Rozdział 8 - Dowód osobisty - Ewidencja ludności i dowody osobiste.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2006.139.993 t.j.

Akt utracił moc
Wersja od: 1 maja 2014 r.

Rozdział  8

Dowód osobisty

(uchylony).

Dowodu osobistego nie wolno zatrzymywać, z wyjątkiem przypadków określonych w ustawie.

1. 
Osoba będąca obywatelem polskim i zamieszkała w Rzeczypospolitej Polskiej jest obowiązana posiadać dowód osobisty:
1)
od ukończenia 18 roku życia;
2)
od ukończenia 15 roku życia, jeżeli pozostaje w stosunku pracy lub nie zamieszkuje wspólnie z osobami, pod których władzą rodzicielską lub opieką się znajduje, albo nie pozostaje pod władzą rodzicielską lub opieką.
2. 
Osoba będąca obywatelem polskim ma prawo otrzymać dowód osobisty od ukończenia 13 roku życia.
3. 
Na uzasadniony wniosek rodziców lub opiekunów dowód osobisty może być wydany osobie, która nie ukończyła 13 roku życia.

(uchylony).

1. 
Dowód osobisty jest ważny 10 lat od daty jego wydania.
2. 
Dowód osobisty wydany osobie, która nie ukończyła 18 roku życia, jest ważny 5 lat od daty jego wydania.
3. 
Dowód osobisty wydany osobie, która ukończyła 65 rok życia, jest ważny na czas nieoznaczony, jeżeli osoba ta zwróciła się o wydanie dowodu osobistego z takim terminem ważności.

 (uchylony).

1. 
W dowodzie osobistym zamieszcza się następujące dane:
1)
nazwisko, nazwisko rodowe i imię (imiona);
2)
imiona rodziców;
3)
datę i miejsce urodzenia;
4)
adres miejsca zameldowania na pobyt stały, a w razie jego braku zameldowania na pobyt czasowy trwający ponad 3 miesiące na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej; w przypadku braku zameldowania na pobyt stały albo pobyt czasowy trwający ponad 3 miesiące danych o adresie nie zamieszcza się;
5)
płeć, wzrost w centymetrach i kolor oczu;
6)
numer PESEL;
7)
nazwę organu wydającego dowód osobisty, datę wydania i termin ważności;
8)
serię i numer dowodu osobistego.
2. 
Dowód osobisty zawiera również wizerunek twarzy oraz podpis jego posiadacza. W przypadku gdy złożenie podpisu przez posiadacza dowodu osobistego nie jest możliwe, podpisu nie zamieszcza się.
3. 
W dowodzie osobistym wydanym osobie, która nie ukończyła 13 roku życia, nie zamieszcza się podpisu posiadacza dokumentu.
4. 
Dane zawarte w dowodzie osobistym przeznaczone do odczytania maszynowego oraz dane zawarte w numerze PESEL, o którym mowa w ust. 1 pkt 6, nie mogą obejmować innych danych osobowych niż określone w ust. 1 pkt 1-5 i 7.

(uchylony).

(uchylony).

1. 
Posiadacz dowodu osobistego ma obowiązek wymienić ten dokument w razie:
1)
zmiany danych, które zamieszcza się w dowodzie osobistym;
2)
uszkodzenia dowodu osobistego lub zaistnienia innej okoliczności utrudniającej ustalenie tożsamości osoby;
3)
upływu terminu ważności dowodu osobistego.
2. 
O wymianę dowodu osobistego należy wystąpić:
1)
w przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 1 - w terminie do 14 dni od dnia doręczenia osobie obowiązanej do posiadania dowodu osobistego ostatecznej decyzji administracyjnej lub prawomocnego orzeczenia sądu stwierdzających zmianę danych albo od dnia sporządzenia aktu małżeństwa stwierdzającego zmianę nazwiska, a w przypadku małżeństwa zawartego przed konsulem lub organem zagranicznym - od dnia doręczenia odpisu aktu małżeństwa;
2)
w przypadkach, o których mowa w ust. 1 pkt 2 - niezwłocznie;
3)
w przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 3 - nie później niż na 30 dni przed upływem terminu ważności dokumentu.
3. 
W przypadku obywateli polskich przebywających za granicą termin, o którym mowa w ust. 2 pkt 1, wynosi 3 miesiące.

(uchylony).

1. 
Osoba, która utraciła dowód osobisty, jest obowiązana niezwłocznie zawiadomić o tym najbliższy organ gminy lub właściwą ze względu na miejsce pobytu polską placówkę konsularną. Organy te wydają zaświadczenie o utracie dowodu osobistego, ważne do czasu wydania nowego dokumentu, oraz powiadamiają o tym przy użyciu dostępnych środków, w szczególności telefaksu lub poczty elektronicznej, organ, który wydał dowód osobisty, w celu unieważnienia dokumentu.
2. 
Osoba, która utraciła dowód osobisty, jest obowiązana wystąpić niezwłocznie o wydanie nowego dokumentu do właściwego organu gminy.
3. 
Osoba, która znalazła dowód osobisty innej osoby, jest obowiązana niezwłocznie przekazać ten dokument najbliższemu organowi gminy, Policji lub innemu organowi administracji publicznej. Organy te przekazują niezwłocznie dowód osobisty organowi, który go wydał, w celu unieważnienia dokumentu.
4. 
Osoba, która znalazła dowód osobisty innej osoby, może, bez zbędnej zwłoki, przekazać ten dokument posiadaczowi dowodu osobistego. W tym przypadku posiadacz dokumentu może również zawiadomić organy, o których mowa w ust. 1, o utracie dowodu osobistego, w celu jego unieważnienia.
5. 
W razie znalezienia własnego dowodu osobistego zgłoszonego jako utracony należy niezwłocznie zwrócić go organowi, który wydał ten dokument.
6. 
Osoba, która utraciła obywatelstwo polskie, jest obowiązana zwrócić niezwłocznie dowód osobisty organowi, który wydał ten dokument, albo właściwej ze względu na miejsce jej pobytu polskiej placówce konsularnej.
1. 
Dowód osobisty podlega unieważnieniu:
1)
z dniem zawiadomienia o jego utracie, zniszczeniu lub z dniem przekazania przez osobę trzecią znalezionego dowodu osobistego;
2)
z dniem utraty obywatelstwa polskiego przez jego posiadacza;
3)
z dniem zgonu jego posiadacza;
4)
z dniem odbioru dowodu osobistego wydanego w miejsce poprzedniego, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w pkt 1 i 6;
5)
po upływie 3 miesięcy od zaistnienia okoliczności, o których mowa w art. 40 ust. 1 pkt 1, w przypadku niezłożenia przez posiadacza dowodu osobistego wniosku o jego wymianę;
6)
z dniem upływu ważności dowodu osobistego.
2. 
W przypadku obywateli polskich przebywających za granicą termin, o którym mowa w ust. 1 pkt 5, wynosi 4 miesiące.
3. 
Unieważnienie dowodu osobistego w przypadkach, o których mowa w ust. 1, następuje w formie czynności materialno-technicznej.
4. 
Dowód osobisty wydany z naruszeniem przepisów ustawy podlega unieważnieniu w drodze decyzji administracyjnej oraz obowiązkowi zwrotu z dniem uprawomocnienia się tej decyzji.

 Rada Ministrów określi, w drodze rozporządzenia:

1)
wzór wniosku o wydanie dowodu osobistego, wzór dowodu osobistego oraz wzór zaświadczenia o utracie dowodu osobistego,
2)
tryb postępowania w sprawie wydania dowodu osobistego,
3)
dokumenty wymagane do otrzymania dowodu osobistego,
4)
tryb postępowania w sprawach unieważniania, zwrotu, utraty oraz wymiany dowodu osobistego

- mając na względzie sprawność prowadzonego postępowania oraz zapewnienie ochrony przetwarzanych danych.

55 Art. 36a uchylony przez art. 1 ustawy z dnia 9 stycznia 2009 r. (Dz.U.09.39.306) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 2010 r.
56 Art. 37 zmieniony przez art. 1 pkt 3 ustawy z dnia 3 października 2008 r. (Dz.U.08.195.1198) zmieniającej nin. ustawę z dniem 15 listopada 2008 r.
57 Art. 40 zmieniony przez art. 1 pkt 4 ustawy z dnia 3 października 2008 r. (Dz.U.08.195.1198) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 2009 r.
58 Art. 42 zmieniony przez art. 1 pkt 5 ustawy z dnia 3 października 2008 r. (Dz.U.08.195.1198) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 2009 r.
59 Art. 43 zmieniony przez art. 1 pkt 5 ustawy z dnia 3 października 2008 r. (Dz.U.08.195.1198) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 2009 r.
60 Art. 44 zmieniony przez art. 1 pkt 5 ustawy z dnia 3 października 2008 r. (Dz.U.08.195.1198) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 2009 r.