Grecja-Polska. Porozumienie w sprawie prawa ubogich i kaucji aktorycznej. Warszawa.1930.04.10.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1931.74.599

Akt utracił moc
Wersja od: 18 czerwca 1931 r.

POROZUMIENIE
pomiędzy Polską i Grecją w sprawie prawa ubogich i kaucji aktorycznej, podpisane w Warszawie dnia 10 kwietnia 1930 r.

Przekład.

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ,

MY, IGNACY MOŚCICKI,

PREZYDENT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ,

wszem wobec i każdemu zosobna, komu o tem wiedzieć należy, wiadomem czynimy:

Dnia dziesiątego kwietnia tysiąc dziewięćset trzydziestego roku zawarte zostało w Warszawie w formie wymiany not porozumienie pomiędzy Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Greckiej dotyczące prawa ubogich i kaucji, aktorycznej, o następującem brzmieniu dosłownem:

Warszawa, dn. 10 kwietnia 1930 r.

MINISTERSTWO

SPRAW ZAGRANICZNYCH

RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Panie Ministrze,

Powołując się na zastrzeżenie, wyrażone w ostatniem zdaniu ustępu drugiego, artykułu 1 konwencji handlowej, podpisanej w dniu dzisiejszym, a odnoszące się do prawa ubogich i kaucji aktorycznej, mam zaszczyt oświadczyć imieniem Rządu Polskiego, co następuje:

1)
Obywatele greccy oraz spółki greckie cywilne i handlowe, występując przed sądami polskiemi jako powodowie lub interwenjenci w cywilnych sprawach spornych, będą na zasadzie wzajemności zwolnieni od obowiązku składania kaucji "judicatum solvi", w tem zrozumieniu tego pojęcia i w tym zakresie, jakie przewidziane są artykułem 17 konwencji haskiej z dnia 17 lipca 1905 r. w przedmiocie procedury cywilnej.
2)
Obywatele greccy będą, na zasadzie wzajemności, dopuszczani przez sądy polskie w cywilnych sprawach do korzystania z prawa ubogich narówni z krajowcami i w tym względzie sądy polskie będą stosowały się do postanowień części IV wyżej wzmiankowanej konwencji w przedmiocie procedury cywilnej.
3)
Obywatele greccy oraz greckie spółki cywilne i handlowe nie będą podlegały w Polsce, na zasadzie wzajemności, opłatom sądowym innym lub wyższym, aniżeli obywatele polscy.

Niniejsza deklaracja obowiązuje aż do odwołania.

Rząd Polski wyda bezzwłocznie zarządzenie celem wykonania powyższych postanowień i zawiadomi o tych zarządzeniach Rząd Grecki.

Zechce Pan przyjąć, Panie Ministrze, zapewnienia mego wysokiego szacunku.

J. E.

Pan Georges Lagoudakis,

Poseł Nadzwyczajny i Minister

Pełnomocny Grecji

w Warszawie

Warszawa, dn. 10 kwietnia 1930 r.

POSELSTWO GRECKIE

W WARSZAWIE

Panie Ministrze,

Potwierdzając Waszej Ekscelencji odbiór noty i dnia 10 kwietnia 1930 r., odnośnie do prawa ubogich i kaucji aktorycznej i mając na uwadze postanowienie ostatniego zdania drugiego ustępu, artykułu 1 konwencji handlowej, pomiędzy Grecją a Polską, podpisanej w dniu dzisiejszym, mam zaszczyt oświadczyć imieniem Rządu Greckiego, co następuje:

1)
Obywatele polscy oraz spółki polskie cywilne i handlowe, występując przed sądami greckiemi jako powodowie lub interwenjenci w cywilnych sprawach spornych, będą, na zasadzie wzajemności zwolnieni od obowiązku składania kaucji "judicatum solvi", w tem zrozumieniu tego pojęcia i w tym zakresie, jakie przewidziane są artykułem 17 konwencji haskiej z dnia 17 lipca 1905 r. w przedmiocie procedury cywilnej.
2)
Obywatele polscy będą, na zasadzie wzajemności, dopuszczani przez sądy greckie w cywilnych sprawach do korzystania z prawa ubogich narówni z krajowcami, i w tym względzie sądy greckie będą stosowały się do postanowień części IV wyżej wzmiankowanej konwencji w przedmiocie procedury cywilnej.
3)
Obywatele polscy oraz polskie spółki cywilne i handlowe nie będą podlegały w Grecji, na zasadzie wzajemności, opłatom sądowym innym lub wyższym, aniżeli obywatele greccy.

Niniejsza deklaracja obowiązuje aż do odwołania.

Rząd Grecki wyda bezzwłocznie zarządzenie celem wykonania powyższych postanowień i zawiadomi o tych zarządzeniach Rząd Polski.

Zechce Pan przyjąć, Panie Ministrze, zapewnienia mego najgłębszego szacunku.

Jego Ekscelencja

Pan August Zaleski,

Minister Spraw Zagranicznych

w Warszawie

Zaznajomiwszy się z powyższem porozumieniem uznaliśmy je i uznajemy za słuszne zarówno w całości jak i każde z zawartych w niem postanowień; oświadczamy, że jest ono przyjęte, ratyfikowane i potwierdzone i przyrzekamy, że będzie niezmiennie zachowywane.

NA DOWÓD CZEGO wydaliśmy Akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Rzeczypospolitej.

W Warszawie, dnia 21 kwietnia 1931 r.