Fundusze dobrowolnych świadczeń społecznych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1960.39.233

Akt utracił moc
Wersja od: 8 lipca 1970 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 21 lipca 1960 r.
w sprawie funduszów dobrowolnych świadczeń społecznych.

Na podstawie art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 1 lipca 1958 r. o prawie budżetowym (Dz. U. Nr 45, poz. 221) zarządza się, co następuje:
1.
Organy i instytucje państwowe będące jednostkami budżetowymi mogą gospodarować środkami uzyskanymi z dobrowolnych świadczeń pieniężnych ze strony stowarzyszeń, organizacji spółdzielczych i innych społecznych, zwanych dalej "organizacjami", na zasadach określonych w niniejszym rozporządzeniu.
2.
Przepisy rozporządzenia stosuje się również do gospodarowania przez organy i instytucje państwowe środkami uzyskanymi:
1)
z indywidualnych dobrowolnych świadczeń pieniężnych ze strony osób fizycznych,
2)
ze środków funduszów zakładowych przedsiębiorstw państwowych.
3.
Przepisów rozporządzenia nie stosuje się do dobrowolnych wpłat na fundusze celowe utworzone na podstawie odrębnych przepisów oraz do środków uznanych za środki specjalne.
1. 1
Przyjęcie przez organy i instytucje państwowe środków ze świadczeń, o których mowa w § 1 ust. 1 i 2, wymaga zgody właściwego ministra (kierownika urzędu centralnego), a gdy organy i instytucje państwowe są podporządkowane radom narodowym - zgody przewodniczącego prezydium właściwej rady narodowej.
2. 2
(skreślony).
Organy i instytucje państwowe gospodarujące środkami ze świadczeń, o których mowa w § 1 ust. 1 i 2, są związane ich przeznaczeniem, określonym przez organizacje. Zmiana przeznaczenia może nastąpić tylko w trybie § 2 i za zgodą tej organizacji.
Środki pochodzące ze świadczeń, o których mowa w § 1 ust. 1 i 2, po przekazaniu ich organom lub instytucjom państwowym stanowią fundusze celowe w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 1 lipca 1958 r. o prawie budżetowym (Dz. U. Nr 45, poz. 221), zwane dalej funduszami dobrowolnych świadczeń społecznych.
1.
Fundusze dobrowolnych świadczeń społecznych gromadzone są na odrębnych rachunkach bankowych.
2.
Pozostałości środków zgromadzonych na rachunkach funduszów dobrowolnych świadczeń społecznych przechodzą na rok następny.
3.
Organizacja może zastrzec zwrot z rachunku funduszu dobrowolnych świadczeń społecznych środków pozostających po wykonaniu zadania, na które zostały przeznaczone. W razie braku takiego zastrzeżenia środki te po wykonaniu określonego zadania stają się dochodem budżetu bez dotychczasowego przeznaczenia.
Rady narodowe mogą posiadać fundusze dobrowolnych świadczeń społecznych przeznaczone na cele objęte zadaniami rad narodowych stopnia niższego i przekazywać środki z tych funduszów na fundusze dobrowolnych świadczeń społecznych rad narodowych niższego stopnia.
Szczegółowe zasady gospodarowania funduszami dobrowolnych świadczeń społecznych uregulują przepisy wydane przez Ministra Finansów na podstawie art. 51 ustawy z dnia 1 lipca 1958 r. o prawie budżetowym (Dz. U. Nr 45, poz. 221).
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 2 ust. 1 zmieniony przez § 3 rozporządzenia z dnia 20 marca 1970 r. w sprawie zmian w zakresie działania prezydiów rad narodowych i ich wydziałów (Dz.U.70.7.57) z dniem 8 lipca 1970 r.
2 § 2 ust. 2 skreślony przez § 3 rozporządzenia z dnia 20 marca 1970 r. w sprawie zmian w zakresie działania prezydiów rad narodowych i ich wydziałów (Dz.U.70.7.57) z dniem 8 lipca 1970 r.