Art. 15. - [Gospodarka finansowa samorządowych zakładów budżetowych] - Finanse publiczne.
Dziennik Ustaw
Dz.U.2023.1270 t.j.
Akt obowiązujący Wersja od: 1 października 2024 r. do: 20 maja 2025 r.
Art. 15. [Gospodarka finansowa samorządowych zakładów budżetowych]
1.
Samorządowy zakład budżetowy odpłatnie wykonuje zadania, pokrywając koszty swojej działalności z przychodów własnych.2.
Podstawą gospodarki finansowej samorządowego zakładu budżetowego jest roczny plan finansowy obejmujący przychody, w tym dotacje z budżetu jednostki samorządu terytorialnego, koszty i inne obciążenia, stan środków obrotowych, stan należności i zobowiązań na początek i koniec okresu oraz rozliczenia z budżetem jednostki samorządu terytorialnego.3.
Samorządowy zakład budżetowy może otrzymywać z budżetu jednostki samorządu terytorialnego:1)
dotacje przedmiotowe;2)
dotacje celowe na zadania bieżące finansowane z udziałem środków, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 2 i 3;3)
dotacje celowe na finansowanie lub dofinansowanie kosztów realizacji inwestycji.4.
W zakresie określonym w odrębnych ustawach samorządowy zakład budżetowy może otrzymywać dotację podmiotową.4a.
Samorządowy zakład budżetowy może otrzymać z budżetu jednostki samorządu terytorialnego środki finansowe wynikające z rozliczenia podatku od towarów i usług, z tym że ich wysokość nie może być wyższa niż wynikająca z rozliczenia tego podatku związanego z tym zakładem.5.
Nowo tworzonemu samorządowemu zakładowi budżetowemu może być przyznana jednorazowa dotacja z budżetu jednostki samorządu terytorialnego na pierwsze wyposażenie w środki obrotowe.6.
Dotacje dla samorządowego zakładu budżetowego, z wyłączeniem dotacji, o których mowa w ust. 3 pkt 2 i 3, nie mogą przekroczyć 50% kosztów jego działalności.7.
Samorządowy zakład budżetowy wpłaca do budżetu jednostki samorządu terytorialnego nadwyżkę środków obrotowych, ustaloną na koniec okresu sprawozdawczego, chyba że organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego postanowi inaczej.8.
W planie finansowym samorządowego zakładu budżetowego mogą być dokonywane zmiany w ciągu roku w przypadku realizowania wyższych od planowanych przychodów i kosztów, pod warunkiem że nie spowoduje to zmniejszenia wpłat do budżetu jednostki samorządu terytorialnego ani zwiększenia dotacji z budżetu jednostki samorządu terytorialnego.Dokumenty powiązane
Jeżeli chcesz mieć dostęp do wszystkich dokumentów powiązanych, zaloguj się do LEX-a Nie korzystasz jeszcze z programów LEX? Zamów dostęp testowy »
Pytania i odpowiedzi liczba obiektów na liście: (72)
Pytania i odpowiedzi liczba obiektów na liście: (72)
- Czy samorządowy zakład budżetowy może otrzymywać z budżetu jednostki samorządu terytorialnego dotację przedmiotową?
- Czy dla wnioskodawcy Chojnowskiego Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej istnieje obowiązek pobrania opłaty skarbowej za wydanie decyzji zatwierdzającej dokumentację hydrogeologiczną?
- Czy są możliwe rozliczenia gminy z samorządowym zakładem budżetowym w formie not księgowych za usługi świadczone przez zakład budżetowy na rzecz gminy?