Etaty państwowe w szkołach wyższych niepaństwowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1949.65.529

Akt utracił moc
Wersja od: 31 grudnia 1949 r.

USTAWA
z dnia 30 grudnia 1949 r.
o etatach państwowych w szkołach wyższych niepaństwowych.

Minister Oświaty może w szkołach wyższych niepaństwowych tworzyć i zwijać opłacane ze Skarbu Państwa etaty profesorów, zastępców profesorów, docentów etatowych, pomocniczych sił naukowych, nauczycieli przedmiotów pomocniczych, pracowników bibliotek, pracowników pomocniczych naukowo-technicznych oraz pracowników administracyjnych.

1.
Przepisy o obsadzaniu stanowisk w szkołach wyższych państwowych stosuje się do obsadzania państwowych etatów, utworzonych w szkołach wyższych niepaństwowych z zastrzeżeniem, wynikającym z art. 4.
2.
Do osób, powołanych w charakterze pracowników państwowych na etaty państwowe w szkołach wyższych niepaństwowych, stosuje się przepisy o stosunku służbowym, postępowaniu dyscyplinarnym, uposażeniu i zaopatrzeniu emerytalnym pracowników państwowych.

Gdy utworzenie komisji dyscyplinarnej dla pracowników mianowanych na etaty, utworzone w myśl art. 1 w niepaństwowych szkołach wyższych, nie jest możliwe z powodu małego personelu, Minister Oświaty może przekazać orzekanie właściwej komisji dyscyplinarnej, istniejącej przy jednej z państwowych szkół wyższych.

Przy mianowaniu na etaty państwowe profesorów, zajmujących już katedry w szkołach wyższych niepaństwowych, stosuje się przepis art. 58 ust. 2 albo art. 66 ust. 2 dekretu z dnia 28 października 1947 r. o organizacji nauki i szkolnictwa wyższego (Dz. U. R. P. Nr 66, poz. 415) z tą zmianą, że mianowanie profesorów szkół wyższych zawodowych nie wymaga zakwalifikowania ich przez Radę Główną, a mianowanie profesorów szkół akademickich nie wymaga przedstawienia kandydatów przez tę Radę. Pozostałe przepisy tego dekretu nie mają tu zastosowania.

Wykonanie ustawy porucza się Ministrowi Oświaty w porozumieniu z Ministrem Skarbu.

Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.