Gratyfikacja urlopowa dla żołnierzy zawodowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2000.3.39

Akt utracił moc
Wersja od: 21 stycznia 2000 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 7 stycznia 2000 r.
w sprawie gratyfikacji urlopowej dla żołnierzy zawodowych.

Na podstawie art. 15a ust. 2 ustawy z dnia 17 grudnia 1974 r. o uposażeniu żołnierzy (Dz. U. z 1992 r. Nr 5, poz. 18, z 1995 r. Nr 4, poz. 17 i Nr 34, poz. 163, z 1996 r. Nr 7, poz. 44 i Nr 139, poz. 647, z 1997 r. Nr 80, poz. 496, Nr 106, poz. 678 i Nr 141, poz. 943 i 944 oraz z 1999 r. Nr 50, poz. 500 i Nr 110, poz. 1255) zarządza się, co następuje:
Rozporządzenie określa wysokość, szczegółowe warunki, tryb i terminy wypłacania gratyfikacji urlopowej oraz organy właściwe w tych sprawach.
1.
Wysokość gratyfikacji urlopowej stanowi 30% najniższego uposażenia zasadniczego żołnierza zawodowego nie objętego obowiązkowym ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym w stopniu wojskowym plutonowego z wysługą do 2 lat, na stanowisku zaszeregowanym do 32 grupy uposażenia.
2.
Gratyfikacja urlopowa w wysokości określonej w ust. 1 przysługuje na każdą uprawnioną osobę, według stawek uposażenia obowiązujących w dniu 1 stycznia roku kalendarzowego, w którym żołnierz zawodowy nabył prawo do urlopu wypoczynkowego.
3.
Liczbę osób, na które przysługuje gratyfikacja urlopowa, ustala się według stanu rodzinnego żołnierza zawodowego w dniu, w którym następuje jej wypłata.
Gratyfikacja urlopowa przysługuje żołnierzowi zawodowemu, a także następującym członkom jego rodziny:
1)
małżonkowi,
2)
dzieciom własnym żołnierza, dzieciom jego małżonka, dzieciom przysposobionym i przyjętym na wychowanie, w tym w ramach rodzin zastępczych, albo innym dzieciom, których opiekunem prawnym został ustanowiony żołnierz lub jego małżonek:
a)
do ukończenia 16 lat życia albo
b)
do ukończenia 24 lat życia, jeżeli:
kształcą się w szkole, z wyjątkiem szkoły wojskowej lub innej szkoły zapewniającej nieodpłatne pełne utrzymanie; w przypadku gdy ukończenie 24 lat życia przypada na ostatni lub przedostatni rok nauki, gratyfikacja urlopowa przysługuje odpowiednio do zakończenia bieżącego lub następnego roku szkolnego, lub
uprawnione są na podstawie odrębnych przepisów do zasiłku pielęgnacyjnego.
1.
Gratyfikację urlopową na osoby, o których mowa w § 3, wypłaca żołnierzowi zawodowemu na jego pisemny wniosek organ finansowy wojskowej jednostki budżetowej, która wypłaca należności pieniężne lub realizuje świadczenia niepieniężne, przed rozpoczęciem urlopu wypoczynkowego za dany rok kalendarzowy w wymiarze co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych albo takiej części urlopu wypoczynkowego, która łącznie z dotychczas wykorzystanym urlopem wyniesie 14 dni kalendarzowych.
2.
Gratyfikację urlopową na wszystkie uprawnione osoby wypłaca się również po przedstawieniu przez żołnierza zawodowego dowodu dokonania przedpłaty lub opłaty za zorganizowane formy wypoczynku (wczasy, kolonie, obozy, zimowiska) żołnierza zawodowego lub członków jego rodziny.
3.
W przypadku gdy żołnierz zawodowy nie złożył wniosku o wypłatę gratyfikacji urlopowej za dany rok kalendarzowy, gratyfikację urlopową wypłaca się z urzędu do dnia 31 grudnia tego roku, z tym że żołnierzom zwalnianym z zawodowej służby wojskowej gratyfikację urlopową wypłaca się w ostatnim dniu pełnienia służby.
W razie zbiegu uprawnień do gratyfikacji urlopowej z tytułu zawodowej służby wojskowej obojga małżonków, małżonkowie ci oraz pozostali uprawnieni członkowie rodziny mają prawo do gratyfikacji urlopowej tylko z tytułu służby jednego z małżonków.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i ma zastosowanie do gratyfikacji urlopowej należnej od dnia 1 stycznia 2000 r.