Rozdział 4 - O hodowli i ochronie zwierzyny oraz o obrocie zwierzyną. - Hodowla, ochrona zwierząt łownych i prawo łowieckie.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1973.33.197 t.j.

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1992 r.

Rozdział  IV

O hodowli i ochronie zwierzyny oraz o obrocie zwierzyną.

Zarządca, a w obwodach wydzierżawionych dzierżawca obwodu łowieckiego ma obowiązek hodować i ochraniać zwierzynę zgodnie ze wskazaniami planu hodowlanego.

1. 
Łowiecki plan hodowlany dla obszaru całego Państwa wchodzi do narodowego planu gospodarczego.
2. 
Łowiecki plan hodowlany powinien uwzględniać racjonalną gospodarkę łowiecką, a w szczególności:
1)
dane dotyczące gatunków i ilości zwierzyny;
2)
zabiegi hodowlane i ochronne niezbędne dla poprawienia warunków bytowania zwierzyny i zmniejszania szkód wyrządzanych przez nią w gospodarstwie rolnym i leśnym;
3)
projektowany odstrzał zwierzyny;
4)
racjonalny rozwój gospodarki łowieckiej na terenie kraju.
3. 
Minister Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa, po zasięgnięciu opinii Polskiego Związku Łowieckiego, określi w drodze rozporządzenia tryb i zasady opracowania i zatwierdzania łowieckich planów hodowlanych.
1. 
Właściciele, posiadacze oraz zarządcy gruntów obowiązani są zezwolić bez odszkodowania na wznoszenie urządzeń, związanych z hodowlą zwierzyny; urządzenia te nie mogą w sposób istotny utrudniać korzystania z gruntów.
2. 
W razie nieuzgodnienia miejsca i rodzaju urządzeń, o których mowa w ust. 1, spór rozstrzyga właściwy do spraw rolnictwa i leśnictwa organ prezydium powiatowej rady narodowej po wysłuchaniu stron.
3. 
W obwodach łowieckich wolno zakładać niezbędne urządzenia ochronne, jak: nie raniące pułapki na szkodniki, zabezpieczenia przeciwko kaleczeniu i zabijaniu się zwierzyny oraz inne urządzenia. Pułapki na szkodniki nie mogą zagrażać bezpieczeństwu ludzi i zwierząt.
4. 
Zwalczanie szkodników łowieckich i biologicznych przy użyciu środków chemicznych wymaga zezwolenia Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego, wydanego po wysłuchaniu opinii Państwowej Rady Ochrony Przyrody.
1. 
Chwytanie i przetrzymywanie zwierzyny jest zabronione, z wyjątkiem przypadków, o których mowa w ust. 2, oraz w razie gdy czynności te wykonywane są na podstawie zezwolenia Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego.
2. 
Chwytanie i przetrzymywanie zwierzyny w celach hodowlanych może być dokonywane na podstawie zatwierdzonego planu hodowlanego, w przypadkach takich nie obowiązuje zachowanie czasów ochronnych.
3. 
Podbieranie jaj, wybieranie piskląt i niszczenie gniazd ptaków łownych jest zabronione.

Osoby uprawnione do wykonywania polowania (art. 29 ust. 2), funkcjonariusze Milicji Obywatelskiej, strażnicy łowieccy, na terenach leśnych pracownicy lasów państwowych, a na terenach rolnych upoważnieni pracownicy państwowych gospodarstw rolnych mają obowiązek strzelać włóczące się psy i koty w obwodzie łowieckim.

Posiadanie i hodowanie chartów rasowych lub ich mieszańców wymaga na terenach wiejskich zezwolenia naczelnika gminy, a w miastach - organu właściwego do spraw rolnictwa i leśnictwa prezydium miejskiej rady narodowej.

1. 
Uprawnieni do wykonywania polowania (art .29 ust. 2) oraz właściciele i użytkownicy gruntów, posiadacze i zarządcy gruntów obowiązani są zawiadomić właściwego naczelnika gminy (miasta i gminy) bądź właściwy organ najbliższego prezydium rady narodowej o dostrzeżonych w obwodzie łowieckim objawach chorób zwierzęcych, które mogą być przeniesione na ludzi lub zwierzęta gospodarskie (enzootycznych chorób zwierzyny).
2. 
W razie stwierdzenia enzootycznych chorób zwierzyny zarządca lub dzierżawca prowadzący hodowlę zwierzyny obowiązany jest podporządkować się zarządzeniom władz wydanym w zakresie hodowli, ochrony łowieckiej i weterynaryjnej, odstrzału i użytkowania zwierzyny.
3. 
Dla obwodu łowieckiego, w którym przeprowadzono likwidację gatunku zwierzyny dotkniętego enzootycznymi chorobami, należy opracować nowy plan hodowlany z uwzględnieniem potrzeb sanitarnych i weterynaryjnych.
1. 
Obrót zwierzyną żywą może odbywać się wyłącznie w celach hodowlanych, naukowych i eksportowych.
2. 
Obrót krajowy zwierzyną żywą wykonują przedsiębiorstwa i instytucje wyznaczone do tego celu przez Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego.
3. 
Zarządcy i dzierżawcy obwodów łowieckich mogą dokonywać tego obrotu dla celów hodowlanych.
4. 
Zwierzyna żywa wprowadzona do obrotu powinna być zaopatrzona w świadectwo miejsca pochodzenia oraz w urzędowe świadectwo zdrowia, wystawione przez właściwy powiatowy zakład weterynarii, stwierdzający ponadto, że zwierzyna ta pochodzi z okręgów wolnych od zaraźliwych chorób zwierzęcych.
1. 
Zwierzyna pozyskana zgodnie z łowieckim planem hodowlanym w wydzierżawionym obwodzie łowieckim stanowi własność koła łowieckiego dzierżawiącego obwód.
2. 
W obwodzie łowieckim nie wydzierżawionym lub na terenach nie wchodzących w skład obwodu łowieckiego pozyskana zwierzyna należy do zarządzcy tego obwodu lub terenu.
3. 
Dzierżawca lub zarządca obwodu łowieckiego albo zarządca terenów nie wchodzących w skład obwodu łowieckiego obowiązany jest zbyć zwierzynę ubitą, jej mięso i skóry wyłącznie przedsiębiorstwom i instytucjom wyznaczonym przez Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego.
4. 
Dzierżawca lub zarządca obwodu łowieckiego albo zarządca trenów nie wchodzących w skład obwodu łowieckiego może odstąpić osobom wykonującym polowanie ubitą zwierzynę na zasadach, które określi Minister Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa i po zasięgnięciu opinii Polskiego Związku Łowieckiego.
5. 
Osoby wykonujące polowanie mogą odstąpioną im zwierzynę zużyć według własnego uznania.
6. 
Minister Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego wprowadzi w drodze rozporządzenia obowiązek przedstawiania świadectwa pochodzenia zwierzyny przy sprzedaży zwierzyny, jej mięsa i skóry.
7. 
Minister Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego oraz Minister Rolnictwa mogą przekazać zwierzynę pozyskaną w obwodzie łowieckim wyłączonym z wydzierżawienia osobie uprawnionej do wykonywania polowania bez obowiązku wynikającego z ust. 3.
1. 
Po upływie 14 dni od rozpoczęcia czasu ochronnego dla poszczególnych gatunków zwierzyny sprzedawanie, kupowanie, przewożenie i przenoszenie zwierzyny objętej ochroną, jak również podawanie dziczyzny w zakładach przemysłu gastronomicznego oraz w innych zakładach przyrządzania, sprzedaży lub wydawania posiłków jest zabronione.
2. 
Zakazy, o których mowa w ust. 1, nie mają zastosowania do:
1)
zwierzyny zamrożonej pochodzącej z remanentów składowanych w chłodniach państwowych lub konserwowanych przez zakłady przemysłu gastronomicznego oraz przez inne zakłady przyrządzania, sprzedaży lub wydawania posiłków;
2)
zwierzyny pochodzącej z odstrzału sanitarnego;
3)
zwierzyny pochodzącej ze zwierzyńców;
4)
zatrzymanej zwierzyny nielegalnego pochodzenia oraz zwierzyny zatrzymanej ze względu na naruszenie ust. 1;
5)
skór surowych zakonserwowanych przez myśliwego.