§ 43. - Egzaminy eksternistyczne.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2019.1717

Akt obowiązujący
Wersja od: 9 września 2019 r.
§  43. 
1. 
Do egzaminów eksternistycznych z zakresu wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego dla zasadniczej szkoły zawodowej, przeprowadzanych do dnia 29 lutego 2020 r., dopuszcza się osobę, która ukończyła gimnazjum albo ośmioletnią szkołę podstawową.
2. 
Do egzaminów eksternistycznych, o których mowa w ust. 1, stosuje się odpowiednio przepisy § 2, § 6-9, § 11 ust. 2-4, § 12 ust. 3 i 4, § 13 ust. 1, § 14, § 15 ust. 1, § 16-27, § 29-32 oraz § 35, z tym że osoba ubiegająca się o dopuszczenie do tych egzaminów we wniosku o dopuszczenie do tych egzaminów podaje także miejsce urodzenia oraz wskazuje jako typ szkoły, z zakresu której zamierza zdawać egzaminy eksternistyczne - zasadniczą szkołę zawodową, a także dołącza do wniosku świadectwo ukończenia gimnazjum albo świadectwo ukończenia ośmioletniej szkoły podstawowej.
3. 
Okręgowa komisja egzaminacyjna dopuszcza do egzaminów eksternistycznych, o których mowa w ust. 1, osobę, która spełnia warunki określone w ust. 1 i w § 9 oraz ma ukończone osiemnaście lat w pierwszym dniu egzaminu eksternistycznego w sesji egzaminacyjnej, w której przystępuje do egzaminów eksternistycznych po raz pierwszy.
4. 
Na podstawie zaświadczenia, o którym mowa w § 8 ust. 1, oraz komunikatów, o których mowa w § 39 ust. 1 i ust. 2 pkt 2, dyrektor okręgowej komisji egzaminacyjnej lub upoważniona przez niego osoba wskazują sposób lub sposoby dostosowania warunków i formy przeprowadzania egzaminów eksternistycznych, o których mowa w ust. 1, z danych zajęć edukacyjnych w jesiennej sesji egzaminacyjnej w 2019 r. i w zimowej sesji egzaminacyjnej w 2020 r. do potrzeb przystępującej do tego egzaminu osoby niewidomej, słabowidzącej, niesłyszącej, słabosłyszącej, z niepełnosprawnością ruchową, w tym z afazją, z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim lub z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera.
5. 
Egzaminy eksternistyczne, o których mowa w ust. 1, przeprowadza się z następujących obowiązkowych zajęć edukacyjnych:
1)
język polski;
2)
język obcy nowożytny;
3)
historia;
4)
wiedza o społeczeństwie;
5)
podstawy przedsiębiorczości;
6)
geografia;
7)
biologia;
8)
chemia;
9)
fizyka;
10)
matematyka;
11)
informatyka.
6. 
Egzamin eksternistyczny z zakresu wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego dla zasadniczej szkoły zawodowej z danych zajęć edukacyjnych trwa od 120 do 150 minut. Czas trwania egzaminów eksternistycznych z poszczególnych zajęć edukacyjnych określa się w informatorach, o których mowa w art. 9a ust. 2 pkt 3 ustawy.
7. 
Osoba, która zdała egzaminy eksternistyczne z zakresu wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego dla zasadniczej szkoły zawodowej ze wszystkich obowiązkowych zajęć edukacyjnych, o których mowa w ust. 5, otrzymuje zaświadczenie wydane przez okręgową komisję egzaminacyjną.
8. 
Wysokość wynagrodzenia dla osób wchodzących w skład zespołu nadzorującego wynosi:
1)
dla przewodniczącego zespołu nadzorującego - 1,5% stawki za godzinę;
2)
dla członka zespołu nadzorującego - 1% stawki za godzinę.
9. 
Wysokość wynagrodzenia dla egzaminatorów sprawdzających i oceniających rozwiązania zadań egzaminacyjnych zapisane w arkuszach egzaminacyjnych i wypełniających karty punktowania, z zakresu egzaminów eksternistycznych, o których mowa w ust. 1, z danych zajęć edukacyjnych wynosi 0,40% stawki za każdy sprawdzony i oceniony arkusz egzaminacyjny i wypełnioną kartę punktowania łącznie.