Rozdział 10 - Przepisy przejściowe i końcowe. - Hodowla, ochrona zwierząt łownych i prawo łowieckie.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1973.33.197 t.j.

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1992 r.

Rozdział  X

Przepisy przejściowe i końcowe.

Zwierzyńce utworzone na podstawie dotychczasowych przepisów są zwierzyńcami w rozumieniu ustawy.

1. 
Obwody łowieckie utworzone na podstawie dotychczasowych przepisów są obwodami łowieckimi w rozumieniu ustawy.
2. 
W przypadku gdy wymaga tego dobro hodowli i ochrony zwierzyny, interes gospodarki narodowej albo prawidłowy rozwój kół łowieckich, dotychczasowe obwody łowieckie mogą być podzielone tak, aby powierzchnia nowo utworzonych obwodów nie była mniejsza niż 3.000 ha. Podziału obwodów łowieckich dokonuje się w trybie określonym w art. 13.
3. 
Dzierżawcy dotychczasowego obwodu łowieckiego przysługuje prawo wyboru dzierżawy jednego z nowo utworzonych obwodów.
4. 
W razie podziału obwodu łowieckiego lub zmiany jego granic następuje rozliczenie z dzierżawcą dotychczasowego obwodu z tytułu nadpłaconego czynszu dzierżawnego oraz z tytułu nakładów poniesionych w ostatnich dwóch latach przed podzieleniem obwodu. Rozliczenia dokonuje właściwy do spraw rolnictwa i leśnictwa organ prezydium powiatowej rady narodowej 16  . Kwotę ustaloną w rozliczeniu wpłaca ustępującemu kołu dzierżawca lub zarządca nowo utworzonego obwodu.
1. 
Dotychczasowe zrzeszenie pod nazwą Polski Związek Łowiecki staje się Polskim Związkiem Łowieckim w rozumieniu ustawy.
2. 
Koła łowieckie utworzone na podstawie dotychczasowych przepisów, a istniejące w dniu wejścia w życie ustawy, stają się kołami łowieckimi w rozumieniu ustawy.
1. 
Z dniem wejścia w życie ustawy w prawa i obowiązki wydzierżawiającego obwody łowieckie wchodzą odpowiednie przedsiębiorstwa lasów państwowych i zarządy państwowych gospodarstw rolnych oraz organy administracji rolnej i leśnej prezydiów powiatowych rad narodowych.
2. 
Zapłacony czynsz dzierżawny podlega zaliczeniu za okres, za który zgodnie z umową został uiszczony.

Przepisy ustawy dotyczące wojewódzkich rad narodowych stosuje się odpowiednio do rad narodowych miast wyłączonych z województw, przepisy dotyczące powiatowych rad narodowych - do rad narodowych miast stanowiących powiaty.

Traci moc dekret z dnia 29 października 1952 r. o prawie łowieckim (Dz. U. z 1952 r. nr 44, poz. 300 i z 1955 r. Nr 18, poz. 108).

16 Z dniem 1 czerwca 1975 r. wojewoda zgodnie z § 2 pkt 10 lit. e) rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 maja 1975 r. w sprawie zadań i uprawnień należących do powiatowych rad narodowych i naczelników powiatów, które przejmują wojwódzkie rady narodowe i wojewodowie (Dz.U.75.17.94).