Rozdział 6 - Wynik egzaminu - Egzaminowanie osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, szkolenia, egzaminowania i uzyskiwania uprawnień przez egzaminatorów oraz wzory dokumentów stosowanych w tych sprawach.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2023.2659

Akt obowiązujący
Wersja od: 18 stycznia 2024 r.

Rozdział  6

Wynik egzaminu

§  30. 
1. 
Wyniki poszczególnych części egzaminu oddzielnie dla każdej kategorii prawa jazdy lub pozwolenia:
1)
egzaminator wpisuje do listy osób zakwalifikowanych na egzamin bezpośrednio po zakończeniu dla określonej osoby egzaminu, przez umieszczenie w odpowiednich rubrykach litery lub cyfry:
a)
"P" - jeżeli wynik jest pozytywny,
b)
"N" - jeżeli wynik jest negatywny,
c)
"X" - jeżeli osoba nie przystąpiła do egzaminu,
d)
"78" - jeżeli egzamin był przeprowadzony pojazdem z automatyczną skrzynią biegów, z wyjątkiem egzaminu w zakresie prawa jazdy kategorii B+E, C1, C, C+E, C1+E, D1, D, D1+E, D+E przeprowadzanego dla osób posiadających prawo jazdy kategorii B bez ograniczenia do kierowania pojazdem z automatyczną skrzynią biegów;
2)
dyrektor, operator lub egzaminator wpisuje do profilu kandydata na kierowcę, przez jego aktualizację w centralnej ewidencji kierowców za pomocą systemu teleinformatycznego ośrodka egzaminowania, umieszczając w odpowiednich rubrykach litery lub cyfry, o których mowa w pkt 1, potwierdzając ten wpis kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem osobistym lub podpisem zaufanym; do profilu kandydata na kierowcę wpisuje się zarówno pozytywne, jak i negatywne wyniki poszczególnych części egzaminu po przeprowadzeniu każdej z nich.
2. 
Dla osób egzaminowanych w zakresie uprawnień wynikających z art. 6 ust. 1 pkt 6 lit. c ustawy w liście osób zakwalifikowanych na egzamin oraz w profilu kandydata na kierowcę w rubryce kategoria prawa jazdy umieszcza się wyrazy "B kod 96".
3. 
W przypadku braku możliwości aktualizacji profilu kandydata na kierowcę w sposób określony w ust. 1 pkt 2 z powodu braku łączności z centralną ewidencją kierowców, osoba, określona w ust. 1 pkt 2, wpisuje wyniki egzaminu do systemu teleinformatycznego ośrodka egzaminowania, w celu umożliwienia przeprowadzenia dalszych części egzaminu. Wpis potwierdza się kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem osobistym lub podpisem zaufanym, a profil kandydata na kierowcę aktualizuje się w centralnej ewidencji kierowców w terminie określonym w art. 100ae ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym.
4. 
Przepisów ust. 1 pkt 2 i ust. 3 nie stosuje się do żołnierza dzsw.
§  31. 
Pozytywny wynik egzaminu uzyskuje osoba, która otrzymała pozytywny wynik z części teoretycznej i części praktycznej egzaminu - jeżeli ich zdanie jest wymagane.
§  32. 
Osoba egzaminowana uzyskuje negatywny wynik egzaminu, jeżeli:
1)
zaproponowała egzaminatorowi przyjęcie korzyści majątkowej lub osobistej w zamian za uzyskanie pozytywnego wyniku egzaminu, lub
2)
korzystała z materiałów lub urządzeń stanowiących pomoc w udzieleniu właściwej odpowiedzi na pytania w trakcie części teoretycznej egzaminu lub korzystała z urządzeń innych niż znajdujące się w fabrycznym wyposażeniu pojazdu we właściwym wykonaniu zadań egzaminacyjnych, lub wykonywała te czynności niesamodzielnie.
§  33. 
W przypadku:
1)
określonym w art. 57 i w art. 67 ust. 1 pkt 9 ustawy oraz w przypadku awarii systemu teleinformatycznego, pojazdu, urządzenia rejestrującego lub wystąpienia innej przyczyny nieleżącej po stronie osoby egzaminowanej uniemożliwiającej przeprowadzanie egzaminu - przyjmuje się, iż osoba nie przystąpiła do egzaminu; osoba egzaminowana nie wnosi kolejnej opłaty za egzamin;
2)
niezapewnienia pojazdu w przypadkach, o których mowa odpowiednio w art. 54 ust. 5 pkt 1 lub 2 ustawy, lub stroju ochronnego, o którym mowa w § 13 ust. 1 pkt 3, lub wskazanego przez osobę egzaminowaną tłumacza, o którym mowa w § 13 ust. 1 pkt 4 - przyjmuje się, iż osoba nie przystąpiła do egzaminu;
3)
przystąpienia do egzaminu osoby określonej w art. 50 ust. 2 lub 3 ustawy lub znajdującej się w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu, oraz w przypadku niezgłoszenia się na egzamin w wyznaczonym terminie przez osobę skierowaną na egzamin w trybie art. 99 ust. 1 pkt 1 ustawy - przyjmuje się, iż osoba uzyskała negatywny wynik egzaminu.
§  34. 
1. 
Po zakończeniu egzaminu dla osób umieszczonych na liście osób zakwalifikowanych na egzamin, egzaminator przekazuje tę listę koordynatorowi.
2. 
Po przeprowadzeniu wszystkich egzaminów w danym dniu sporządza się w tym dniu protokół egzaminacyjny według wzoru określonego w załączniku nr 7 do rozporządzenia, umieszczając w odpowiednich rubrykach litery lub cyfry, o których mowa w § 30 ust. 1 pkt 1.
3. 
Przyczynę przerwania lub nieprzeprowadzenia egzaminu opisuje się w protokole egzaminacyjnym.
4. 
Dyrektor zatwierdza protokół egzaminacyjny, o którym mowa w ust. 2, najpóźniej następnego dnia roboczego po dniu, w którym został sporządzony.
5. 
Aktualizacja profilu kandydata na kierowcę zgodnie z art. 10c ustawy nie wymaga uprzedniego zatwierdzenia protokołu egzaminacyjnego.
§  35. 
1. 
Ośrodek egzaminowania przechowuje:
1)
protokoły egzaminacyjne; protokoły w postaci papierowej po upływie roku zszywa się w książkę, a na ostatniej stronie zamieszcza się adnotację dyrektora o liczbie stron i protokołów, z jego podpisem i pieczątką;
2)
plany egzaminów i listy osób zakwalifikowanych na egzamin w postaci papierowej - przez okres miesiąca.
2. 
Na wniosek osoby egzaminowanej dyrektor przesyła dokumenty lub udostępnia profil kandydata na kierowcę do wskazanego ośrodka egzaminowania, dołączając informację o uzyskanych przez osobę egzaminowaną wynikach egzaminów, zakresie tych egzaminów oraz datach ich przeprowadzenia, używając funkcjonalności systemu teleinformatycznego ośrodka egzaminowania.
3. 
Dokumenty, o których mowa w ust. 1 pkt 1, ośrodek egzaminowania przechowuje przez okres 5 lat, a następnie archiwizuje.
4. 
W przypadku określonym w ust. 2 dyrektor zwalnia pobrany uprzednio profil kandydata na kierowcę w celu umożliwienia jego pobrania przez kolejny podmiot przeprowadzający egzamin dla tej osoby.
5. 
Przepisów ust. 2 i 4 nie stosuje się do żołnierza dzsw.
§  36. 
Dokumentacja określona w § 34 i § 35 może być prowadzona w postaci elektronicznej i podpisywana z wykorzystaniem rozwiązań teleinformatycznych udostępnianych przez ośrodek egzaminowania lub kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem osobistym lub podpisem zaufanym.
§  37. 
1. 
Dyrektor w okresach kwartalnych przekazuje informacje o uzyskanych przez osoby egzaminowane wynikach egzaminów:
1)
starostom - w odniesieniu do instruktorów i podmiotów prowadzących szkolenie będących w ich ewidencji i rejestrze; w ramach przekazywanych danych wyszczególnia się dodatkowo wariant za pierwszym podejściem po ukończeniu szkolenia podstawowego;
2)
właściwym organom ewidencyjnym - w odniesieniu do egzaminatorów będących w ich ewidencji.
2. 
W celu sporządzenia analizy, o której mowa w art. 43 ust. 1 pkt 6 ustawy, na podstawie informacji, o których mowa w ust. 1, oblicza się średnią zdawalność osób szkolonych w danym ośrodku według następującego wzoru:

gdzie:

Z - zdawalność,

A - liczba egzaminów z wynikiem pozytywnym w danym okresie,

B - liczba egzaminów zarejestrowanych w systemie teleinformatycznym ośrodka egzaminowania w danym okresie,

C - liczba egzaminów nieprzeprowadzonych w danym okresie.

3. 
Informacje, o których mowa w ust. 1, mogą być przekazywane w postaci elektronicznej.
4. 
Dopuszcza się elektroniczne przekazywanie dodatkowych danych, w szczególności określających:
1)
przyczyny przerwania egzaminów praktycznych;
2)
ilości i przyczyny uzyskanych przez osoby egzaminowane wyników negatywnych w trakcie części praktycznej egzaminu na placu manewrowym;
3)
ilości i przyczyny uzyskanych przez osoby egzaminowane wyników negatywnych w trakcie części praktycznej egzaminu w ruchu drogowym.
§  38. 
W przypadku złożenia wniosku, o którym mowa w art. 55 ust. 1 ustawy, egzamin może być przeprowadzony bez instruktora po złożeniu pisemnego oświadczenia przez osobę egzaminowaną o rezygnacji z udziału instruktora w egzaminie. Dopuszcza się przesłanie powyższego oświadczenia środkami komunikacji elektronicznej, z wykorzystaniem rozwiązań teleinformatycznych udostępnianych przez ośrodek egzaminowania lub jako dokument elektroniczny opatrzony kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym lub podpisem osobistym.
§  39. 
1. 
Ośrodek egzaminowania przesyła właściwemu organowi wydającemu prawo jazdy lub pozwolenie informację o pozytywnym albo negatywnym wyniku egzaminu przez aktualizację profilu kandydata na kierowcę w centralnej ewidencji kierowców.
2. 
Informację, o której mowa w ust. 1, przesyła się po uzyskaniu przez osobę egzaminowaną w trybie art. 99 ust. 1 pkt 1 lub art. 102 ust. 2 ustawy negatywnego wyniku egzaminu lub niepoddaniu się przez nią sprawdzeniu kwalifikacji w terminie określonym w skierowaniu.
3. 
Przepisów ust. 1 i 2 nie stosuje się do żołnierza dzsw.
4. 
Ośrodek egzaminowania przekazuje właściwemu organowi wydającemu pozwolenie wojskowe dla żołnierza dzsw informację o wyniku egzaminu żołnierza dzsw. Do przekazania tej informacji stosuje się odpowiednio wzór protokołu egzaminacyjnego określony w załączniku nr 7 do rozporządzenia.
5. 
Do informacji, o której mowa w ust. 4, ośrodek egzaminowania dołącza:
1)
wydruk arkusza wyników przeprowadzonego egzaminu teoretycznego, oraz
2)
kopię arkusza przebiegu części praktycznej egzaminu

- zaopatrzonego w kwalifikowany podpis elektroniczny, podpis zaufany albo podpis osobisty.

6. 
W przypadku, gdy niemożliwe jest przekazanie w postaci elektronicznej informacji i załączników określonych w ust. 4 i 5 przez ośrodek egzaminowania do właściwego organu wydającego pozwolenie wojskowe dla żołnierza dzsw, przekazanie tej informacji i załączników przez ośrodek egzaminowania do tego organu następuje w postaci papierowej za pośrednictwem operatora pocztowego w rozumieniu art. 3 pkt 12 ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. - Prawo pocztowe.
§  40. 
1. 
W przypadku osoby egzaminowanej w zakresie prawa jazdy kategorii AM, A1, A2, A, B1, B, B+E lub T egzaminator bezpośrednio po zakończeniu tego egzaminu aktualizuje profil kandydata na kierowcę, zgodnie z art. 10c ustawy.
2. 
W przypadku zmiany przez egzaminatora wyniku egzaminu w zakresie kategorii AM, A1, A2, A, B1, B, B+E lub T egzaminator bezpośrednio po dokonaniu zmiany aktualizuje profil kandydata na kierowcę, zgodnie z art. 10c ustawy.