Egzamin ze znajomości języka polskiego niezbędnej do wykonywania zawodu lekarza i lekarza stomatologa.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2002.205.1740

Akt utracił moc
Wersja od: 9 grudnia 2002 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA1)
z dnia 27 listopada 2002 r.
w sprawie egzaminu ze znajomości języka polskiego niezbędnej do wykonywania zawodu lekarza i lekarza stomatologa.

Na podstawie art. 7 ust. 8 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodzie lekarza (Dz. U. z 2002 r. Nr 21, poz. 204, Nr 76, poz. 691, Nr 152, poz. 1266 i Nr 153, poz. 1271) zarządza się, co następuje:
Znajomość języka polskiego w mowie i piśmie, niezbędna do wykonywania zawodu lekarza i lekarza stomatologa, obejmuje umiejętność:
1)
rozumienia tekstu pisanego, umożliwiającą w szczególności korzystanie z fachowej literatury i piśmiennictwa oraz przepisów regulujących wykonywanie zawodu;
2)
porozumiewania się z pacjentami, lekarzami i przedstawicielami innych zawodów medycznych, a w szczególności przeprowadzania wywiadów lekarskich, udzielania przystępnych i zrozumiałych dla pacjenta porad oraz informacji, przekazywania danych o pacjencie oraz uczestniczenie w konsyliach i konsultacjach, naradach i szkoleniach zawodowych;
3)
pisania, w tym prowadzenia dokumentacji medycznej, a w szczególności: prowadzenia historii choroby, skierowania do szpitala i innego zakładu lub innej osoby udzielającej świadczeń zdrowotnych poza zakładem, a także innego skierowania na badania diagnostyczne i konsultacje, wypisywania recept oraz wydawania zaświadczeń, orzeczeń i opinii, w tym dokumentacji z leczenia szpitalnego.
1.
Naczelna Rada Lekarska, zgodnie z ustalonym rocznym harmonogramem, przeprowadza egzamin z języka polskiego dla cudzoziemca, na jego pisemny wniosek i po uiszczeniu opłaty, o której mowa w § 5.
2.
Naczelna Rada Lekarska zawiadamia egzaminowanego cudzoziemca o wpisaniu na listę egzaminowanych oraz o terminie i miejscu składania egzaminu, nie później niż na 14 dni przed terminem egzaminu.
1.
Naczelna Rada Lekarska powołuje sześcioosobową komisję egzaminacyjną, w której skład wchodzą lekarze o odpowiednio wysokich kwalifikacjach, w tym co najmniej dwóch legitymujących się tytułem specjalisty z wybranej dziedziny medycznej, oraz co najmniej jedna osoba posiadająca wykształcenie wyższe na kierunku filologia polska.
2.
Komisja egzaminacyjna wybiera spośród swoich członków przewodniczącego i sekretarza. Sekretarz komisji sporządza protokół przebiegu egzaminu, a podpisują go członkowie i przewodniczący.
1.
Egzamin składa się z czterech standardowych sprawdzianów, które obejmują:
1)
A - sprawdzian pisemny - standaryzowane dyktando z płyty CD;
2)
B - sprawdzian testowy - rozumienie tekstu mówionego z płyty CD;
3)
C - sprawdzian ustny - umiejętność czytania i zrozumienia tekstu czytanego przez zdającego;
4)
D - sprawdzian praktyczny - umiejętność symulowanego zbierania wywiadów lekarskich i udzielania porad pacjentom, a w szczególności poprawnego formułowania pytań i wypowiedzi na podstawie dwóch wybranych problemów medycznych.
2.
Komisja egzaminacyjna zalicza poszczególne sprawdziany na podstawie uzyskanej liczby punktów.
3.
Do zdania egzaminu niezbędne jest uzyskanie w każdym ze sprawdzianów, o których mowa w ust. 1, co najmniej 55 % liczby punktów możliwych do uzyskania.
4.
Wyniki sprawdzianów oraz egzaminu umieszcza się w protokole, o którym mowa w § 3 ust. 2.
5.
Przy ponownym oraz kolejnych przystąpieniach cudzoziemca do egzaminu z języka polskiego, spowodowanych przerwaniem egzaminu lub niezdaniem go, stosuje się ust. 1-4 i § 2, 3 i 5.
6.
Ponowne oraz kolejne przystąpienie cudzoziemca do egzaminu może nastąpić po upływie co najmniej sześciu miesięcy od dnia niezdanego egzaminu.
1.
Ustala się opłatę za egzamin ze znajomości języka polskiego w wysokości 400 zł.
2.
W szczególnych przypadkach Naczelna Rada Lekarska, na wniosek cudzoziemca, może zmniejszyć opłatę, o której mowa w ust. 1, do 50% albo całkowicie z niej zwolnić.
3.
Koszty związane z przeprowadzaniem egzaminów ponosi Naczelna Rada Lekarska.
Naczelna Rada Lekarska wydaje cudzoziemcowi, który zdał egzamin, zaświadczenie, którego wzór stanowi załącznik do rozporządzenia.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
________

1) Minister Zdrowia kieruje działem administracji rządowej - zdrowie, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 28 czerwca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Zdrowia (Dz. U. Nr 93, poz. 833).

ZAŁĄCZNIK

WZÓR

...................................

(pieczęć Naczelnej Rady Lekarskiej)

Zaświadczenie o zdaniu egzaminu ze znajomości języka polskiego niezbędnej do wykonywania zawodu lekarza, lekarza stomatologa

Pan, Pani ................... syn (córka) .....................

(imię ojca)

urodzony(a) ...................................................

(data i miejsce urodzenia)

obywatel(ka) ................... posiadający(a) dyplom lekarza,

lekarza stomatologa, wydany w dniu ............ nr ............

przez ................................ oraz legitymujący(a) się

zaświadczeniem o uznaniu dyplomu za równoważny z dyplomem

ukończenia uczelni medycznej w Rzeczypospolitej Polskiej

wydanym w dniu .......... nr .......... przez ................,

zdał(a) egzamin ze znajomości języka polskiego przed komisją

egzaminacyjną, powołaną w trybie określonym rozporządzeniem

Ministra Zdrowia z dnia 27 listopada 2002 r. w sprawie egzaminu

ze znajomości języka polskiego niezbędnej do wykonywania zawodu

lekarza i lekarza stomatologa.

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej

...................................

......................

(miejscowość i data)