Art. 26. - [Czynności podlegające opłacie i wysokość opłat] - Giełdy towarowe.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2024.910 t.j.

Akt obowiązujący
Wersja od: 20 czerwca 2024 r.
Art.  26.  [Czynności podlegające opłacie i wysokość opłat]
1. 
Udzielenie zezwolenia lub zgody przewidzianych niniejszą ustawą podlega opłacie w wysokości nie większej niż równowartość w złotych 4500 euro.
2. 
Od spółki prowadzącej giełdę pobiera się roczną opłatę ustalaną na podstawie średniej wartości przychodów w okresie trzech lat poprzedzających rok, za który należna jest opłata, z wyłączeniem dywidend otrzymanych od jednostek zależnych i stowarzyszonych, w wysokości nie większej niż 3,5 % tej średniej, jednak nie mniej niż równowartość w złotych 6250 euro.
3. 
Od spółki prowadzącej giełdową izbę rozrachunkową pobiera się roczną opłatę ustalaną na podstawie średniej wartości przychodów w okresie trzech lat poprzedzających rok, za który należna jest opłata, z wyłączeniem dywidend otrzymanych od jednostek zależnych i stowarzyszonych, w wysokości nie większej niż 5,5 % tej średniej, jednak nie mniej niż równowartość w złotych 6250 euro.
4. 
Od towarowego domu maklerskiego pobiera się roczną opłatę ustalaną na podstawie średniej wartości przychodów ogółem w okresie trzech lat poprzedzających rok, za który należna jest opłata, w wysokości nie większej niż 0,5 % tej średniej, jednak nie mniej niż równowartość w złotych 750 euro. Wielkość przychodów ogółem, o których mowa w zdaniu pierwszym, stanowi suma następujących pozycji rachunku zysków i strat:
1)
przychody netto ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów:
a)
przychody netto ze sprzedaży produktów,
b)
przychody netto ze sprzedaży towarów i materiałów;
2)
pozostałe przychody operacyjne:
a)
zysk ze zbycia niefinansowych aktywów trwałych,
b)
dotacje,
c)
inne przychody operacyjne;
3)
przychody finansowe:
a)
dywidendy i udziały w zyskach,
b)
odsetki,
c)
zysk ze zbycia inwestycji,
d)
aktualizacja wartości inwestycji,
e)
inne.
5. 
Od zagranicznej osoby prawnej, o której mowa w art. 50 ust. 1, prowadzącej działalność na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w formie oddziału, pobiera się roczną opłatę ustalaną na podstawie przychodów oddziału w poprzednim roku kalendarzowym, w wysokości nie większej niż 0,15 % tych przychodów, jednak nie mniej niż równowartość w złotych 500 euro. Przychody, o których mowa w zdaniu pierwszym, są przychodami oddziału w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych.
6. 
(uchylony)
7. 
Przeznaczenie i rozdysponowanie wpływów z opłat, o których mowa w ust. 1-5, oraz ustalenie wysokości, naliczanie i uiszczanie tych opłat następuje na zasadach, w trybie i na warunkach określonych w art. 17 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o nadzorze nad rynkiem kapitałowym.