Formy i zakres specjalnej opieki zdrowotnej nad kombatantami.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1983.32.153

Akt utracił moc
Wersja od: 11 czerwca 1983 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 1 czerwca 1983 r.
w sprawie form i zakresu specjalnej opieki zdrowotnej nad kombatantami.

Na podstawie art. 16 ust. 2 ustawy z dnia 26 maja 1982 r. o szczególnych uprawnieniach kombatantów (Dz. U. Nr 16, poz. 122 i Nr 40, poz. 269) zarządza się, co następuje:
Kombatanci są uprawnieni do szczególnych form opieki zdrowotnej w zakresie:
1)
podstawowej opieki zdrowotnej,
2)
opieki specjalistycznej,
3)
opieki środowiskowej,
4)
leczenia uzdrowiskowego.
1.
Podstawową i specjalistyczną opiekę zdrowotną zapewniają kombatantom zakłady społeczne służby zdrowia właściwe ze względu na miejsce zamieszkania, pracy lub pobytu kombatanta.
2.
W zakresie podstawowej opieki zdrowotnej świadczenia profilaktyczno-lecznicze zapewniają również właściwe poradnie ogólne dla kombatantów zakładów społecznych służby zdrowia.
3.
W zakresie specjalistycznej opieki zdrowotnej świadczenia konsultacyjno-lecznicze zapewniają również właściwe przychodnie specjalistyczne dla kombatantów zakładów społecznych służby zdrowia.
1.
Kombatanci objęci są badaniami profilaktycznymi, których celem jest uzyskanie oceny stanu zdrowia poszczególnych osób i ustalenie właściwego postępowania profilaktyczno-leczniczego.
2.
Badania profilaktyczne przeprowadzają co 2 lata jednostki organizacyjne zakładów społecznych służby zdrowia, o których mowa w § 2.
3.
Jednostki organizacyjne zakładów społecznych służby zdrowia właściwe do przeprowadzania badań profilaktycznych:
1)
prowadzą rejestr kombatantów objętych opieką zdrowotną, sporządzony na podstawie zgłoszeń indywidualnych oraz wykazów przedstawianych przez organizacje kombatanckie,
2)
ustalają terminy badań profilaktycznych,
3)
zawiadamiają kombatantów o terminie proponowanego badania.
4.
Wyniki badań profilaktycznych powinny być wpisywane do dokumentacji lekarskiej.
5.
W razie stwierdzenia w wyniku badań profilaktycznych potrzeby objęcia danego kombatanta czynną opieką, ustala się dla niego program postępowania profilaktyczno-leczniczego i rehabilitacyjnego.
6.
Dokumentację lekarską (karty zdrowia, historie choroby itp.) kombatantów oznacza się dodatkowo symbolem "Komb".
Kombatanci zatrudnieni w warunkach uciążliwych bądź szkodliwych dla zdrowia podlegają badaniom profilaktycznym (wstępnym, okresowym) w placówkach przemysłowej służby zdrowia na zasadach i w trybie określonych w odrębnych przepisach.
W zakładach społecznych służby zdrowia, które obejmują swoim zakresem działania obszary o większych skupiskach kombatantów, powinny być wyodrębnione w poradniach ogólnych dla ogółu ludności godziny przyjęć dla kombatantów.
Kombatantom przysługuje pierwszeństwo w przyznawaniu środków pomocniczych i przedmiotów ortopedycznych niezbędnych do wykonywania pracy.
1.
Opiekę środowiskową nad kombatantami zapewniają poradnie ogólne dla ogółu ludności, opierając się na istniejącej sieci służb społecznych, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb środowiska kombatanckiego.
2.
Kombatantowi zakwalifikowanemu do domu pomocy społecznej w trybie określonym w przepisach odrębnych - przysługuje pierwszeństwo w uzyskaniu miejsca w takim domu.
Kombatantowi zakwalifikowanemu na leczenie uzdrowiskowe na zasadach i w trybie określonych ogólnymi przepisami o korzystaniu z lecznictwa uzdrowiskowego przysługuje pierwszeństwo w uzyskaniu skierowania na to leczenie.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, z tym że badania profilaktyczne, o których mowa w § 3, wprowadza się począwszy od dnia 1 stycznia 1984 r.