałów zastępczych ustali Minister Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa, po zasięgnięciu opinii Polskiego Związku Łowieckiego.

Uprawniony do wykonywania polowania może poszukiwać przy pomocy psa na otoku i zabrać z sąsiedniego obwodu łowieckiego postrzelonego dzika, jelenia, daniela, sarnę lub muflona, powiadamiając o tym dzierżawcę lub zarządcę sąsiedniego obwodu łowieckiego albo osobę reprezentującą ich prawa najpóźniej w ciągu doby od chwili rozpoczęcia poszukiwania.

1. 
Nie wolno polować na jelenie, daniele, sarny i muflony w obwodzie łowieckim, w którym wymieniona zwierzyna nie ma swej ostoi, w odległości mniejszej niż 200 metrów od granicy sąsiedniego obwodu łowieckiego.
2. 
Nie wolno strzelać do zwierzyny w odległości mniejszej niż 500 metrów od miejsca zebrań publicznych w czasie ich trwania oraz w odległości mniejszej niż 100 metrów od zabudowań mieszkalnych.
3. 
Nie można polować na przelotne ptactwo łowne na wybrzeżu morskim w pasie 3.000 metrów od brzegu w głąb morza i 5.000 metrów od brzegu w głąb lądu.
4. 
Nie wolno polować z psami lub nagonką w czasie od 1 marca do 30 września włącznie. Nie dotyczy to polowania z psami na ptactwo łowne błotne i wodne oraz polowania z nagonką na dziki.
5. 
Nie wolno polować w nocy; nie dotyczy to polowania na lisy, borsuki oraz głuszce i cietrzewie w czasie toków, na słonki w czasie ciągów, na kaczki i gęsi na zlotach i przelotach. Minister Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego może zezwolić na polowanie w nocy także na inną zwierzynę. Za noc uważa się czas po upływie godziny po zachodzie słońca do godziny przed wschodem słońca.
1. 
Nie wolno wchodzić w posiadanie zwierzyny przy pomocy broni i amunicji wojskowej, sztucznego światła, granatów, trutek, karmy o właściwościach odurzających, lepów, wnyków, samostrzałów, dołów, ostrokołów, żelaz, sieci, sideł, pułapek, rozkopywania nor i innych podobnych środków.
2. 
Wolno jest jednak chwytać w nie raniące zwierzyny potrzaski zwierzęta drapieżne, nie objęte ochroną gatunkową w rozumieniu ustawy z dnia 7 kwietnia 1949 r. o ochronie przyrody (Dz. U. Nr 25, poz. 180), jak również chwytać w sieci i pułapki zwierzynę dla celów hodowlanych i naukowych.
3. 
Nie wolno strzelać do jeleni, danieli, sarn, muflonów i dzików inaczej niż kulami z broni myśliwskiej.
4. 
Zabrania się polować przy użyciu innej broni niż myśliwska broń palna; nie uważa się za broń myśliwską broni krótkiej, broni wojskowej, broni małokalibrowej z bocznym ogniem oraz wiatrówek.
5. 
Zabrania się polować z fladrami (sznurami) na zwierzynę płową.
6. 
Zabrania się polować z chartami i ich mieszańcami.
7. 
W okresie od 1 marca do 30 września włącznie do poszukiwania postrzałka jelenia, daniela, sarny, muflona i dzika mogą być używane wyłącznie psy prowadzone na otoku.

Tchórze i lisy może chwytać i zabijać każdy w obrębie zwartych zabudowań.

1. 
Minister Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa po zasięgnięciu opinii Polskiego Związku Łowieckiego określa w drodze rozporządzenia dla obszaru całego Państwa lub jego części okresy polowań na zwierzęta łowne. Minister Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego może upoważnić prezydium wojewódzkiej rady narodowej do skracania ustalonych okresów polowań na obszarze województwa.
2.  8
 Minister Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa może zezwolić na odstrzał zwierzyny dla celów naukowych z pominięciem czasów ochrony.
3.  9
 W przypadku powstania dotkliwych szkód w uprawach i w plonach rolnych lub uszkodzeń roślinności leśnej (upraw leśnych) zagrażających trwałości lasów:
1)
nadleśniczy obowiązany jest stosować odstrzał redukcyjny zwierząt łownych w lasach oraz na gruntach zarządzanych przez Lasy Państwowe,
2)
kierownik urzędu rejonowego z urzędu lub na wniosek właściciela lasu, a także nadleśniczego, zarządza wykonanie odstrzału redukcyjnego zwierząt łownych w lasach oraz na gruntach nie stanowiących własności Skarbu Państwa.
4.  10
 Odstrzał redukcyjny zwierząt łownych, o którym mowa w ust. 3, może dotyczyć: łosi, jeleni, saren i dzików i powinien być dokonywany z uwzględnieniem następujących zasad:
1)
powiadomienia zarządcy i dzierżawcy obwodu łowieckiego lub zarządcy terenu nie wchodzącego w skład obwodu łowieckiego o zastosowaniu odstrzału redukcyjnego na ich koszt, ze wskazaniem:
a)
gatunków i ilości zwierząt łownych przewidzianych do odstrzału redukcyjnego,
b)
przewidywanej lokalizacji, sposobów przeprowadzania oraz kosztów wykonywania odstrzału redukcyjnego,
2)
zlecenia wykonania odstrzału redukcyjnego osobom uprawnionym do wykonywania polowań,
3)
dokonania odpowiednich zmian w łowieckich planach hodowlanych.
5.  11
 Ministrowie Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego oraz Rolnictwa ustalają w drodze rozporządzenia zasady i tryb redukcji zajęcy i dzikich królików na terenie baz sadowniczych oraz ogrodzonych sadów i szkółek.
8 Art. 35 ust. 2 zmieniony przez art. 73 pkt 2 lit. a) ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (Dz.U.91.101.444) z dniem 1 stycznia 1992 r.
9 Art. 35 ust. 3 dodany przez art. 73 pkt 2 lit. b) ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (Dz.U.91.101.444) z dniem 1 stycznia 1992 r.
10 Art. 35 ust. 4 dodany przez art. 73 pkt 2 lit. b) ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (Dz.U.91.101.444) z dniem 1 stycznia 1992 r.
11 Art. 35 ust. 5 według numeracji ustalonej przez art. 73 pkt 2 lit. c) ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (Dz.U.91.101.444) z dniem 1 stycznia 1992 r.