Art. 13. - Francja-Polska. Konwencja Handlowa.Paryż.1922.02.06.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1922.50.442

Akt utracił moc
Wersja od: 20 września 1924 r.
Art.  13.

Każda z Wysokich Układających się Stron podejmuje się wprowadzić w faktyczne zastosowanie Akt Madrycki-z 14 kwietnia 1891 r. o ochronią nazw pochodzenia, zobowiązuje się stosować do postanowień tego aktu tudzież do praw i przepisów administracyjnych, wydanych zgodnie z temi prawami, które będą Jej zakomunikowane przez Drugą Układającą się Stronę, a które ustalają i regulują prawo do nazwy rejonalnej dla win i spirytualji, jak również warunki, w których używanie nazwy rejonalnej może być dozwolone.

Żadna z Układających się Stron nie pozwoli na przywóz i złożenie w składach, wywóz, jak również fabrykację, krążenie, sprzedaż, lub złożenie na sprzedaż produktów i towarów, noszących nazwy rejonalne, nie odpowiadające prawom i przepisom, prawidłowo notyfikowanym przez drugą stronę traktującą.

Notyfikacja może dotyczyć:

Nazw pochodzenia rejonalnego, należących do produktów przemysłu winnego;
Ograniczenia terytorjów, których te nazwy dotyczą;
Procedury, dotyczącej wydawania świadectw pochodzenia.

Konfiskata produktów inkryminowanych będzie miała miejsce na wniosek administracji celnej lub na żądanie Ministerstwa, albo strony zainteresowanej, osoby lub spółki, zgodnie z prawodawstwem francuskiem lub polskiem.

Rozporządzenia powyższego artykułu będą stosowane nawet, jeśli do nazwy rejonalnej jest dołączona nazwa prawdziwego miejsca pochodzenia lub wyrażenie "typ", "rodzaj", "gatunek", lub wszelkie inne wyrażenia analogiczne.

Rozporządzenia powyższego artykułu będą stosowane z wejściem w życia niniejszej konwencji. Trzymiesięczny termin jest jednak przyznany dla sprzedaży, przez kupców detalicznych lub restauratorów, produktów, zakupionych przez nich przed wejściem w życie konwencji. Po upływie trzech miesięcy, wszelki produkt, będący w sprzeczności z przepisami tego artykułu, będzie podlegał - gdziekolwiek się znajdzie - dochodzeniom, przewidzianym w niniejszym artykule.