Dział 3 - Wykonywanie, ograniczanie lub pozbawianie praw do nieruchomości - Gospodarka nieruchomościami.
Dz.U.2024.1145 t.j.
Akt obowiązującyDZIAŁ III
Wykonywanie, ograniczanie lub pozbawianie praw do nieruchomości
Wykonywanie, ograniczanie lub pozbawianie praw do nieruchomości
Podziały nieruchomości
Podziały nieruchomości
- postępowanie w sprawie podziału nieruchomości zawiesza się do czasu uchwalenia planu miejscowego, jednak nie dłużej niż na okres 6 miesięcy, licząc od dnia złożenia wniosku o podział. Jeżeli w okresie zawieszenia postępowania w sprawie podziału nieruchomości plan miejscowy nie zostanie uchwalony, stosuje się przepis ust. 1.
Niezależnie od ustaleń planu miejscowego, a w przypadku braku planu niezależnie od decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, podział nieruchomości może nastąpić w celu:
W przypadku dokonywania z urzędu podziału nieruchomości o nieuregulowanym stanie prawnym stosuje się następujące zasady:
Jeżeli zapewnienie dostępu do drogi publicznej ma polegać na ustanowieniu służebności, o których mowa w art. 93 ust. 3, podziału nieruchomości dokonuje się pod warunkiem, że przy zbywaniu działek wydzielonych w wyniku podziału zostaną one ustanowione. Za spełnienie warunku uważa się także sprzedaż wydzielonych działek gruntu wraz ze sprzedażą udziału w prawie do działki gruntu stanowiącej drogę wewnętrzną.
Rada Ministrów określi, w drodze rozporządzenia, sposób i tryb dokonywania podziałów nieruchomości, z uwzględnieniem sposobu postępowania przy sporządzaniu dokumentów wymaganych w tym postępowaniu oraz rodzaje i treść tych dokumentów.
Scalanie i podział nieruchomości
Scalanie i podział nieruchomości
Prawo pierwokupu nieruchomości
Prawo pierwokupu nieruchomości
Prawo pierwokupu wykonuje się po cenie ustalonej między stronami w umowie sprzedaży.
Wywłaszczanie nieruchomości
Wywłaszczanie nieruchomości
Jeżeli zachodzi potrzeba zapobieżenia niebezpieczeństwu, wystąpieniu szkody lub niedogodnościom, jakie mogą powstać dla właścicieli albo użytkowników wieczystych nieruchomości sąsiednich wskutek wywłaszczenia lub innego niż dotychczas zagospodarowania wywłaszczonej nieruchomości, w decyzji o wywłaszczeniu ustanawia się niezbędne służebności oraz ustala obowiązek budowy i utrzymania odpowiednich urządzeń zapobiegających tym zdarzeniom lub okolicznościom. Obowiązek budowy i utrzymania odpowiednich urządzeń ciąży na występującym z wnioskiem o wywłaszczenie.
Jeżeli cel publiczny został zrealizowany, a postępowanie wywłaszczeniowe nie zostało zakończone wydaniem ostatecznej decyzji o wywłaszczeniu, starosta, wykonujący zadanie z zakresu administracji rządowej, w drodze decyzji orzeka o nabyciu praw na rzecz Skarbu Państwa albo właściwej jednostki samorządu terytorialnego za odszkodowaniem. Starosta wykonujący zadanie z zakresu administracji rządowej przed wszczęciem postępowania wyznacza dwumiesięczny termin do zawarcia umowy. Po bezskutecznym upływie dwumiesięcznego terminu do zawarcia umowy odszkodowanie ustala się według przepisów rozdziału 5.
Przepisy art. 124 ust. 1-2 i 4-7, art. 124b oraz art. 125 i art. 126 stosuje się odpowiednio do nieruchomości o nieuregulowanym stanie prawnym. Do postępowania w sprawie ograniczenia sposobu korzystania z tych nieruchomości stosuje się art. 114 ust. 3 i 4, art. 115 ust. 3 i 4 oraz art. 118a ust. 2 i 3.
- jeżeli właściciel lub użytkownik wieczysty nieruchomości nie wyraża na to zgody.
Odszkodowania za wywłaszczone nieruchomości
Odszkodowania za wywłaszczone nieruchomości
Odszkodowanie wpłaca się do depozytu sądowego, jeżeli:
Zwrot wywłaszczonych nieruchomości
Zwrot wywłaszczonych nieruchomości
Nieruchomość wywłaszczona podlega zwrotowi w stanie, w jakim znajduje się w dniu jej zwrotu.
Przepisy art. 136-142 stosuje się odpowiednio do nieruchomości nabytych w drodze umowy, o której mowa w art. 114 ust. 1.
Udział w kosztach budowy urządzeń infrastruktury technicznej
Udział w kosztach budowy urządzeń infrastruktury technicznej
Dokumenty powiązane
Jeżeli chcesz mieć dostęp do wszystkich dokumentów powiązanych, zaloguj się do LEX-a Nie korzystasz jeszcze z programów LEX? Zamów dostęp testowy »
Pytania i odpowiedzi liczba obiektów na liście: (20)
Pytania i odpowiedzi liczba obiektów na liście: (20)
- Czy gmina może podzielić nieruchomość na dwie działki i sprzedać jedną z nich inwestorowi w celu budowy supermarketu, jeśli działka jest oznaczona w ewidencji gruntów symbolem RVI, ale nie jest użytkowana rolniczo?
- Czy burmistrz może wydać decyzję o podziale nieruchomości stanowiącej w ewidencji gruntów teren lasu w celu wydzielenia części działki o pow. 0,0112 ha, która w rzeczywistości stanowi część drogi leśnej?
- W jaki sposób podmiot, który dzierżawi działkę, powinien określić miejsce zbierania odpadów?