Art. 138. - [Zwrot nienależnie pobranych świadczeń] - Emerytury i renty z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
Dziennik Ustaw
Dz.U.2023.1251 t.j.
Akt obowiązujący Wersja od: 30 czerwca 2023 r. do: 31 grudnia 2023 r.
Art. 138. [Zwrot nienależnie pobranych świadczeń]
1.
Osoba, która nienależnie pobrała świadczenia, jest obowiązana do ich zwrotu.2.
Za nienależnie pobrane świadczenia w rozumieniu ust. 1 uważa się: 1)
świadczenia wypłacone mimo zaistnienia okoliczności powodujących ustanie lub zawieszenie prawa do świadczeń albo wstrzymanie wypłaty świadczeń w całości lub w części, jeżeli osoba pobierająca świadczenia była pouczona o braku prawa do ich pobierania;2)
świadczenia przyznane lub wypłacone na podstawie fałszywych zeznań lub dokumentów albo w innych przypadkach świadomego wprowadzenia w błąd przez osobę pobierającą świadczenia.3.
Za nienależnie pobrane świadczenia w rozumieniu ust. 1 uważa się również świadczenia wypłacone z przyczyn niezależnych od organu rentowego osobie innej niż wskazana w decyzji tego organu.4.
Nie można żądać zwrotu kwot nienależnie pobranych świadczeń za okres dłuższy niż 12 miesięcy, jeżeli osoba pobierająca świadczenia zawiadomiła organ rentowy o zajściu okoliczności powodujących ustanie lub zawieszenie prawa do świadczeń albo wstrzymanie wypłaty świadczeń w całości lub w części, a mimo to świadczenia były jej nadal wypłacane, w pozostałych zaś wypadkach - za okres dłuższy niż 3 lata, z zastrzeżeniem ust. 5.5.
Kwoty nienależnie pobranych świadczeń w związku z osiągnięciem przychodów, o których mowa w art. 104 ust. 1, podlegają zwrotowi za okres nie dłuższy niż 1 rok kalendarzowy poprzedzający rok, w którym wydano decyzję o rozliczeniu świadczenia, jeżeli osoba pobierająca to świadczenie powiadomiła organ rentowy o osiągnięciu przychodu, w pozostałych zaś przypadkach - za okres nie dłuższy niż 3 lata kalendarzowe poprzedzające rok wydania tej decyzji.6.
Organ rentowy może odstąpić od żądania zwrotu kwot nienależnie pobranych świadczeń w całości lub w części, zmniejszyć wysokość potrąceń, ustaloną zgodnie z art. 140 ust. 4 pkt 1, lub zawiesić dokonywanie tych potrąceń na okres nie dłuższy niż 12 miesięcy, jeżeli zachodzą szczególnie uzasadnione okoliczności.Dokumenty powiązane
Jeżeli chcesz mieć dostęp do wszystkich dokumentów powiązanych, zaloguj się do LEX-a Nie korzystasz jeszcze z programów LEX? Zamów dostęp testowy »
Pytania i odpowiedzi liczba obiektów na liście: (10)
Pytania i odpowiedzi liczba obiektów na liście: (10)
- Czy możemy ubiegać się od pracownicy zwrotu nadpłaconego świadczenia lub dokonać potrącenia nadpłaconej kwoty świadczenia z wynagrodzenia tego pracownika?
- Czy OPS powinien dochodzić zwrotu zasiłku we własnym zakresie na drodze administracyjnej wydając decyzję o zwrocie nienależnie pobranego zasiłku stałego?
- Jaki zakres danych osoby, która wypłaciła środki bank powinien przekazać do ZUS realizując obowiązek wynikający z art. 55 ust. 3 ustawy Prawo bankowe?
Orzeczenia i pisma urzędowe liczba obiektów na liście: (1203)
Orzeczenia sądów liczba obiektów na liście: (1203)
Komentarze i publikacje liczba obiektów na liście: (16)
Komentarze liczba obiektów na liście: (5)
- Komentarz do ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, [w:] Emerytury i renty z FUS. Emerytury pomostowe. Okresowe emerytury kapitałowe. Komentarz do trzech ustaw emerytalnych, wyd. I
- Komentarz do ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, [w:] Emerytury i renty z FUS. Emerytury pomostowe. Okresowe emerytury kapitałowe. Komentarz
- Ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Komentarz