Art. 2. - [Przesłanki zawiązywania grup producentów rolnych] - Grupy producentów rolnych i ich związki oraz zmiana innych ustaw.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2023.1145 t.j.

Akt obowiązujący
Wersja od: 1 stycznia 2024 r.
Art.  2.  [Przesłanki zawiązywania grup producentów rolnych]
1. 
Osoby fizyczne, jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej oraz osoby prawne, które w ramach działalności rolniczej prowadzą gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów o podatku rolnym lub dział specjalny produkcji rolnej, mogą organizować się w grupy producentów rolnych do realizacji co najmniej jednego celu spośród następujących celów:
1)
dostosowanie produktów rolnych i procesu produkcyjnego do wymogów rynkowych;
2)
wspólne wprowadzanie towarów do obrotu, w tym przygotowanie do sprzedaży, centralizacja sprzedaży i dostawy do odbiorców hurtowych;
3)
optymalizacja kosztów produkcji oraz stabilizowanie cen producentów.
2. 
Uznaje się, że podmioty wymienione w ust. 1 prowadzą działalność rolniczą, jeżeli prowadzą działalność określoną w art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 8 lutego 2023 r. o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 (Dz. U. poz. 412).
3. 
Grupy producentów rolnych mogą także realizować inne cele, w szczególności takie jak:
1)
ustanowienie wspólnych zasad dotyczących informacji o produkcji ze szczególnym uwzględnieniem zbiorów i dostępności produktów rolnych;
2)
rozwijanie umiejętności biznesowych i marketingowych;
3)
organizowanie i ułatwianie wprowadzania innowacji;
4)
prowadzenie procesu produkcyjnego z uwzględnieniem zasad ochrony środowiska naturalnego.