Fundusz Zakładowy.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1950.6.53

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1949 r.

USTAWA
z dnia 4 lutego 1950 r.
O Funduszu Zakładowym.

1.
W państwowych przedsiębiorstwach przemysłowych tworzy się Fundusz Zakładowy, na który przedsiębiorstwo corocznie wydziela część swych zysków, określoną w sposób, ustalony w niniejszej ustawie.
2.
Rada Ministrów może po zasięgnięciu opinii Centralnej Rady Związków Zawodowych postanowić utworzenie Funduszu Zakładowego również w innych rodzajach przedsiębiorstw gospodarki uspołecznionej.
1.
Fundusz Zakładowy przeznaczony jest na następujące cele:
a)
na ponadplanowe inwestycje kulturalne i socjalne oraz ponadplanowe budownictwo mieszkaniowe, służące potrzebom załogi danego przedsiębiorstwa,
b)
na zasilenie budżetu wydatków socjalnych danego przedsiębiorstwa i
c)
na indywidualne wynagradzanie wyróżniających się pracowników danego przedsiębiorstwa.

Zużytkowanie Funduszu Zakładowego na cele inwestycyjne następuje w trybie, przewidzianym dla inwestycji ze środków nielimitowanych.

2.
Podziału sum, przeznaczonych na Fundusz Zakładowy, według rodzaju potrzeb, określonych w ust. 1, oraz ustalenia szczegółowego przeznaczenia środków, wydzielonych na potrzeby, określone w pkt a) i b) ust. 1, dokona kierownictwo przedsiębiorstwa po uzgodnieniu z radą zakładową przedsiębiorstwa.
1.
Na utworzenie Funduszu Zakładowego przeznacza się od 1% do 4% zysku planowego oraz od 10% do 30% zysku ponadplanowego, osiągniętego w poprzednim roku przez przedsiębiorstwo, określone w art. 1 ust. 1, chyba że osiągnięcie zysku ponadplanowego nastąpiło z przyczyn niezależnych od przedsiębiorstwa.
2.
Jeżeli plan finansowo-gospodarczy przedsiębiorstwa nie przewiduje zysku, wówczas podstawę dla obliczenia Funduszu Zakładowego - w procencie ustalonym dla zysków ponadplanowych - stanowi kwota, powstała z obniżenia kosztów własnych w stosunku do kosztów planowanych, chyba że obniżenie kosztów własnych nastąpiło z przyczyn niezależnych od przedsiębiorstwa.
3.
Uchwała Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów, powzięta corocznie najpóźniej 1 lipca, określi w procentach, jaka część zysków planowych i ponadplanowych, w granicach, określonych w ust. 1, przyznana zostanie poszczególnym grupom lub rodzajom przedsiębiorstw, określonych w art. 1 ust. 1, na utworzenie Funduszu Zakładowego w następnym roku bilansowym.
4.
Kwotę Funduszu Zakładowego dla każdego przedsiębiorstwa ustali corocznie i zatwierdzi na podstawie analizy rocznego rachunku zamknięcia jednostka bezpośrednio nadrzędna, zgodnie z opinią banku finansującego i przy zastosowaniu procentu, o którym mowa w ust. 3. W razie nieuzgodnienia stanowisk jednostki nadrzędnej i banku, kwotę Funduszu Zakładowego ustali i zatwierdzi właściwy minister w porozumieniu z Ministrem Skarbu.

Uchyla się dekret z dnia 4 czerwca 1946 r. o podziale zysku i pokrywaniu strat w przedsiębiorstwach państwowych (Dz. U. R. P. Nr 35, poz. 216).

Rozporządzenie Rady Ministrów określi szczegółowo sposób wykonania postanowień ustawy.

Wykonanie ustawy powierza się Prezesowi Rady Ministrów i właściwym ministrom.

1.
Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą obowiązującą od dnia 1 stycznia 1949 r.
2.
Uchwała Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów, o której mowa w art. 3 ust. 3, odnośnie 1950 r. powzięta będzie w ciągu 14 dni po wejściu w życie ustawy.