Art. 118. - [Termin wydania decyzji. Ostatnia niezbędna okoliczność] - Emerytury i renty z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
Dziennik Ustaw
Dz.U.2022.504 t.j.
Akt obowiązującyWersja od: 1 marca 2023 r.
Art. 118. [Termin wydania decyzji. Ostatnia niezbędna okoliczność]
1.
Organ rentowy wydaje decyzję w sprawie prawa do świadczenia lub ustalenia jego wysokości po raz pierwszy w ciągu 30 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania tej decyzji, z uwzględnieniem ust. 2 i 3 oraz art. 120.1a.
W razie ustalenia prawa do świadczenia lub jego wysokości orzeczeniem organu odwoławczego za dzień wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji uważa się również dzień wpływu prawomocnego orzeczenia organu odwoławczego, jeżeli organ rentowy nie ponosi odpowiedzialności za nieustalenie ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji. Organ odwoławczy, wydając orzeczenie, stwierdza odpowiedzialność organu rentowego.2.
Jeżeli w wyniku decyzji zostało ustalone prawo do świadczenia oraz jego wysokość, organ rentowy dokonuje wypłaty świadczenia w terminie określonym w ust. 1.3.
Jeżeli na podstawie przedstawionych środków dowodowych nie jest możliwe ustalenie prawa lub wysokości świadczenia, za datę wyjaśnienia ostatniej okoliczności, o której mowa w ust. 1, uważa się datę końcową dodatkowego terminu do przedstawienia niezbędnych dowodów, wyznaczonego przez organ rentowy, albo datę przedstawienia tych dowodów.4.
Przy dokonywaniu wypłaty wynikającej z decyzji ponownie ustalającej prawo do świadczenia lub jego wysokość, ust. 1-3 stosuje się odpowiednio, z zastrzeżeniem ust. 5.5.
Wypłata świadczenia wynikająca z decyzji, o której mowa w ust. 4, następuje w najbliższym terminie płatności świadczenia albo w następnym terminie płatności, jeżeli okres między datą wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania tej decyzji a najbliższym terminem płatności jest krótszy niż 30 dni.6.
Przepisów ust. 1-5 nie stosuje się, jeżeli umowy międzynarodowe stanowią inaczej.7.
Od decyzji organu rentowego przysługują osobie zainteresowanej środki odwoławcze określone w odrębnych przepisach.Dokumenty powiązane
Jeżeli chcesz mieć dostęp do wszystkich dokumentów powiązanych, zaloguj się do LEX-a Nie korzystasz jeszcze z programów LEX? Zamów dostęp testowy »
Pytania i odpowiedzi liczba obiektów na liście: (19)
Pytania i odpowiedzi liczba obiektów na liście: (19)
- Czy przedsiębiorcę można wyrejestrować z ubezpieczeń społecznych z datą wsteczną od dnia przyznania prawa do emerytury?
- Jak powinien rozwiązać umowę o pracę nauczyciel, dla którego w kolejnym roku szkolnym zabraknie godzin i w związku z tym przechodzi na emeryturę?
- Czy zaświadczenie z ZUS-u o wydanym wyroku Sądu jest wystarczające do tego, aby rozpatrywać wniosek o świadczenie pielęgnacyjne, czy żądać okazania wyroku?
Akty prawne liczba obiektów na liście: (1)
Akty interpretujące liczba obiektów na liście: (1)
Orzeczenia i pisma urzędowe liczba obiektów na liście: (1499)
Orzeczenia sądów liczba obiektów na liście: (1497)
Pisma urzędowe liczba obiektów na liście: (2)
- SPS-023-12816/09, Zasady wyliczania emerytur mieszanych. - Pismo wydane przez: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
- BPM-079-JKM/07, Stanowisko Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w sprawie orzekania o niepełnosprawności. - Pismo wydane przez: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
Komentarze i publikacje liczba obiektów na liście: (15)
Komentarze praktyczne liczba obiektów na liście: (2)
Komentarze liczba obiektów na liście: (5)
- Komentarz do ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, [w:] Emerytury i renty z FUS. Emerytury pomostowe. Okresowe emerytury kapitałowe. Komentarz do trzech ustaw emerytalnych, wyd. I
- Komentarz do ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, [w:] Emerytury i renty z FUS. Emerytury pomostowe. Okresowe emerytury kapitałowe. Komentarz
- Ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Komentarz