Art. 6. - [Status prawny Funduszu Medycznego; dysponent Funduszu; subfundusze; koszty obsługi Funduszu i zadań finansowanych z Funduszu] - Fundusz Medyczny.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2023.1758 t.j.

Akt obowiązujący
Wersja od: 1 stycznia 2024 r.
Art.  6.  [Status prawny Funduszu Medycznego; dysponent Funduszu; subfundusze; koszty obsługi Funduszu i zadań finansowanych z Funduszu]
1. 
Fundusz jest państwowym funduszem celowym.
2. 
Dysponentem Funduszu jest minister właściwy do spraw zdrowia.
3. 
Podziału środków Funduszu na zadania, o których mowa w art. 7, dokonuje minister właściwy do spraw zdrowia.
4. 
W ramach Funduszu wyodrębnia się:
1)
subfundusz infrastruktury strategicznej;
2)
subfundusz modernizacji podmiotów leczniczych;
3)
subfundusz rozwoju profilaktyki;
4)
subfundusz terapeutyczno-innowacyjny.
5. 
(uchylony).
6. 
Koszty obsługi Funduszu oraz koszty obsługi zadań finansowanych z Funduszu realizowanych przez ministra właściwego do spraw zdrowia są finansowane z budżetu państwa, z części pozostającej w dyspozycji tego ministra.
6a. 
Inne niż wymienione w ust. 6 koszty obsługi zadań finansowanych z Funduszu mogą być finansowane z przychodów tego Funduszu. Koszty te mogą stanowić maksymalnie 1% całkowitych kosztów zadania, którego dotyczą.
7. 
Na realizację zadań w ramach subfunduszy, o których mowa w ust. 4 pkt 1-3, dysponent Funduszu może zaciągać zobowiązania o charakterze wieloletnim do wysokości środków wynikających z:
1)
programów inwestycyjnych - w przypadku realizacji zadań w ramach subfunduszy, o których mowa w ust. 4 pkt 1 i 2;
2)
umów zawartych z Narodowym Funduszem Zdrowia, o których mowa w art. 30 ust. 12 zdanie pierwsze - w przypadku realizacji zadań w ramach subfunduszu, o którym mowa w ust. 4 pkt 3.