Fundusz zakładowy w państwowych przedsiębiorstwach przemysłu terenowego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1960.34.192

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1963 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 28 kwietnia 1960 r.
w sprawie funduszu zakładowego w państwowych przedsiębiorstwach przemysłu terenowego.

..................................................

Notka Wydawnictwa Prawniczego "Lex"

Zmiany niniejszego rozporządzenia, wprowadzone przez § 1 rozporządzenia z dnia 21 marca 1963 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie funduszu zakładowego w państwowych przedsiębiorstwach przemysłu terenowego (Dz.U.63.12.66), nie zostały naniesione na tekst, gdyż data wejścia w życie tych zmian jest taka sama jak data utraty mocy przez niniejsze rozporządzenie.

..................................................

Na podstawie art. 2 ust. 3 i 4 oraz art. 4 i 5 ustawy z dnia 28 marca 1958 r. o funduszu zakładowym w przedsiębiorstwach państwowych (Dz. U. z 1960 r. Nr 13, poz. 78) zarządza się, co następuje:
Rozporządzenie dotyczy:
1)
państwowych przedsiębiorstw przemysłu terenowego nadzorowanych przez Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych oraz przez Przewodniczącego Komitetu Drobnej Wytwórczości,
2)
następujących przedsiębiorstw nadzorowanych przez Ministra Gospodarki Komunalnej:
a)
gazowni,
b)
wodociągów i kanalizacji,
c)
pralni i farbiarni,
d)
przedsiębiorstwa "Poznańska Fabryka Wodomierzy i Gazomierzy",
3)
następujących przedsiębiorstw nadzorowanych przez Ministra Rolnictwa:
a)
wojewódzkich przedsiębiorstw wylęgu drobiu,
b)
warsztatów mechanicznych państwowych gospodarstw rolnych,
c)
przedsiębiorstw i zakładów przemysłu rolnego, podległych wojewódzkim zjednoczeniom państwowych gospodarstw rolnych

- zwanych dalej "przedsiębiorstwami".

1. 1
Na przedsiębiorstwa, w których organizacja rachunku kosztów i stan ewidencji księgowej umożliwiają doprowadzenie do porównywalności wyniku roku poprzedzającego do wyniku planowanego na dany rok (obliczenie bazy), mogą być rozciągnięte przepisy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 23 stycznia 1961 r. w sprawie funduszu zakładowego w państwowych przedsiębiorstwach przemysłowych (Dz. U. Nr 9, poz. 49) - zwanego dalej "rozporządzeniem z dnia 23 stycznia 1961 r." - z wyłączeniem przepisów § 7 ust. 2-4.
2. 2
Przez tabelę, o której mowa w § 8 ust. 1 i 3 rozporządzenia z dnia 23 stycznia 1961 r. - rozumie się tabelę obliczeń odpisów dodatkowych na fundusz zakładowy, stanowiącą załącznik do tego rozporządzenia.
3.
Wykaz przedsiębiorstw odpowiadających warunkom określonym w ust. 1 ustalają prezydia wojewódzkich rad narodowych (prezydia rad narodowych miast wyłączonych z województw) na wniosek prezydiów właściwych rad narodowych.
1.
Przedsiębiorstwa nie objęte wykazem, o którym mowa w § 2 ust. 3, dokonują odpisu zasadniczego na fundusz zakładowy w kwocie odpowiadającej 2% osobowego funduszu płac, planowanego na dany rok, jeżeli zaplanują i osiągną wynik co najmniej równy wynikowi roku poprzedzającego dany rok, a odpisu dodatkowego na fundusz zakładowy - za osiągniętą poprawę rentowności.
2.
Przez poprawę rentowności rozumie się stosunek procentowy, w jakim pozostaje kwota poprawy wyniku (wynik rzeczywisty pomniejszony o wynik roku poprzedzającego), do sumy kosztów własnych sprzedaży i usług w roku poprzedzającym.
3.
Kwotę odpisu dodatkowego na fundusz zakładowy, przypadającego za osiągniętą poprawę rentowności, oblicza się na podstawie tabeli, stanowiącej załącznik do niniejszego rozporządzenia.
4. 3
W zakresie nie uregulowanym przepisami ust. 1-3 rozciąga się na przedsiębiorstwa nie objęte wykazem przepisy §§ 2 ust. 3 i 4, 5, 8 ust. 4, 9, 10, 12, 13, 14 ust. 1 pkt 1 i 3 oraz ust. 2, 15 i 16 rozporządzenia z dnia 23 stycznia 1961 r.
(skreślony).
W celu ustalenia poprawy wyniku w danym roku w porównaniu do roku poprzedzającego - należy dokonać w przejętych jednostkach, które w roku poprzedzającym rozliczały się z budżetem centralnym, odpowiedniej korekty wynikającej ze zmiany zasad finansowania kapitalnych remontów. Natomiast korekty z przyczyn określonych w art. 6 ust. 1 ustawy dokonuje się tylko w przypadku, gdy przedsiębiorstwo nie otrzymało dopłat różnicy cen w trybie dotyczącym wyrównywania różnic cen, podziału zysku oraz finansowania środków obrotowych państwowych przedsiębiorstw przemysłu terenowego.
W celu ustalenia poprawy wyniku w danym roku w porównaniu do roku ubiegłego w przejętych przedsiębiorstwach kluczowych, które w roku ubiegłym były deficytowe - przyjmuje się takie warunki, jak gdyby przedsiębiorstwa te wygospodarowały zysk w roku poprzednim w wysokości 5% w stosunku do faktycznego kosztu własnego sprzedanej produkcji i usług, skorygowany o zyski i straty pozaoperacyjne za rok poprzedni. Ponadto należy dokonać korekty określonej w § 5.
Przy ustalaniu, czy przedsiębiorstwu przysługuje prawo do dokonywania odpisów na fundusz zakładowy, jak również przy ustalaniu wysokości tych odpisów, wyłącza się zysk osiągnięty przez przedsiębiorstwo ze sprzedaży wyrobów i usług po cenach nie zatwierdzonych w ustalonym trybie.
(skreślony).
Na podstawie decyzji Ministra Finansów, wydanej na wniosek prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) - przepisy rozporządzenia mogą być stosowane do działających według zasad rozrachunku gospodarczego zakładów przedsiębiorstw wielozakładowych, jeżeli urządzenia księgowe pozwalają na ustalenie wyników ich działalności.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1960 r.
Ilekroć w przepisach rozporządzenia z dnia 23 stycznia 1961 r. stosowanych w odniesieniu do przedsiębiorstw objętych niniejszym rozporządzeniem użyto określenia "właściwy minister" - oznacza ono przewodniczącego prezydium właściwej wojewódzkiej rady narodowej.
..................................................

Notka Wydawnictwa Prawniczego "Lex"

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK

TABELA OBLICZEŃ ODPISÓW DODATKOWYCH NA FUNDUSZ ZAKŁADOWY

1 § 2 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia z dnia 13 czerwca 1961 r. (Dz.U.61.30.144) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1961 r.
2 § 2 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. b) rozporządzenia z dnia 13 czerwca 1961 r. (Dz.U.61.30.144) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1961 r.
3 § 3 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 13 czerwca 1961 r. (Dz.U.61.30.144) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1961 r.
4 § 4 skreślony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 13 czerwca 1961 r. (Dz.U.61.30.144) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1961 r.
5 § 8 skreślony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 13 czerwca 1961 r. (Dz.U.61.30.144) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1961 r.
6 § 10a dodany przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 13 czerwca 1961 r. (Dz.U.61.30.144) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1961 r.