Rozdział 2 - Opracowywanie i uchwalanie budżetu państwa - Finanse publiczne.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2003.15.148 t.j.

Akt utracił moc
Wersja od: 1 lipca 2006 r.

Rozdział  2

Opracowywanie i uchwalanie budżetu państwa

1. 
Minister Finansów przedstawia Radzie Ministrów założenia projektu budżetu państwa na rok następny.
2. 
Łącznie z założeniami, o których mowa w ust. 1, Minister Finansów przedstawia Radzie Ministrów wykaz jednostek sektora rządowego, których plany przychodów i wydatków zgodnie z art. 61 ust. 5 może obejmować ustawa budżetowa.
3. 
Materiały do projektu ustawy budżetowej opracowują i przedkładają Ministrowi Finansów dysponenci części budżetowych.
3a.  82
 Materiały dotyczące wydatków, o których mowa w art. 63 ust. 1 pkt 7, przygotowuje i przedstawia Ministrowi Finansów minister właściwy do spraw rynków rolnych oraz minister właściwy do spraw rozwoju wsi.
4. 
Minister Finansów określa, w drodze rozporządzenia, szczegółowe zasady, tryb i terminy opracowania materiałów, o których mowa w ust. 3, w tym:
1)
planów rzeczowych zadań realizowanych ze środków budżetowych;
2)
projektów planów dochodów i wydatków poszczególnych części budżetowych;
3)
wzory formularzy.
1. 
Minister Finansów przedstawia Radzie Ministrów projekt ustawy budżetowej na rok następny wraz z uzasadnieniem.
2.  83
 Minister Finansów włącza do projektu ustawy budżetowej dochody i wydatki Kancelarii Sejmu, Kancelarii Senatu, Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Sądu Najwyższego, Naczelnego Sądu Administracyjnego, Trybunału Konstytucyjnego, Krajowej Rady Sądownictwa, sądownictwa powszechnego, Najwyższej Izby Kontroli, Rzecznika Praw Obywatelskich, Rzecznika Praw Dziecka, Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Krajowego Biura Wyborczego oraz Państwowej Inspekcji Pracy.
1. 
Rada Ministrów uchwala projekt ustawy budżetowej lub projekt ustawy o prowizorium budżetowym i wraz z uzasadnieniem przedstawia go Sejmowi w terminie do dnia 30 września roku poprzedzającego rok budżetowy.
2. 
W przypadku przedstawienia Sejmowi projektu ustawy o prowizorium budżetowym Rada Ministrów przedstawia Sejmowi projekt ustawy budżetowej nie później niż na 3 miesiące przed zakończeniem okresu obowiązywania prowizorium.
3. 
Do projektu ustawy o prowizorium budżetowym stosuje się przepisy ustawy odnoszące się do projektu ustawy budżetowej.
1. 
W przypadku gdy ustawa budżetowa lub ustawa o prowizorium budżetowym nie zostanie ogłoszona przed dniem 1 stycznia, to do czasu ogłoszenia odpowiedniej ustawy:
1)
podstawą gospodarki finansowej jest przedstawiony Sejmowi odpowiedni projekt ustawy, o której mowa w art. 84;
2)
obowiązują stawki należności budżetowych oraz składki na fundusze celowe w wysokości ustalonej dla roku poprzedzającego rok budżetowy.
2. 
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio w przypadku, gdy podstawą gospodarki finansowej państwa jest ustawa lub projekt ustawy o prowizorium budżetowym na określoną część roku, a przed upływem terminu obowiązywania prowizorium nie zostanie uchwalona ustawa budżetowa.
1. 
Ustawa budżetowa ustala:
1)
dochody budżetu państwa;
2)
wydatki budżetu państwa;
3)
deficyt budżetu państwa oraz źródła jego pokrycia;
4)
limity zatrudnienia osób objętych mnożnikowymi systemami wynagrodzeń w państwowych jednostkach budżetowych;
5)
przychody i rozchody budżetu państwa;
5a) 84
 rozchody obejmujące prefinansowanie zadań;
6) 85
 zestawienie przychodów i wydatków państwowych zakładów budżetowych i gospodarstw pomocniczych państwowych jednostek budżetowych;
7)
plany finansowe państwowych funduszy celowych;
8)
wykaz programów wieloletnich;
9)
wykaz inwestycji wieloletnich;
10)
dotacje celowe dla jednostek samorządu terytorialnego na realizację zadań z zakresu administracji rządowej i zadań zleconych ustawami;
11)
zakres i kwoty dotacji przedmiotowych;
12)
wykaz jednostek otrzymujących dotacje podmiotowe i kwoty dotacji;
13)
dotacje celowe na wykonanie zadań objętych programem wsparcia, o którym mowa w art. 80 ust. 2a.
2.  86
 Ustawa budżetowa zawiera, w formie załączników, zestawienia, o których mowa w art. 61 ust. 4 pkt 4-6.
3. 
Wydatki, o których mowa w ust. 1 pkt 2, stanowią limit wydatków budżetu państwa.
4. 
Ustawa budżetowa może ustalać plany finansowe innych jednostek sektora rządowego.
5. 
Dochody budżetu państwa ujmuje się w ustawie budżetowej według:
1)
ważniejszych źródeł dochodów;
2)
części i działów klasyfikacji budżetowej.
6. 
Wydatki budżetu państwa ujmuje się w ustawie budżetowej w podziale na: części, działy i rozdziały klasyfikacji wydatków.
7.  87
 Plany finansowe państwowych zakładów budżetowych i gospodarstw pomocniczych państwowych jednostek budżetowych, włączone do ustawy budżetowej, ujmuje się w podziale na części budżetowe i rodzaje działalności, z wyodrębnieniem stanu początkowego i końcowego środków obrotowych, przychodów własnych, dotacji z budżetu państwa, wydatków na wynagrodzenia i składek naliczanych od wynagrodzeń, wydatków majątkowych oraz wpłat do budżetu.
8. 
Plany finansowe państwowych funduszy celowych ujmuje się w ustawie budżetowej oddzielnie dla każdego funduszu, z wyodrębnieniem stanu początkowego i końcowego funduszu, przychodów własnych oraz dotacji z budżetu państwa.
9. 
Dotacje celowe dla jednostek samorządu terytorialnego na zadania z zakresu administracji rządowej oraz inne zlecone ustawami ujmuje się w ustawie budżetowej w podziale na poszczególne stopnie jednostek samorządu terytorialnego, części budżetowe, z których przekazywane są dotacje, oraz działy klasyfikacji budżetowej.
10. 
Plany finansowe, o których mowa w ust. 4, ujmuje się w ustawie budżetowej odrębnie dla każdej jednostki, z wyodrębnieniem przychodów własnych oraz dotacji z budżetu państwa.
11. 
Ustawa budżetowa nie może zawierać przepisów zmieniających inne ustawy.

Do projektu ustawy budżetowej załącza się uzasadnienie zawierające w szczególności:

1)
główne cele polityki społecznej i gospodarczej;
2)
założenia makroekonomiczne na rok budżetowy i dwa kolejne lata, dotyczące:
a)
kształtowania się produktu krajowego brutto,
b)
państwowego długu publicznego oraz długu Skarbu Państwa,
c)
poziomu cen towarów i usług konsumpcyjnych,
d)
bilansu płatniczego,
e)
obrotów bieżących,
f)
poziomu zatrudnienia i bezrobocia,
g)
dochodów budżetu państwa,
h)
deficytu budżetu państwa;
3)
kierunki prywatyzacji majątku Skarbu Państwa;
4)
przewidywane wykonanie budżetu państwa za rok poprzedzający rok, którego dotyczy projekt ustawy budżetowej;
5)
omówienie projektowanych:
a)
przychodów i rozchodów oraz dochodów i wydatków budżetowych,
b)
przychodów i wydatków państwowych funduszy celowych,
c)
wykazów zadań objętych programem wsparcia, o którym mowa w art. 80 ust. 2a,
d) 88
 zestawień programów i projektów, o których mowa w art. 61 ust. 4 pkt 4-6;
6)
informacje o przewidywanej na koniec roku budżetowego wysokości długu Skarbu Państwa oraz aktywów finansowych Skarbu Państwa, będących jednocześnie długiem innych podmiotów sektora finansów publicznych, wraz z odpowiednimi wartościami odnoszącymi się do kwot zobowiązań z tytułu poręczeń i gwarancji.
1. 
Dysponenci części budżetowych, w terminie do dnia 25 października, przekazują informacje:
1)
jednostkom podległym - o kwotach dochodów i wydatków, w tym wynagrodzeń, oraz limitach zatrudnienia osób objętych mnożnikowymi systemami wynagrodzeń,
2)
jednostkom samorządu terytorialnego - o kwotach dotacji na zadania z zakresu administracji rządowej,

przyjętych w projekcie ustawy budżetowej.

2. 
W terminie do dnia 1 grudnia jednostki, o których mowa w ust. 1 pkt 1, opracowują i przekazują właściwym dysponentom części budżetowych projekty planów finansowych na następny rok budżetowy, zgodnie z projektem ustawy budżetowej.
82 Art. 82 ust. 3a dodany przez art. 13 pkt 14 ustawy z dnia 30 lipca 2003 r. o uruchamianiu środków pochodzących z Sekcji Gwarancji Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej (Dz.U.03.166.1611) z dniem 7 października 2003 r.
83 Z dniem 1 stycznia 2003 r. art. 83 ust. 2 zmieniony przez art. 17 pkt 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U.01.100.1082), z tym że ma zastosowanie do budżetu państwa, poczynając od budżetu na rok 2007 - zob. art. 19 ustawy zmieniającej.
84 Art. 86 ust. 1 pkt 5a dodany przez art. 1 pkt 5 ustawy z dnia 17 października 2003 r. (Dz.U.03.189.1851) zmieniającej nin. ustawę z dniem 6 listopada 2003 r.
85 Art. 86 ust. 1 pkt 6 zmieniony przez art. 1 pkt 15 lit. a) ustawy z dnia 25 listopada 2004 r. (Dz.U.04.273.2703) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 2005 r.
86 Art. 86 ust. 2 zmieniony przez art. 1 pkt 9 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. (Dz.U.04.93.890) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 maja 2004 r.
87 Art. 86 ust. 7 zmieniony przez art. 1 pkt 15 lit. b) ustawy z dnia 25 listopada 2004 r. (Dz.U.04.273.2703) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 2005 r.
88 Art. 87 pkt 5 lit. d) zmieniona przez art. 1 pkt 10 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. (Dz.U.04.93.890) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 maja 2004 r.