Gwarancje wolności sumienia i wyznania.
Dz.U.2023.265 t.j.
Akt obowiązującyUSTAWA
z dnia 17 maja 1989 r.
o gwarancjach wolności sumienia i wyznania
- wykonując postanowienia Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej o wolności sumienia i wyznania,
- nawiązując do godnej trwałego szacunku i kontynuacji tradycji tolerancji i wolności religijnej oraz potwierdzającej ją współpracy Polaków różnych wyznań i światopoglądów w rozwoju i pomyślności Ojczyzny,
- uznając historyczny wkład kościołów i innych związków wyznaniowych w rozwój kultury narodowej oraz krzewienie i umacnianie podstawowych wartości moralnych,
- kierując się zasadami zawartymi w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, Międzynarodowym Pakcie Praw Obywatelskich i Politycznych, Akcie Końcowym Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie oraz Deklaracji Organizacji Narodów Zjednoczonych o wyeliminowaniu wszelkich form nietolerancji i dyskryminacji z powodów religijnych lub przekonań,
- umacniając warunki do czynnego i równoprawnego uczestnictwa obywateli w życiu publicznym i społecznym, bez względu na ich stosunek do religii,
Wolność sumienia i wyznania
Wolność sumienia i wyznania
Korzystając z wolności sumienia i wyznania obywatele mogą w szczególności:
Obywatele mają prawo do swobodnego świadczenia na rzecz kościołów i innych związków wyznaniowych oraz instytucji charytatywno-opiekuńczych.
Stosunek państwa do kościołów i innych związków wyznaniowych
Stosunek państwa do kościołów i innych związków wyznaniowych
Przepisy ogólne
Przepisy ogólne
Kościoły i inne związki wyznaniowe w Polsce działają w konstytucyjnych ramach ustrojowych Rzeczypospolitej Polskiej; ich sytuację prawną i majątkową regulują przepisy rangi ustawowej.
Państwo współdziała z kościołami i innymi związkami wyznaniowymi w ochronie, konserwacji, udostępnianiu i upowszechnianiu zabytków architektury, sztuki i literatury religijnej, które stanowią integralną część dziedzictwa kultury.
Działalność kościołów i innych związków wyznaniowych
Działalność kościołów i innych związków wyznaniowych
Działalność służąca celom humanitarnym, charytatywno-opiekuńczym, naukowym i oświatowo-wychowawczym, podejmowana przez osoby prawne kościołów i innych związków wyznaniowych, jest zrównana pod względem prawnym z działalnością służącą analogicznym celom i prowadzoną przez instytucje państwowe.
Rejestrowanie kościołów i innych związków wyznaniowych
Rejestrowanie kościołów i innych związków wyznaniowych
Prawo wpisu do rejestru kościołów i innych związków wyznaniowych, zwanego dalej "rejestrem", prowadzonego przez ministra właściwego do spraw wyznań religijnych 7 , jest realizowane przez złożenie temu ministrowi, zwanemu dalej "organem rejestrowym", deklaracji o utworzeniu kościoła lub innego związku wyznaniowego i wniosku o wpis do rejestru.
Minister właściwy do spraw wyznań religijnych 8 określa, w drodze rozporządzenia, zasady i sposób prowadzenia rejestru, dane i informacje podlegające wpisowi, sposób, formę i termin aktualizacji wpisów do rejestru, warunki udostępniania rejestru, wydawania wyciągów z rejestru oraz sposób wykreślania kościoła lub innego związku wyznaniowego z rejestru.
Przepisy niniejszego działu stosuje się odpowiednio do krajowych organizacji międzykościelnych, jeżeli mają one mieć osobowość prawną. Do utworzenia takiej organizacji jest wymagana deklaracja podpisana przez władze co najmniej dwóch działających w Rzeczypospolitej Polskiej kościołów i innych związków wyznaniowych.
Regulacja spraw majątkowych niektórych kościołów
Regulacja spraw majątkowych niektórych kościołów
Majątek nieruchomy, przekazany na własność gminie w trybie ustawy z dnia 10 maja 1990 r. - Przepisy wprowadzające ustawę o samorządzie terytorialnym i ustawę o pracownikach samorządowych (Dz. U. poz. 191, z późn. zm.), podlega postępowaniu, o którym mowa w art. 38a i 38b.
Przepisy przejściowe i końcowe
Przepisy przejściowe i końcowe
Stosunki Państwa z kościołami i innymi związkami wyznaniowymi działającymi na podstawie wpisu do rejestru mogą być regulowane w drodze odrębnej ustawy.
Kościoły i inne związki wyznaniowe działające w dniu wejścia w życie ustawy jako stowarzyszenia zwykłe mogą nabyć osobowość prawną, jeżeli spełnią wymagania określone w art. 30-32.
W ustawie z dnia 15 lipca 1961 r. o rozwoju systemu oświaty i wychowania (Dz. U. Nr 32, poz. 160, z 1971 r. Nr 12, poz. 115, z 1972 r. Nr 16, poz. 114, z 1975 r. Nr 45, poz. 234 i z 1984 r. Nr 49, poz. 253) w art. 1 akapity drugi i trzeci otrzymują brzmienie: (zmiany pominięte).
W ustawie z dnia 19 kwietnia 1968 r. o bibliotekach (Dz. U. Nr 12, poz. 63 i z 1984 r. Nr 26, poz. 129) w art. 34 po ust. 2 dodaje się ust. 2a w brzmieniu: (zmiany pominięte).
Dokumenty powiązane
Jeżeli chcesz mieć dostęp do wszystkich dokumentów powiązanych, zaloguj się do LEX-a Nie korzystasz jeszcze z programów LEX? Zamów dostęp testowy »
Pytania i odpowiedzi liczba obiektów na liście: (21)
Pytania i odpowiedzi liczba obiektów na liście: (21)
- Czy Kościół Naturalny - Kościelny Oddział Energetyczny może skorzystać ze zwolnienia z podatku od nieruchomości?
- Czy zmniejszenie stawki VAT za gaz wykorzystywany do prowadzonej działalności jest to jakaś forma pomocy dla przedsiębiorców?
- Czy ksiądz może wystąpić z wnioskiem o wypłatę dodatku dla niektórych podmiotów niebędących gospodarstwami domowymi z tytułu wykorzystywania niektórych źródeł ciepła?
Akty prawne liczba obiektów na liście: (51)
Akty zmieniające liczba obiektów na liście: (17)
Akty zmieniane liczba obiektów na liście: (2)
Akty wykonawcze liczba obiektów na liście: (32)
- Wysokość wynagrodzenia członków i personelu pomocniczego komisji regulacyjnych działających na podstawie ustaw o stosunku Państwa do kościołów oraz związków wyznaniowych w roku 2023.
- Wysokość wynagrodzenia członków i personelu pomocniczego komisji regulacyjnych działających na podstawie ustaw o stosunku Państwa do kościołów oraz związków wyznaniowych w roku 2022.
- Wysokość wynagrodzenia członków i personelu pomocniczego komisji regulacyjnych działających na podstawie ustaw o stosunku Państwa do kościołów oraz związków wyznaniowych, w okresie od dnia 1 lutego 2021 r. do dnia 31 grudnia 2021 r.
Orzeczenia i pisma urzędowe liczba obiektów na liście: (240)
Orzeczenia sądów liczba obiektów na liście: (233)
Pisma urzędowe liczba obiektów na liście: (3)
- ITPB3/423-146/09/MT, Dokumentowanie dla celów podatkowych przychodów kościelnej osoby prawnej. - Pismo wydane przez: Izba Skarbowa w Bydgoszczy
- IP-PB3-423-633/08-6/MŚ, Obowiązek prowadzenia dokumentacji podatkowej przez kościelną osobę prawną. - Pismo wydane przez: Izba Skarbowa w Warszawie
- W.ZP-025/103/91, (bez tytułu). - Pismo wydane przez: Urząd Rady Ministrów do Spraw Wyznań
Komentarze i publikacje liczba obiektów na liście: (41)
Monografie liczba obiektów na liście: (10)
Artykuły liczba obiektów na liście: (22)
- Dysfunkcje Rejestru kościołów i innych związków wyznaniowych. Postulaty de lege ferenda
- Równouprawnienie wyznań na tle regulacji ustawowych stosunku państwa do Kościołów i innych związków wyznaniowych w Polsce z lat 1989–1997
- Prawotwórcza i porządkująca rola Sądu Najwyższego w sprawach wyznaniowych - uwagi w sprawie uchwały składu siedmiu sędziów Sądu Najwyższego z 12.09.2018 r., III CZP 14/18
Omówienia liczba obiektów na liście: (3)
- Niezarejestrowanie dawnej religii narusza Konwencję. Omówienie wyroku ETPC z dnia 8 czerwca 2021 r., 48329/19 (Ancient Baltic religious association Romuva)
- Strasburg: psychiatra nie ma prawa ingerować w przekonania religijne pacjenta. Mockutė przeciwko Litwie - wyrok ETPC z dnia 27 lutego 2018 r., skarga nr 66490/09
- Nauczanie religii w szkołach publicznych - orzeczenie z dnia 30 stycznia 1991 r., K 11/90, [w:] M. Derlatka, L. Garlicki, M. Wiącek, Na straży państwa prawa. Trzydzieści lat orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego, WK 2016