Art. 109. - [Prawo pierwokupu gminy] - Gospodarka nieruchomościami.
Dziennik Ustaw
Dz.U.2023.344 t.j.
Akt obowiązujący Wersja od: 24 września 2023 r. do: 30 września 2023 r.
Art. 109. [Prawo pierwokupu gminy]
1.
Gminie przysługuje prawo pierwokupu w przypadku sprzedaży:1)
niezabudowanej nieruchomości nabytej uprzednio przez sprzedawcę od Skarbu Państwa albo jednostek samorządu terytorialnego;2)
prawa użytkowania wieczystego niezabudowanej nieruchomości gruntowej, niezależnie od formy nabycia tego prawa przez zbywcę;3)
nieruchomości oraz prawa użytkowania wieczystego nieruchomości położonej na obszarze przeznaczonym w planie miejscowym na cele publiczne albo nieruchomości, dla której została wydana decyzja o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego;4)
nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków lub prawa użytkowania wieczystego takiej nieruchomości;4a)
nieruchomości położonych na obszarze rewitalizacji, jeżeli przewiduje to uchwała, o której mowa w art. 8 ustawy z dnia 9 października 2015 r. o rewitalizacji;4b)
nieruchomości położonych na obszarze Specjalnej Strefy Rewitalizacji, o której mowa w rozdziale 5 ustawy z dnia 9 października 2015 r. o rewitalizacji.5)
(uchylony).2.
Przepisów ust. 1 pkt 1 i 2 nie stosuje się do nieruchomości przeznaczonych w planach miejscowych na cele rolne i leśne, a w przypadku braku planów miejscowych do nieruchomości wykorzystywanych na cele rolne i leśne. Przepis art. 92 ust. 2 stosuje się odpowiednio.3.
Prawo pierwokupu nie przysługuje, jeżeli:1)
sprzedaż nieruchomości lub prawa użytkowania wieczystego następuje na rzecz osób bliskich dla sprzedawcy;2)
sprzedaż nieruchomości lub prawa użytkowania wieczystego następuje między osobami prawnymi tego samego kościoła lub związku wyznaniowego;3)
prawo własności lub prawo użytkowania wieczystego zostało ustanowione jako odszkodowanie lub rekompensata za utratę własności nieruchomości;4)
prawo własności lub prawo użytkowania wieczystego zostało ustanowione w wyniku zamiany własności nieruchomości;5)
w przypadkach, o których mowa w ust. 1 pkt 3 i 4, prawo pierwokupu nie zostało ujawnione w księdze wieczystej;6)
sprzedaż nieruchomości następuje na cele budowy dróg krajowych;7)
prawo pierwokupu przysługuje partnerowi prywatnemu lub ostatniemu partnerowi prywatnemu w przypadkach, o których mowa w ustawie z dnia 19 grudnia 2008 r. o partnerstwie publiczno-prywatnym;8)
sprzedaż nieruchomości następuje na cele realizacji inwestycji w zakresie lotniska użytku publicznego w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 12 lutego 2009 r. o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie lotnisk użytku publicznego albo Inwestycji w rozumieniu art. 2 pkt 3 ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o Centralnym Porcie Komunikacyjnym, albo na szczególnych zasadach, określonych w art. 29b ust. 1 ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o Centralnym Porcie Komunikacyjnym;9)
sprzedaż nieruchomości następuje na cele realizacji inwestycji w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 8 lipca 2010 r. o szczególnych zasadach przygotowania do realizacji inwestycji w zakresie budowli przeciwpowodziowych oraz stacji radarów meteorologicznych;10)
prawo pierwokupu przysługuje Krajowemu Zasobowi Nieruchomości w przypadkach, o których mowa w ustawie z dnia 20 lipca 2017 r. o Krajowym Zasobie Nieruchomości.4.
Prawo pierwokupu wykonuje wójt, burmistrz albo prezydent miasta.Dokumenty powiązane
Jeżeli chcesz mieć dostęp do wszystkich dokumentów powiązanych, zaloguj się do LEX-a Nie korzystasz jeszcze z programów LEX? Zamów dostęp testowy »
Pytania i odpowiedzi liczba obiektów na liście: (13)
Pytania i odpowiedzi liczba obiektów na liście: (13)
- Czy gminie przysługiwało prawo pierwokupu działek nabytych od Skarbu Państwa w latach 1990-1994 r.?
- Jeśli dzierżawca dzierżawił od gminy nieruchomość 10 lat i chciałby przedłużyć umowę dzierżawy, to czy w umowie możemy zawrzeć zapis o prawie pierwokupu?
- Czy należy anonimizować imię i nazwisko osoby fizycznej, zawarte w publikowanym w BIP zarządzeniu burmistrza, dotyczącym nieskorzystania przez gminę z prawa pierwokupu nieruchomości?
Orzeczenia i pisma urzędowe liczba obiektów na liście: (138)
Orzeczenia sądów liczba obiektów na liście: (132)
- I CSK 2937/22, Pojęcie nieruchomości niezabudowanej w rozumieniu art. 109 ust. 1 pkt 2 u.g.n. Powołanie się na zasady współżycia społecznego w kontekście ustalania nieważności umowy - Postanowienie Sądu Najwyższego
- I OSK 295/22 - Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego
- II1 Co 2416/2022 - Postanowienie Sądu Rejonowego dla Łodzi-Widzewa w Łodzi