Francja-Polska. Traktat Gwarancyjny. Londyn.1925.12.01.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1926.114.660

Akt utracił moc
Wersja od: 14 września 1926 r.

TRAKTAT GWARANCYJNY
pomiędzy Polską a Francją, podpisany w Londynie dnia 1 grudnia 1925 r.
(Ratyfikowany zgodnie z ustawą z dnia 3 marca 1926 r. - Dz. U. R, P. Na 22 poz. 131).

Przekład.

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ,

MY, STANISŁAW WOJCIECHOWSKI,

PREZYDENT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ,

wszem wobec i każdemu zosobna, komu o tem wiedzieć należy, wiadomem czynimy:

Dnia 1 grudnia tysiąc dziewięćset dwudziestego piątego roku podpisany został w Londynie pomiędzy Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Francuskiej Traktat Gwarancyjny o następującem brzmieniu dosłownem:

TRAKTAT GWARANCYJNY

POMIĘDZY

RZECZĄPOSPOLITĄ POLSKĄ

A

REPUBLIKĄ FRANCUSKĄ.

PREZYDENT

RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

I

PREZYDENT

REPUBLIKI FRANCUSKIEJ,

w równym stopniu dbając o to, aby Europie oszczędzona była wojna przez szczere zachowywanie zobowiązań, zaciągniętych w dniu dzisiejszym celem utrzymania pokoju powszechnego,

postanowili zabezpieczyć sobie wzajemnie dobrodziejstwa pokoju zapomocą Traktatu, zawartego w ramach Paktu Ligi Narodów i Traktatów, istniejących między niemi,

i wyznaczyli w tym celu swymi Pełnomocnikami, mianowicie:

PREZYDENT

RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ:

Pana ALEKSANDRA SKRZYŃSKIEGO, Prezesa Rady Ministrów, Ministra Spraw Zagranicznych;

PREZYDENT

REPUBLIKI FRANCUSKIEJ:

Pana ARISTIDE BRAND, Ministra Spraw Zagranicznych;

KTÓRZY. po wymianie swych pełnomocnictw, uznanych za dobre i należyte co do termy, zgodzili się na następujące postanowienia:

ARTYKUŁ 1.
W razie, gdyby Polska lub Francja ucierpiały przez niewykonanie zobowiązań, zaciągniętych w dniu dzisiejszym między niemi a Niemcami celem utrzymania pokoju powszechnego, Francja i nawzajem Polska, postępując zgodnie z art. 16 Paktu Ligi Narodów, zobowiązują się udzielić sobie niezwłocznie pomocy i poparcia, o ile takie niewykonanie zobowiązania nastąpi bez prowokacji przy użyciu siły zbrojnej.

W razie, gdyby Rada Ligi Narodów, orzekając w sprawie do niej wniesionej stosownie do powyższych zobowiązań, nie zdołała uskutecznić przyjęcia swego sprawozdania przez wszystkich swych członków, innych niż przedstawiciele Stron będących w sporze, i gdyby Polska lub Francja zostały napadnięte bez prowokacji ze swej strony, Francja i wzajemnie Polska, postępując zgodnie z art. 15, ust. 7, Paktu Ligi Narodów, udzielą sobie niezwłocznie pomocy i poparcia.

ARTYKUŁ 2.
Żadne postanowienie Traktatu niniejszego nie uchybia prawom i zobowiązaniom Wysokich Układających się Stron, jako członków Ligi Narodów, i nie będzie interpretowane, jako zwężające zakres powołania Ligi, mającej na celu przedsiębranie środków właściwych dla skutecznego zabezpieczenia pokoju świata.
ARTYKUŁ 3.
Traktat niniejszy będzie zarejestrowany w Lidze Narodów, zgodnie z Paktem.
ARTYKUŁ 4.
Traktat niniejszy będzie ratyfikowany. Dokumenty ratyfikacyjne będą złożone w Genewie w Lidze Narodów jednocześnie z ratyfikacją Traktatu, zawartego w dniu dzisiejszym między Niemcami, Belgją, Francją, Wielką Brytanją i Włochami, oraz Traktatu, zawartego pod tą samą datą między Niemcami a Polską.

Wejdzie on w życie i pozostanie w mocy na tych samych warunkach, co powyższe Traktaty.

Traktat niniejszy, sporządzony w jednym egzemplarzu, zostanie złożony w archiwach Ligi Narodów, której Sekretarz Generalny będzie uproszony o wręczenie każdej z Wysokich Układających się Stron uwierzytelnionych jego odpisów.

NA DOWÓD CZEGO wyżej wymienieni Pełnomocnicy podpisali niniejszy Traktat.

Sporządzono w Locarno, dn. 16 października 1925 r.

(L. S.) (-) AL Skrzyński

(L. S.) (-) Ari Brland

Zaznajomiwszy się z powyższym Traktatem, uznaliśmy go i uznajemy za słuszny zarówno w całości, jak i każde z zawartych w nim postanowień; oświadczamy, że jest przyjęty, ratyfikowany i zatwierdzony i przyrzekamy, że będzie niezmiennie zachowywany.

Na dowód czego wydaliśmy Akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Rzeczypospolitej.