Ewidencja i rejestr wykazów zanieczyszczeń wprowadzonych do powietrza.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1998.102.647

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 2001 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 5 sierpnia 1998 r.
w sprawie ewidencji i rejestru wykazów zanieczyszczeń wprowadzonych do powietrza. *

Na postawie art. 86e ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 31 stycznia 1980 r. o ochronie i kształtowaniu środowiska (Dz. U. z 1994 r. Nr 49, poz. 196, z 1995 r. Nr 90, poz. 446, z 1996 r. Nr 106, poz. 496 i Nr 132, poz. 622 oraz z 1997 r. Nr 46, poz. 296, Nr 96, poz. 592, Nr 121, poz. 770 i Nr 133, poz. 885) zarządza się, co następuje:
Rozporządzenie określa:
1)
szczegółowe zasady prowadzenia przez jednostkę organizacyjną obowiązaną do uiszczania opłat za wprowadzanie substancji zanieczyszczających do powietrza, zwaną dalej "jednostką", ewidencji zawierającej wykaz rodzajów i ilości zanieczyszczeń wprowadzonych do powietrza oraz dane, na podstawie których określono te ilości,
2)
szczegółowe zasady prowadzenia przez wojewodę rejestru, w którym przechowuje się wykazy rodzajów i ilości zanieczyszczeń wprowadzonych przez jednostkę do powietrza.
1.
Jednostka wprowadzająca do powietrza substancje zanieczyszczające, z zastrzeżeniem ust. 2, prowadzi aktualizowaną co kwartał ewidencję zawierającą:
1)
nazwę, adres i numer identyfikacyjny REGON,
2)
wyszczególnienie źródeł substancji zanieczyszczających,
3)
wykaz rodzajów i ilości zanieczyszczeń wprowadzonych do powietrza,
4)
dane, na podstawie których określono ilości zanieczyszczeń, w tym w szczególności:
a)
rodzaje i ilości zanieczyszczeń wprowadzonych do powietrza przez poszczególne źródła,
b)
dane o urządzeniach technicznych redukujących emisję zanieczyszczeń: rodzaj, skuteczność, dyspozycyjność - określoną jako stosunek czasu pracy urządzenia redukującego do czasu pracy źródła substancji zanieczyszczającej,
c)
wskaźniki emisji zanieczyszczeń i sposób ich ustalenia,
d)
wyniki pomiarów emisji zanieczyszczeń wraz z warunkami eksploatacyjnymi występującymi w trakcie pomiarów oraz informacje o użytej aparaturze pomiarowej, w przypadku ciągłych pomiarów emisji - średnie emisje dobowe,
e)
pozostałe dane techniczne i technologiczne wykorzystane przy ustalaniu rodzajów i ilości zanieczyszczeń.
2.
Jeżeli jednostka dokonuje:
1)
przeładunku benzyn silnikowych - zamiast wykazów i danych, o których mowa w ust. 1 pkt 3 i 4, zamieszcza w ewidencji dane o rodzaju operacji technicznej oraz ilości przeładowanej benzyny,
2)
spalania paliw w źródłach o łącznej wydajności cieplnej do 0,5 MWt opalanych węglem kamiennym lub olejem, do 1 MWt opalanych koksem, drewnem lub gazem - zamiast wykazów i danych, o których mowa w ust. 1 pkt 3 i 4, zamieszcza w ewidencji dane o rodzaju i ilości spalonego paliwa,
3)
spalania paliw w silnikach spalinowych - zamiast wykazów i danych, o których mowa w ust. 1 pkt 3 i 4, zamieszcza w ewidencji dane o rodzaju i ilości spalonego paliwa.
W przypadku eksploatowania tego samego typu źródeł substancji zanieczyszczających jednostka może podać w ewidencji łączną ilość zanieczyszczeń danego rodzaju, łączną ilość przeładowanej benzyny lub łączną ilość spalonego paliwa oraz średnią skuteczność urządzeń redukujących emisję zanieczyszczeń, ważoną względem osiągniętej wydajności źródeł, w okresie kwartału.
Ewidencja, o której mowa w § 2, jest sporządzana w dwóch egzemplarzach, z których jeden jest przekazywany wojewodzie, a drugi jest przechowywany przez jednostkę przez okres 5 lat, licząc od dnia przekazania wojewodzie.
1.
Wojewoda właściwy ze względu na miejsce korzystania ze środowiska przez jednostkę przechowuje w rejestrze wykazy i dane, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 3 i w ust. 2.
2.
W przypadku wyłączenia, uzasadnionego przez jednostkę szczególnymi potrzebami ochrony tajemnicy handlowej, danych, na podstawie których określono rodzaje i ilości zanieczyszczeń wprowadzonych do powietrza, adnotację o tym zamieszcza się w rejestrze.
3.
Rejestr przechowuje się zgodnie z przepisami dotyczącymi klasyfikacji i kwalifikacji dokumentacji do celów archiwalnych.
Rejestr jest dostępny do wglądu w siedzibie wojewody, w warunkach zapewniających bezpieczeństwo rejestru.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
* Rozporządzenie utraciło częściowo podstawę prawną z dniem 1 stycznia 2001 r. na skutek zmiany art. 86e ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 31 stycznia 1980 r. o ochronie i kształtowaniu środowiska (Dz.U.94.49.196) przez art. 56 pkt 16 ustawy z dnia 9 listopada 2000 r. o dostępie do informacji o środowisku i jego ochronie oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz.U.00.109.1157).