Dział 4 - Sposób wykorzystania i rozliczania środków Funduszu Sprawiedliwości - Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej - Funduszu Sprawiedliwości.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2019.683 t.j.

Akt obowiązujący
Wersja od: 1 stycznia 2023 r.

DZIAŁ  IV

Sposób wykorzystania i rozliczania środków Funduszu Sprawiedliwości

§  31.  [Zasady gromadzenia, wydatkowania i rozliczania środków]
1. 
Podmiot, któremu przyznano środki z Funduszu Sprawiedliwości, wykorzystuje przekazane środki zgodnie z celem, na jaki je uzyskał, i na warunkach określonych w umowie.
2. 
Gromadzenie, wydatkowanie i rozliczanie środków otrzymanych z Funduszu Sprawiedliwości przeprowadza się wyłącznie za pośrednictwem odrębnego rachunku bankowego.
3. 
Środki niewykorzystane przez wnioskodawcę oraz przychody z tytułu oprocentowania środków, o których mowa w ust. 1, na rachunku bankowym zwraca się na rachunek Dysponenta na zasadach określonych w ustawie z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2017 r. poz. 2077, z późn. zm.).
§  32.  [Wymagania w zakresie dokumentów zawierających rozliczenia środków otrzymanych na realizację powierzonego zadania]
1.  8
 Przedkładane dokumenty zawierające rozliczenia środków otrzymanych na realizację powierzonego zadania zawierają w szczególności:
1)
zestawienie poniesionych kosztów wraz z wykazem dokumentów księgowych potwierdzających wydatkowanie środków uzyskanych z Funduszu Sprawiedliwości z odrębnego rachunku bankowego, o którym mowa w § 31 ust. 2;
2)
w przypadku jednostek niezaliczanych do sektora finansów publicznych - wyciąg z rachunku bankowego, o którym mowa w art. 43 § 11 ustawy, zawierający wykaz wszystkich transakcji z okresu realizacji zadania.
2. 
Szczegółowy wykaz dokumentów do rozliczenia określa umowa będąca podstawą przekazania środków z Funduszu.
§  33.  [Rozliczenie realizacji powierzonego zadania]
Realizacja powierzonego zadania zostaje rozliczona z Dysponentem na podstawie poniesionych kosztów.
§  34.  [Obowiązki sprawozdawcze]
1. 
Podmiot, któremu przyznano środki z Funduszu Sprawiedliwości, sporządza:
1)
kwartalne informacje dotyczące wykorzystania środków otrzymanych z Funduszu Sprawiedliwości i przekazuje je Dysponentowi do dnia 15 kwietnia danego roku (za I kwartał), 15 lipca danego roku (za II kwartał), 15 października danego roku (za III kwartał) i 15 stycznia następnego roku (za IV kwartał);
2)
sprawozdanie z wykonania umowy według wzoru i terminów określonych każdorazowo w ogłoszeniu o konkursie, naborze wniosków oraz zgodnie z zawartą umową, jak również w terminie 15 dni od dnia zakończenia realizacji zadania.
2. 
Dysponent może zażądać uzupełnienia lub skorygowania przedstawionego sprawozdania. Dysponent w każdym momencie wykonywania umowy oraz w okresie 5 lat od jej zakończenia może żądać przedstawienia pełnej dokumentacji dotyczącej wykonywanej umowy.
3. 
Wzór informacji, o której mowa w ust. 1 pkt 1, określa załącznik do rozporządzenia.
§  35.  [Uprawnienia kontrolne Dysponenta]
1. 
Dysponent jest uprawniony do przeprowadzenia kontroli realizacji powierzonych zadań finansowanych ze środków Funduszu Sprawiedliwości w okresie, o którym mowa w § 34 ust. 2.
2. 
Kontroli podlega w szczególności:
1)
przebieg i sposób realizacji zadania;
2)
wykorzystanie środków Funduszu Sprawiedliwości;
3)
sposób prowadzenia dokumentacji księgowej;
4) 9
 prawidłowość rozliczeń, w tym wydatkowania środków otrzymanych z Funduszu Sprawiedliwości wyłącznie za pośrednictwem odrębnego rachunku bankowego, o którym mowa w § 31 ust. 2.
3. 
Podmiot, któremu zostały przyznane środki, jest obowiązany do udostępnienia Dysponentowi informacji i dokumentów niezbędnych do przeprowadzenia kontroli.
4. 
W ramach kontroli kontrolujący może badać dokumenty i materiały niezbędne do przeprowadzenia kontroli oraz żądać udzielenia ustnie lub na piśmie informacji i wyjaśnień dotyczących wykonania umowy, w tym również od pracowników, byłych pracowników lub każdej innej osoby biorącej udział w realizacji zadania.
5. 
Podmiot kontrolowany jest zobowiązany do zapewnienia warunków i środków niezbędnych do przeprowadzenia kontroli.
6. 
Ustalenia kontroli są przedstawione w protokole kontroli, a ocena realizacji zadania jest przedstawiana w wystąpieniu pokontrolnym.
7. 
W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości wystąpienie pokontrolne zawiera wnioski i zalecenia pokontrolne oraz wskazanie sposobu ich usunięcia.
8. 
Podmiot, któremu przyznano środki z Funduszu Sprawiedliwości, w terminie 14 dni od dnia otrzymania wniosków i zaleceń pokontrolnych zawiadamia Dysponenta o sposobie ich wykonania lub przyczynach ich niewykonania.
8 § 32 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 28 marca 2022 r. (Dz.U.2022.748) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 kwietnia 2022 r.
9 § 35 ust. 2 pkt 4 zmieniony przez § 1 pkt 7 rozporządzenia z dnia 28 marca 2022 r. (Dz.U.2022.748) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 kwietnia 2022 r.