Rozdział 4 - Procedura przetwarzania pod kontrolą celną - Gospodarcze procedury celne.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2003.201.1955

Akt utracił moc
Wersja od: 15 stycznia 2004 r.

Rozdział  4

Procedura przetwarzania pod kontrolą celną

Towary oraz rodzaje procesów przetwarzania, wobec których stosuje się procedurę przetwarzania pod kontrolą celną

§  95. 
1. 
Procedura przetwarzania pod kontrolą celną ma zastosowanie wobec towarów:
1)
których przetworzenie prowadzi do powstania produktów przetworzonych, dla których kwota należności celnych przywozowych jest niższa od kwoty należności celnych przywozowych właściwej dla towarów przywożonych, lub
2)
które muszą zostać poddane odpowiednim procesom, zapewniającym ich zgodność z wymogami technicznym wymaganymi przy dopuszczeniu tych towarów do obrotu.
2. 
Wykaz towarów oraz rodzaje procesów przetwarzania, wobec których stosuje się procedurę przetwarzania pod kontrolą celną, stanowi załącznik nr 17 do rozporządzenia.

Udzielanie i cofanie pozwoleń

§  96. 
1. 
Osoba ubiegająca się o uzyskanie pozwolenia na korzystanie z procedury przetwarzania pod kontrolą celną składa wniosek do naczelnika urzędu celnego właściwego ze względu na miejsce, w którym będą prowadzone lub przechowywane księgi handlowe wnioskodawcy, lub ze względu na miejsce dokonywania procesu przetwarzania. Wzór wniosku stanowi, z zastrzeżeniem § 101, załącznik nr 18 do rozporządzenia.
2. 
Jeżeli proces przetwarzania będzie dokonywany na obszarze właściwości miejscowej dwóch lub więcej naczelników urzędów celnych, wniosek, o którym mowa w ust. 1, składa się do naczelnika urzędu celnego, na którego obszarze właściwości miejscowej zostanie dokonany główny proces przetwarzania.
§  97. 
Do wniosku, o którym mowa w § 96, należy dołączyć:
1)
opis procesu przetwarzania;
2)
informację, czy którykolwiek z produktów przetworzonych jest odpadem niebezpiecznym w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach.
§  98. 
1. 
Pozwolenie na korzystanie z procedury przetwarzania pod kontrolą celną sporządza się, z zastrzeżeniem § 101 ust. 2, według wzoru stanowiącego załącznik nr 19 do rozporządzenia.
2. 
Naczelnik urzędu celnego może uzależnić udzielenie pozwolenia, o którym mowa w ust. 1, od decyzji organu właściwego w sprawach ochrony środowiska.
§  99. 
1. 
Pozwolenie, o którym mowa w § 98, określa termin zakończenia procedury przetwarzania pod kontrolą celną. Termin ten może zostać przedłużony przez organ celny nawet wtedy, kiedy upłynął już termin pierwotnie wyznaczony, o ile istnieją po temu uzasadnione okoliczności.
2. 
Przepis § 57 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
§  100. 
1. 
W wypadku gdy możliwości kontroli stosowania procedury są utrudnione, naczelnik urzędu celnego może zobowiązać posiadacza do prowadzenia księgi przetwarzania pod kontrolą celną.
2. 
Naczelnik urzędu celnego, zobowiązując do prowadzenia księgi przetwarzania pod kontrolą celną, określa szczegółowe informacje, które powinna ona zawierać, warunki dotyczące sposobu jej prowadzenia oraz miejsce jej przechowywania.
3. 
Jeżeli proces przetwarzania przeprowadzany jest w kilku przedsiębiorstwach, księga przetwarzania pod kontrolą celną powinna zawierać dane dotyczące stosowania procedury przetwarzania pod kontrolą celną w każdym z tych przedsiębiorstw.
§  101. 
1. 
Naczelnik urzędu celnego może zezwolić, aby skrócony wniosek o udzielenie pozwolenia na korzystanie z procedury przetwarzania pod kontrolą celną został złożony łącznie ze zgłoszeniem celnym o objęcie towarów procedurą przetwarzania pod kontrolą celną, w wypadku gdy:
1)
termin dokonania procesu przetworzenia wynika z kontraktu lub
2)
wnioskodawca dokonuje procesów przetwarzania sporadycznie, lub
3)
wartość celna towarów przywożonych nie przekracza równowartości 1.000 euro.
2. 
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, wnioskodawca składa w urzędzie celnym w dwóch egzemplarzach, według wzoru stanowiącego załącznik nr 20 do rozporządzenia.
3. 
Do skróconego wniosku nie dołącza się dokumentów, o których mowa w § 3 pkt 2 i § 4 ust. 1 pkt 2-4.
4. 
W wypadku, o którym mowa w ust. 1, pozwolenie na korzystanie z procedury przetwarzania pod kontrolą celną zostaje udzielone poprzez przyjęcie wniosku przez urząd celny, o ile zostaną spełnione warunki korzystania z tej procedury.
5. 
Funkcjonariusz celny na obydwu egzemplarzach wniosku wpisuje numer pozycji ewidencji oraz datę przyjęcia wniosku, składa podpis i przystawia pieczęć "Polska-Cło". Jeden egzemplarz pozwolenia jest zwracany wnioskodawcy. Urząd celny, który udzielił pozwolenia, staje się urzędem objęcia i urzędem kontrolnym.
6. 
Jeżeli zakończenie procedury następuje w urzędzie celnym innym niż ten, który udzielił pozwolenia, to urząd zakończenia przesyła niezwłocznie do urzędu kontrolnego kserokopię zgłoszenia celnego o nadaniu produktom przetworzonym, towarom w stanie niezmienionym lub produktom, które znajdują się na pośrednim etapie przetworzenia w stosunku do stopnia przetworzenia określonego w pozwoleniu, innego przeznaczenia celnego.
7. 
W wypadku, o którym mowa w ust. 1, procedura uproszczona, o której mowa w art. 79 i 80 Kodeksu celnego, nie może być stosowana.
§  102. 
1. 
Naczelnik urzędu celnego cofa pozwolenie na korzystanie z procedury przetwarzania pod kontrolą celną, jeżeli został naruszony co najmniej jeden warunek wymagany do wydania tego pozwolenia lub jeżeli nastąpiło niewykonanie obowiązku wynikającego z tego pozwolenia, w szczególności jeżeli naruszenie warunków lub niewykonanie obowiązku spowodowało uszczuplenie dochodów budżetu państwa w kwocie nie mniejszej niż równowartość 2.000 euro.
2.  1
 Naczelnik urzędu celnego może cofnąć pozwolenie na korzystanie z procedury przetwarzania pod kontrolą celną, jeżeli posiadacz tego pozwolenia naruszy przepisy prawa celnego i pomimo wezwania, w terminie wyznaczonym przez naczelnika urzędu celnego, nie dostosuje prowadzonej działalności do wymogów wynikających z przepisów prawa celnego.

Objęcie procedurą

§  103. 
1. 
Zgłoszenie celne o objęcie towarów procedurą przetwarzania pod kontrolą celną powinno nastąpić w jednym z urzędów objęcia określonych w pozwoleniu.
2. 
Towary przywożone, określone w zgłoszeniu celnym, o którym mowa w ust. 1, powinny być zgodne z towarami opisanymi w pozwoleniu.
3. 
Przepis § 40 stosuje się odpowiednio.

Zakończenie procedury

§  104. 
Zakończenie procedury przetwarzania pod kontrolą celną powinno nastąpić w jednym z urzędów zakończenia określonych w pozwoleniu.
§  105. 
1. 
Procedura przetwarzania pod kontrolą celną zostaje zakończona w stosunku do towarów przywożonych, gdy produktom przetworzonym, towarom w stanie niezmienionym lub produktom, które znajdują się na pośrednim etapie przetworzenia w stosunku do stopnia przetworzenia określonego w pozwoleniu, zostanie nadane inne przeznaczenie celne i spełnione zostały wszystkie warunki korzystania z procedury przetwarzania pod kontrolą celną.
2. 
Produktami przetworzonymi są również resztki i odpady powstałe w wyniku procesu przetworzenia.
§  106. 
Produkty przetworzone lub towary w stanie niezmienionym, lub produkty, które znajdują się na pośrednim etapie przetworzenia w stosunku do stopnia przetworzenia określonego w pozwoleniu, określone w dokumencie o nadanie innego przeznaczenia, powinny być zgodne z produktami lub towarami opisanymi w pozwoleniu.
§  107. 
1. 
W wypadku powstania długu celnego odnoszącego się do produktów przetworzonych lub produktów, które znajdują się na pośrednim etapie przetworzenia w stosunku do stopnia przetworzenia określonego w pozwoleniu, przepis § 68 ust. 1 stosuje się odpowiednio.
2. 
Wysokość długu celnego odnoszącego się do produktów przetworzonych jest określana na podstawie wartości celnej z dnia przyjęcia zgłoszenia celnego o objęcie towarów przywożonych procedurą przetwarzania pod kontrolą celną, właściwych dla tej ilości towarów przywożonych, które zostały zużyte do wytworzenia produktów przetworzonych, oraz innych elementów kalkulacyjnych z dnia dopuszczenia do obrotu.
§  108. 
1. 
Posiadacz pozwolenia na korzystanie z procedury przetwarzania pod kontrolą celną powinien przedstawić w urzędzie kontrolnym rozliczenie tej procedury nie później niż w terminie 30 dni od dnia, w którym produkty przetworzone, towary w stanie niezmienionym lub produkty, które znajdują się na pośrednim etapie przetworzenia w stosunku do stopnia przetworzenia określonego w pozwoleniu, otrzymały inne przeznaczenie celne.
2. 
Termin, o którym mowa w ust. 1, może zostać przedłużony, nawet jeżeli już upłynął, na odpowiednio umotywowany wniosek posiadacza pozwolenia.
§  109. 
1. 
Rozliczenie, o którym mowa w § 108, powinno zawierać:
1)
numer i datę pozwolenia na korzystanie z procedury przetwarzania pod kontrolą celną;
2)
pozycje ewidencji towarów, pod którymi zarejestrowane zostały zgłoszenia celne o objęcie towarów przywożonych procedurą przetwarzania pod kontrolą celną;
3)
pozycje ewidencji towarów, pod którymi zarejestrowane zostały zgłoszenia celne, na podstawie których nadano inne przeznaczenie celne produktom przetworzonym, produktom, które znajdują się na pośrednim etapie przetworzenia w stosunku do stopnia przetworzenia określonego w pozwoleniu, oraz towarom w stanie niezmienionym;
4)
nazwę, rodzaj, kod Taryfy celnej, ilość i przeznaczenie celne produktów przetworzonych lub produktów, które znajdują się na pośrednim etapie przetworzenia w stosunku do stopnia przetworzenia określonego w pozwoleniu, oraz towarów w stanie niezmienionym;
5)
nazwę, rodzaj oraz ilość towarów przywożonych zużytych do wytworzenia produktów przetworzonych, których dotyczy rozliczenie;
6)
kwotę wynikającą z długu celnego.
2. 
Przepis § 71 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
3. 
Do rozliczenia, o którym mowa w § 108, należy dołączyć:
1)
kopię pozwolenia na korzystanie z procedury przetwarzania pod kontrolą celną;
2)
zgłoszenia celne, na podstawie których towary przywożone zostały objęte procedurą przetwarzania pod kontrolą celną;
3)
dokumenty, na podstawie których nadano produktom przetworzonym, produktom, które znajdują się na pośrednim etapie przetworzenia w stosunku do stopnia przetworzenia określonego w pozwoleniu, lub towarom w stanie niezmienionym inne przeznaczenie celne.
4. 
Rozliczenie, o którym mowa w § 108, może być dokonane z zastosowaniem technik elektronicznego przetwarzania danych.
5. 
W wypadku gdy posiadacz pozwolenia nie przedstawi rozliczenia procedury przetwarzania pod kontrolą celną w terminie, o którym mowa w § 108, naczelnik urzędu celnego dokonuje rozliczenia tej procedury z urzędu.
§  110. 
Urząd kontrolny dokonuje na kopii pozwolenia adnotacji w sprawie rozliczenia procedury przetwarzania pod kontrolą celną.
§  111. 
Jeżeli w chwili przyjęcia zgłoszenia o dopuszczenie do obrotu produktów przetworzonych obowiązują środki polityki handlowej wobec towarów przywożonych oraz wobec towarów identycznych jak produkty przetworzone, to środki polityki handlowej stosuje się wobec produktów przetworzonych dopuszczanych do obrotu.
1 § 102 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 8 stycznia 2004 r. (Dz.U.04.6.46) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 stycznia 2004 r.